Заступник голови Офісу президента Ростислав Шурма під час обговорення в Українському домі в Давосі, натякнув, чому на Заході посилилася риторика щодо конфіскації резервів російського центрального банку, які були заморожені після початку повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року.
«Чому ж [ця тема] з’явилася? А у нас зараз приблизно 40 мільярдів [доларів] дефіцит в бюджеті. Нас фінансували у 2022, 2023 році. Пакети цього року не такі великі. Ми сподіваємося, що і у Штатах, і в Євросоюзі на цей рік цю проблему закриють. Але проблема зростатиме. Ми, як влада, як уряд, зробимо свою домашню роботу, щоб оптимізувати дефіцит, але приблизно 10-15 млрд доведеться покривати додатково. Що стосується замороженных активів – то це цілком відповідна сума», – сказав Шурма, виступаючи на панелі «Віддайте російські заморожені активи Україні зараз» 17 січня.
Заступник голови ОП зазначив, що тема з конфіскацією набула нового поштовху в останній місяці й особливо в останні тижні.
«Пам’ятаю, на попередньому Давосі (2023) ми обговорювали цю тему і це було більше схоже на нашу мрію, що колись ми доторкнемося до тих резервів, капіталів. А зараз дедалі реалістичніше виглядає, що незабаром це станеться в якийсь визначений час. Чому? Тому, що йдеться про політичну волю. Ми маємо це чітко розуміти. Звичайно, ми можемо говорити про правові механізми, але це все про політичну волю», – зазначив Шурма.
За його словами варто розуміти, що конфіскація заморожених російських активів складається із двох частин:
- конфіскації доходів від заморожених активів (що «цілком досяжно», зазначив Шурма);
- конфіскації самих активів.
«І ми ведемо мову про [конфіскацію] 10-15 мільярдів [доходів від заморожених активів]. І це цілком осяжне політичне питання», – зазначив заступник глави ОП, додавши, що технічно, за належної політичної волі, це можна зробити «впродовж місяців».
Нагадаємо, на тлі розробки європейськими країнами механізмів оподаткування доходів від заморожених активів РФ, Bloomberg повідомив, що адміністрація президента США Джо Байдена підтримує законопроект, який дозволить конфіскувати частину цих активів, щоб спрямувати кошти на відбудову України.
Ростислав Шурма не вперше заявляє, що в Офісі президента розраховують на суму від доходів з заморожених російських активів до 15 млрд доларів – що вп’ятеро більше, ніж суми, оголошені Єврокомісією (близько трьох мільярдів).