Білий дім підтримує законопроект про конфіскацію заморожених активів РФ  — Bloomberg

Поділитися
Кошти можуть бути використані для відбудови України.

Адміністрація президента США Джо Байдена підтримує законопроект, який дозволить конфіскувати частину з близько 300 мільярдів доларів заморожених російських активів, щоб спрямувати кошти на відбудову України. Про це повідомляє Bloomberg.

Згідно з листопадовим документом Ради національної безпеки США для комітету Сенату з міжнародних відносин, Білий дім вітає "в принципі" законопроект, який дозволить конфіскувати ці кошти.

"Законопроект надасть виконавчій владі повноваження, необхідні для конфіскації російських суверенних активів на користь України", -  йдеться в документі.

Підтримка цього кроку з боку Байдена з'явилася на тлі того, що республіканці в Конгресі заблокували понад 60 мільярдів доларів фінансування для України.

Адміністрація США також хоче узгодити цей крок із союзниками по G7, особливо в Європі, де зберігається близько 200 мільярдів доларів заморожених російських активів і де підтримка конфіскації, особливо в односторонньому порядку, була прохолодною.

За словами високопоставленого представника адміністрації США, Рада національної безпеки підтримує нові повноваження як частину низки інструментів, які Штати розглядають для того, аби змусити Росію заплатити за збитки, завдані війною. За оцінками Світового банку, відбудова України може коштувати близько 411 мільярдів доларів.

"Разом з нашими партнерами по G7 ми вивчаємо всі варіанти, що відповідають нашим правовим системам і міжнародному праву, щоб допомогти Україні в отриманні компенсації від Росії", - йдеться в заяві Державного департаменту.

Підтримка конфіскації активів РФ у Європі далеко не однозначна. Європейський Союз розглядає можливість запровадження податку на непередбачені прибутки, отримані від заморожених активів російського Центрального банку, приблизно 190 мільярдів доларів з яких зберігаються в бельгійському кліринговому центрі Euroclear. Прогрес щодо цієї пропозиції повільний, адже кілька ключових країн ЄС, включаючи Німеччину і Францію, а також Європейський центральний банк, занепокоєні впливом, який цей крок може мати на стабільність єврозони. Існують також побоювання, що Москва може вжити заходів у відповідь.

Очікується, що ця тема буде обговорюватися на зустрічі лідерів G7 до річниці повномасштабного вторгнення Росії в Україну наступного місяця.

Чиновники Конгресу бачать можливість того, що цей захід може бути прийнятий як частина додаткового пакету видатків для України. Ідея використання коштів Росії для фінансування відновлення України розглядається як спосіб посилити підтримку Києва з боку США, оскільки деякі республіканці виступають проти продовження допомоги. Спікер Палати представників Майк Джонсон підтримав цю ідею, назвавши її "надзвичайно відповідальною справою".

Цей захід вже має двопартійну підтримку - 14 членів обох партій у Сенаті і 62 у Палаті представників, але деякі критики висловлюють занепокоєння, що фактична конфіскація активів буде занадто великим кроком і може ще більше послабити підтримку з боку країн, які стоять на протилежних позиціях щодо війни, зокрема Індії, Бразилії та Південної Африки, а також призвести до подальшого загострення відносин із Китаєм.

Представники адміністрації США, зокрема міністр фінансів Джанет Єллен, раніше заявляли, що чинне законодавство Штатів не дозволяє конфіскувати суверенні активи, заморожені після російського вторгнення в Україну в лютому 2022 року. Хоча ще влітку Білий дім не звертався до Конгресу за такими повноваженнями, його позиція почала змінюватися, коли республіканці взялися чинити опір фінансуванню допомоги Києву.

Нещодавно Єллен заявила, що хотіла б побачити оцінку потенційних ризиків для міжнародної ролі долара, а також те, чи можна пом'якшити ці ризики. Вона сказала, що Конгрес повинен буде прийняти нове законодавство, яке дозволить США брати участь у конфіскації будь-яких заморожених іноземних активів.

Авторами законопроекту "Акт про відновлення економічного процвітання та можливостей для українців" у Сенаті є республіканець Джим Ріш та демократ Шелдон Вайтхаус.

"У Сенаті існує широка двопартійна згода з цього приводу. Після року переговорів комітету вже давно пора розглянути цей законопроект", - сказав Ріш. 

Демократи і республіканці в комітеті із закордонних справ Сенату розходяться в думках щодо двох ключових частин законопроекту. Запропоноване законодавство вимагає від Байдена координувати свої дії з країнами G7 щодо арешту активів, але не вимагає схвалення з боку союзників, що, на думку деяких, може дати США можливість діяти в односторонньому порядку. Він також містить формулювання, покликані перешкодити Росії оскаржити арешт в американських судах, що може бути потенційно вразливим для конституційних оскаржень.

Згідно з документами, з якими ознайомилося агентство Bloomberg, Білий дім спочатку неоднозначно ставився до включення вимоги про схвалення з боку G7, але згодом наголосив на необхідності діяти спільно з союзниками.

Така вимога підвищить імовірність того, що Європа (де заморожена переважна більшість активів РФ) буде готова піти на цей крок, враховуючи побоювання, що такі заходи проти Росії можуть посилити вірогідність конфіскації активів в інших випадках, коли правове і політичне обґрунтування є менш вагомим.

"Це також зменшує ризик того, що цей крок підірве віру в Сполучені Штати як країну призначення для іноземних інвестицій", - йдеться в документі.

За словами помічника конгресмена, знайомого з дебатами щодо законопроекту, зважаючи на те, що російські активи в США становлять лише від 4 до 5 мільярдів доларів, для Штатів немає сенсу діяти ізольовано і ризикувати спровокувати “втечу від долара” через символічну суму, яка може призвести до відтоку капіталу.

Раніше повідомлялося, що США запропонували робочим групам G7 вивчити шляхи конфіскації заморожених російських активів на $300 мільярдів, оскільки союзники поспішають узгодити план до другої річниці повномасштабного вторгнення РФ в Україну. 

Скільки є доходів саме від заморожених російських активів і на що може розраховувати Київ, розповідає Тетяна Хутор у статті “Доходи від російських активів зростають. Чи використає їх Україна?”.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі