Згідно зі словами двох високопоставлених чиновників адміністрації президента, Білий дім був особливо занепокоєний тим, що Росія може застосувати тактичну або бойову ядерну зброю. Те, що привело адміністрацію Байдена до такої вражаючої оцінки, було не одним показником, а сукупністю подій, аналізів і — що дуже важливо — вкрай чутливих нових розвідданих. В період з кінця літа по осінь 2022 року, Рада національної безпеки США провела низку нарад, щоб розробити плани на випадок непередбачених обставин, пише CNN.
"Не думаю, що багато хто з нас, розпочинаючи роботу, очікував, що витрачатиме значну кількість часу на підготовку до сценарію, який ще кілька років тому вважався минулою епохою", — розповів один із чиновників адміністрації.
Кінець літа 2022 року став поганим часом для російських військ в Україні. ЗСУ наступали на Херсон, російські військові опинялися під загрозою оточення. В адміністрації вважали, що така катастрофічна втрата може стати "потенційним спусковим гачком" для застосування ядерної зброї.
Армія РФ втрачала позиції на суверенній території України, а не всередині Росії. Але американські чиновники були стурбовані тим, що Владімір Путін бачив це по-іншому. Він заявив народу, що Херсон тепер є частиною Росії, і тому може сприйняти нищівні втрати там, як пряму загрозу йому і російській державі. За такої оцінки Росія могла розглядати тактичний ядерний удар як засіб стримування.
В той самий час російська пропагандистська машина поширювала фальшиву історію про українську "брудну бомбу", яка, як побоювалися американські чиновники, могла послужити прикриттям для російської ядерної атаки. Американські офіційні особи відкинули російські попередження, але побоювалися, що за ними стоїть провокація.
"Була ще одна деталь, яка підняла подібні побоювання на новий рівень. Західні розвідслужби отримали інформацію, що російські чиновники обговорюють між собою ядерний удар", — повідомляє CNN.
Доступ США до російських внутрішніх комунікацій був можливий і раніше. Напередодні початку повномасштабної війни в лютому 2022 року США перехопили повідомлення російських воєначальників, які обговорювали підготовку до наступу. Ці дані стали частиною оцінки американської розвідки, яка згодом виявилася точною, що конфлікт неминучий.
Попри такий тривожний фон, США не отримували розвідданих, які б підтверджували, що Росія мобілізує ядерні сили для здійснення подібної атаки. Однак у Білому домі не були впевнені, що їм відомо, перекидає Росія насправді тактичну ядерну зброю чи ні. На відміну від стратегічної, здатної знищити цілі міста, тактична або бойова ядерна зброя є досить малою, щоб її можна було переміщати тихо і випустити зі звичайних систем, уже розгорнутих на полі бою в Україні.
США тісно співпрацювали зі своїми союзниками, розробляючи плани дій на випадок ядерного нападу Росії. Також Вашингтон прагнув заручитися допомогою Китаю та Індії, щоб відмовити Росію від такої атаки. Американські чиновники кажуть, що роз'яснювальна робота і публічні заяви китайського лідера Сі Цзіньпіна та індійського прем'єр-міністра Нарендри Моді допомогли запобігти кризі.
"Я думаю, той факт, що ми знаємо, що Китай взяв участь, Індія взяла участь, інші взяли участь, можливо, справив певний вплив на їхнє мислення", — каже високопоставлений представник адміністрації США.