Уряд скасував кредити під нуль відсотків за програмою "5-7-9": що буде з раніше виданими кредитами

Поділитися
Роз'яснення Мінфіну.

З метою скорочення державних видатків уряд оптимізував державні програми «Доступні кредити 5-7-9%» та «Доступний фінансовий лізинг 5-7-9%». Про це  повідомляє пресслужба Міністерства фінансів.

«Це дозволить оптимізувати витрати держбюджету на фінансування зазначених програм відповідно до викликів часу, спрямувавши фінансування на більш актуальні напрями, забезпечити безперервне фінансування в умовах росту ринкових відсоткових ставок за позиками та кредитного портфеля», — кажуть у Мінфіні.

Як випливає з роз'яснення Мінфіну, постановою передбачено:

  • скасування компенсаційних ставок за кредитами та компенсаційної винагороди за лізингом на рівні 0 % річних;
  • скасування фінансування з метою запобігання та подолання наслідків пандемій COVID-19, у тому числі - скасування рефінансування таких кредитів.

Натомість, у межах Державної програми «Доступні кредити 5-7-9%» передбачено:

  • встановлення по кредитам на інвестиційні цілі компенсаційної ставки для середніх та великих підприємств 9% річних з можливістю зменшення за умови створення нових робочих місць до 7% річних;
  • встановлення по кредитам на інвестиційні цілі компенсаційної ставки для мікро та малих підприємств на рівні 7% річних з можливістю зменшення для інвестиційних кредитів до 5%;
  • встановлення компенсаційної ставки 9% річних для кредитів на поповнення обігового капіталу для всіх підприємств.

У межах Державної програми «Доступний фінансовий лізинг 5-7-9%»:

  • встановлення компенсаційної винагороди для середніх та великих підприємств 11% річних з можливістю зменшення за умови створення нових робочих місць до 9% річних;
  • встановлення компенсаційної винагороди для мікро та малих підприємств 9% річних з можливістю зменшення за умови створення нових робочих місць до 7% річних.

Щодо пролонгації раніше виданих кредитів, то, як випливає з роз'яснення, такий виняток буде зроблено лише для сільгоспвиробників та бізнесу, які отримали кредити під посівну 2022 року.

"Продовжено строк, протягом якого сільськогосподарські товаровиробники матимуть можливість отримати фінансову підтримку для посівної кампанії, у тому числі, з можливістю пролонгації виданих кредитів для здійснення посівних робіт за умови погашення представниками великого та середнього агробізнесу до 25% отриманого кредиту та можливістю надання державних гарантій для забезпечення часткового виконання боргових зобов’язань за такими кредитами", — сказано в повідомленні Міністерства фінансів.

Нагадаємо, ще влітку 2022 року Кабмін дозволив банкам збільшувати ставку для нових кредитів - до 20%. 

З початку війни кредитування банками відбувалося переважно завдяки державним програмам, таким як «5-7-9». Проте, вже до кінця 2022 року почалося скорочення чистих кредитних портфелів як через ризики кредитних втрат, так і через швидке погашення кредитів, що, за словами першого заступника голови НБУ Катерини Рожкової, було зумовлено пригніченим попитом на кредити через ризики безпеки та через скорочення обсягу виробництва.

Наприкніці 2022 року Нацбанк переглянув свою оцінку змін кредитних втрат банків через війну Росії в Україні та погіршив її – з 20% до 30%.

Як відомо, програму дешевих кредитів для бізнесу 5-7-9% було запроваджено за кілька років до війни. За два роки, станом на кінець 2022 року, малий та середній бізнес отримав 17,6 тис кредитів.

На 1 грудня 2022 року обслуговувалося 15,6 тис. кредитів на суму понад 50,2 млрд. гривень. Тільки у листопаді 2022 року було укладено 936 кредитних договорів на суму 3,24 млрд. грн. із часткою зобов’язань за основним боргом, гарантованих державою, в обсязі 1,6 млрд. грн

 Про проблеми, з якими стикається малий та середній бізнес під час війни читайте у статті Віктора Вільчинського - «Малий і середній бізнес під час війни: як отримати фінансування?».

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі