Війна між Ізраїлем і ХАМАС вже перекинулася на весь Близький Схід, а перспективи конфронтації між регіональними і світовими державами, а саме між США та Іраном, стають все більш вірогідними, повідомляє CNN.
За даними американських офіційних осіб, на вихідних троє американських військовослужбовців загинули і понад 30 отримали поранення в результаті атаки безпілотника на невеликий американський аванпост в Йорданії. Це був перший випадок загибелі американських військовослужбовців від ворожого вогню на Близькому Сході з початку війни в Газі. Президент США Джо Байден звинуватив підтримувані Іраном угруповання, пообіцявши відплату.
Група об'єднаних Іраном ополченців в Іраку заявила, що атакувала позиції США вздовж йордансько-сирійського кордону, але Іран заперечує свою безпосередню причетність до цих ударів.
Бойові дії в регіоні здебільшого зводилися до атак "око за око" між підтримуваними Іраном бойовиками та США з одного боку, і Ізраїлем та їхніми союзниками — з іншого. Але пряме втручання як Ірану, так і США в останні тижні, а також загибель американських військових посилили побоювання, що конфлікт між ними може перерости в прямий.
Офіційні особи США неодноразово заявляли, що не хочуть, щоб напруженість на Близькому Сході, яка дедалі зростає, переросла в регіональну війну. Досі США та Іран уникали прямої конфронтації один з одним. США атакували підтримувані Іраном угруповання в Ємені, Сирії та Іраку, в той час як пов'язані з Іраном угруповання нападали на американський персонал в Іраку і Сирії. Тегеран також завдав ударів по так званих антиіранських групах в Іраку, Сирії і Пакистані. Пакистан наніс удари у відповідь.
США, які роками намагалися відійти від Близького Сходу, тепер знову опинилися втягнуті в цей регіон. До війни вони вже мали значну військову присутність у регіоні — понад 30 000 військовослужбовців.
Однак з початку війни Вашингтон значно посилив свою військову присутність в регіоні, перекинувши близько 1200 американських військовослужбовців, а також тисячі інших на борту ударних груп авіаносців ВМС і експедиційного підрозділу морської піхоти чисельністю близько 2000 осіб.
А в деяких місцях, в тому числі в Іраку і Сирії, військова присутність США перекриває військову присутність Ірану і його союзників.
Ірак
З початком війни між Ізраїлем і ХАМАС з'явилася нова група, яка називає себе “Ісламський опір в Іраку”. Саме це угрупування взяло на себе відповідальність за напад на “Вежу 22” в Йорданії. За даними аналітичного центру Вашингтонського інституту близькосхідної політики, Ісламський опір в Іраку — це узагальнюючий термін, який використовується для опису діяльності всіх підтримуваних Іраном збройних формувань в Іраку. Його мета — дозволити різним іракським ополченцям атакувати американські війська в Іраку і Сирії під одним загальним терміном, приховуючи при цьому справжнього винуватця, вважає Вашингтонський інститут близькосхідної політики.
Підтримувані Іраном угруповання здійснили десятки нападів на американські сили в Іраку з моменту початку війни в Газі, на що США відповіли авіаударами.
На вихідних американські військовослужбовці отримали поранення в результаті удару балістичної ракети по авіабазі Аль-Асад в Іраку. Це вже другий випадок застосування балістичних ракет проти американських і коаліційних сил в країні з 7 жовтня.
До 2008 року, в розпал війни в Іраку, США мали в країні до 160 000 військовослужбовців.
Сирія
Іран має безпосередню присутність у Сирії, де після повстання 2011 року на підтримку режиму сирійського президента Башара Асада були розгорнуті сили "Кудс" — елітний підрозділ КВІР, який займається операціями за кордоном. Його співробітники служили військовими радниками і воювали на фронтах на боці Асада разом з підтримуваними Іраном ополченцями.
США мають 800 військовослужбовців у Сирії в рамках місії з розгрому ІДІЛ, що триває. Більшість американських військ дислоковані в так званій "зоні безпеки Східної Сирії", де США підтримують антирежимні Сирійські демократичні сили (СДС) на північному сході країни.
Американські війська також присутні на південному сході Сирії, де США підтримують Сирійську вільну армію, яка також виступає проти сирійського режиму. Режим вважає США загарбником.
В останні тижні американські війська в Сирії все частіше піддаються атакам з боку підтримуваних Іраном угруповань, на які США відповідають повітряними ударами.
Йорданія
Американські військовослужбовці загинули на “Башті 22”, американській базі на північному сході Йорданії поблизу кордону з Сирією. Американські війська перебувають на аванпості в рамках місії з надання консультативної допомоги Йорданії. Американські офіційні особи заявили, що безпілотник був випущений підтримуваними Іраном бойовиками і, як видається, прибув з Сирії.
Угруповання "Ісламський опір в Іраку" заявило в Telegram, що атакувало 4 бази вздовж йорданського кордону, в тому числі 3 в Сирії.
В Йорданії дислокується близько 3000 американських військовослужбовців. Давній союзник США і великий отримувач американської військової допомоги, йорданська авіабаза Муваффак Сальті в Азраку, була ключової для американської розвідки, спостереження, захоплення цілей і розвідувальних місій в Сирії та Іраку, де Вашингтон бореться з ІДІЛ.
Ліван
Ліван є домом для найпотужнішої парамілітарної сили на Близькому Сході. Підтримувана Іраном "Хезболла" (терористична організація) — одна з найефективніших регіональних маріонеток Ісламської Республіки.
Угруповання має свою головну базу на ізраїльсько-ліванському кордоні і веде перестрілки з Ізраїлем від початку війни в Газі. Рух цієї організації близький до ХАМАС у Газі.
Хоча точний розмір арсеналу шиїтського ісламістського угруповання невідомий, за оцінками експертів, він налічує від 150 000 до 200 000 ракет, а також реактивні снаряди і міномети. За даними Інституту досліджень національної безпеки в Тель-Авіві, сотні з цих ракет "мають високу точність і високу руйнівну силу".
Лідер "Хезболли" Саєд Хасан Насралла стверджує, що угруповання налічує 100 000 бійців, включаючи активних солдатів і резервістів. Вважається, що Іран є основним постачальником зброї для "Хезболли".
Ємен
У центрі сьогоднішнього конфлікту між Іраном і США перебувають єменські повстанці-хусити, які активізували свої удари по кораблях у Червоному морі, заявляючи, що це помста Ізраїлю за його війну в Газі.
Це угруповання контролює північ Ємену і майже 8 років воювало з коаліцією на чолі з США і Саудівською Аравією, доки минулого року не припинило бойові дії.
Зброя хуситів була переважно зібрана з іранських компонентів, які контрабандою ввозилися до Ємену по частинах. Але пізніше угруповання зробило прогресивні модифікації, які призвели до значних загальних поліпшень, повідомив раніше CNN чиновник, знайомий з американською розвідкою.
Американські військові розміщують військові кораблі в Червоному морі біля узбережжя Ємену, звідки вони завдають ударів по цілях хуситів. У грудні США створили коаліцію з понад 20 країн для захисту комерційного судноплавства від нападів хуситів у Червоному морі.
Сектор Гази та Ізраїль
В обложеному Секторі Гази діє бойове угруповання ХАМАС, яке, за оцінками Ізраїлю, до війни налічувало близько 30 000 бойовиків. Ісламістська організація з військовим крилом, ХАМАС була створена в 1987 році. 7 жовтня вона здійснила напад на Ізраїль, в результаті якого, за даними ізраїльської влади, загинуло близько 1200 осіб і ще 253 були взяті в заручники.
В останні роки Іран налагодив тісніші зв'язки з цим угрупованням; на відміну від усіх інших союзників Тегерана в регіоні, ХАМАС є мусульманською організацією сунітського, а не шиїтського спрямування.
Немає жодних доказів того, що Іран заздалегідь знав про теракти 7 жовтня, і вважається, що Іран не має такого впливу на ХАМАС), як інші його союзники в регіоні. Але США вважають, що Іран історично надавав до 100 мільйонів доларів щорічно на підтримку палестинських бойових груп, включаючи ХАМАС і Ісламський джихад у Палестині, іншу бойову групу, що базується в Газі.
По інший бік кордону, Ізраїль є найбільшим отримувачем американської військової допомоги: з моменту заснування єврейської держави в 1948 році Вашингтон виділив йому понад 130 мільярдів доларів.
Арабські країни Перської затоки і Туреччина
Хоча війна між Ізраїлем і ХАМАС ще не перекинулася на арабські країни Перської затоки, деякі з них відчувають себе вразливими, оскільки раніше вже ставали мішенню для пов'язаних з Іраном угруповань. Саудівська Аравія та Об'єднані Арабські Емірати зазнали нападів хуситів у 2019 та 2022 роках відповідно.
У країнах Перської затоки, які є союзниками США, також розміщені одні з найбільших у світі контингентів американських військ.
У Кувейті перебуває близько 13 500 американських військовослужбовців, що є найбільшою американською військовою присутністю в регіоні. Лише в Німеччині, Японії та Південній Кореї розміщено більше американських військ, ніж у Кувейті.
Друга за величиною військова присутність США в регіоні Катар, де на авіабазі Аль-Удейд, найбільшій американській військовій базі на Близькому Сході, яка також є домом для передового штабу Центрального командування США і Об'єднаного центру повітряних операцій, дислокується близько 10 000 американських військовослужбовців. Цього місяця США таємно уклали угоду, яка продовжує їхню військову присутність на базі ще на 10 років.
Катар підтримує відносини з ХАМАС, розміщуючи його політичний офіс у столиці Досі з 2012 року.
Понад 2700 американських військовослужбовців дислокуються на авіабазі "Принц Султан" в Саудівській Аравії, в той час як ОАЕ приймають 3500 американських військовослужбовців на авіабазі "Аль-Дафра", де знаходиться Центр повітряних бойових дій в Перській затоці.
Серед інших центрів військової присутності США — Бахрейн, де розташоване Центральне командування Військово-морських сил США і базується П'ятий флот ВМС США. У Туреччині на авіабазі Інджирлік розміщено 1 465 військовослужбовців.
Раніше глава Пентагону заявив, що Сполучені Штати готові вжити “усіх необхідних заходів” для захисту своїх військ після атаки підтримуваних Іраном бойовиків.