Колишня Арка дружби народів більше не пам’ятка історії. Тепер її можна знести

Документ
Поділитися
Колишня Арка дружби народів більше не пам’ятка історії. Тепер її можна знести © Википедия
Мінкульт видав відповідний наказ.

 Мінкульт визнав, що «Арка свободи українського народу», яка колись мала назву «Дружби народів», не є нерухомою пам’яткою історії України, повідомили у пресслужбі відомства. Це рішення відкриває шлях до її демонтажу.

«Міністерство культури та інформаційної політики своїм наказом визнало таким, що не підлягає занесенню до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, колишній об’єкт культурної спадщини – Монумент на ознаменування возз’єднання України з Росією, розташований у м. Києві у Хрещатому парку.  Цим рішенням монумент втратив статус пам’ятки історії і може бути демонтований», – зазначили у Мінкульті. 

У міністерстві нагадали, що арку встановили 1982 року з нагоди відзначення 60-річчя створення СРСР та 65-річчя Жовтневого перевороту 1917 року. У відомстві підкреслили, що конструкція є символікою російської імперської політики та підлягає повному демонтажу.

«Попри перейменування Київською міською радою в «Арку Свободи українського народу», монумент репрезентує виключно радянські ідеологеми та конотації, відтак становить загрозу національній безпеці України. Про це наголошено у фаховому висновку Експертної комісії Українського інституту національної пам’яті з питань визначення належності об’єктів до символіки російської імперської політики», – заявили у Мінкульті.

У тому ж таки висновку йдеться, що арка є втіленням міфу про так зване возз'єднання двох «братніх» народів, а це взагалі не відповідає історичним реаліям. При чому в контексті повномасштабної війни, яку РФ веде проти України, міфом про «братні народи» росіяни обґрунтовують «законність» територіальних претензій Владіміра Путіна. Крім того, у Мінкульті зазначили, що арка є частиною російської пропаганди, за допомогою якої Кремль намагається сформувати в українців викривлені уявлення про нібито «історичну бездержавність» Українського народу як «уламка» «розділеного російського народу», «штучність» України як держави.

«У суспільній свідомості киян монумент ототожнюється з радянським режимом, не випадково мешканці столиці називають його «ярмом». Позбавляючись монументального «ярма», ми звільняємось від залишків радянської диктатури та російського імперського впливу», – зазначив т.в.о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв.

Наприкінці березня 2024 року Український інститут національної пам’яті визнав, що «Арка свободи українського народу» належить до символіки російської імперської політики і підлягає повному демонтажу. Зокрема, фахівці дійшли висновку, що вказаний архітектурний комплекс був втіленням ідеї використання монументальної пропаганди в обґрунтуванні міфу про «возз'єднання» України з Росією 1654 року, що, своєю чергою, є модернізованим радянською історіографією варіантом концепції російської дореволюційної історіографії про «возз'єднання» України з Росією на Переяславській раді 1654 року.

У 2016 році вже обговорювалась ідея встановити замість Арки дружби народів пам'ятник бійцям АТО. Втім, зрештою від цього задуму відмовились.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі