Заяви та гривневі розрахунки зростання показників української митниці – мильна бульбашка: експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Заяви та гривневі розрахунки зростання показників української митниці – мильна бульбашка: експерт © tipchai/depositphotos.com
Під час розрахунку статистики не враховуються об'єктивні показники 

Зростання показників на митниці та збільшення надходжень, які декларуються офіційними джерелами, насправді не є об'єктивним віддзеркаленням економічних процесів. В публікації “Три роки без контрабандистів та обіцяні триста мільярдів у бюджет. Чи стала митниця годувальницею бюджету?” економіст, фінансовий аналітик Олексій Кущ зазначає, що така офіційна статистика не розкриває реальну економіку митниці.

Експерт стверджує, що динаміка бюджетних надходжень до бюджету з митниці номінально зростає. Проте сплеск таких надходжень у 2021 році пов’язаний, наприклад, зі стрімким збільшенням обсягів економіки після пандемії, а піковий показник 2023 року – зі збільшенням розміру оподаткування. “Згадаймо, що 2022 року на тривалий час було запроваджено пільговий режим зі сплати ПДВ під час імпорту. Внаслідок цього показник загальних надходжень з митниці впав тоді до 318 млрд грн, що було на 36% менше, ніж 2021-го (497 млрд)”, – вказує експерт.

Аналізуючи стан митних платежів він приходить до парадоксального, на перший погляд, висновку. “Що більша контрабанда, то сильніший податковий тиск на легальний імпорт (значною мірою це державні компанії, які завозять обладнання та матеріали) і то вищий офіційний показник податкового навантаження на один кілограм імпортованої продукції”, – зазначає автор публікації.

Для порівняння він вказує на статистичні показники, які можуть перевірити всі користувачі – рівень середньої заробітної плати. “Що більший тіньовий сектор заробітних плат, то вища питома вага у показнику бюджетного та високооплачуваного секторів економіки і то вищий показник середньої зарплати в країні, хоча він не має нічого спільного із реаліями”, – вказує експерт.

На думку автора публікації фактичних змін у зростанні надходжень на митниці не відбулось, а обсяг грошей, що надходить завдяки роботі митних органів так і залишився на рівні 10-11 мільярдів доларів на рік. “Номінальне зростання показників митних надходжень відповідає лише динаміці інфляції та девальвації гривні і майже не охоплює реальних резервів збільшення митних платежів”, – робить висновок автор.

Раніше повідомлялось, що Державна митна служба виконала річний план зі збору платежів на 93,9 %. Також Державна митна служба повідомила, що у січні-березні перерахувала до бюджету 100,9 млрд грн, що перевищило плановий показник на 1,2%.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі