Економіка Росії буде в біді, поки Путін при владі, а санкції діють – Bloomberg

Поділитися
Економіка Росії буде в біді, поки Путін при владі, а санкції діють – Bloomberg Президентство Путіна і дешева нафта шкодять російській економіці. Ілюстрація
Навіть найбільш сміливі інвестори, які все ж вкладали гроші в Росії минулого року, тепер розпродають свої російські активи.

Впродовж десяти років економіст Дмитро Барінов стежив за хиткою економікою своєї рідної Росії на відстані з комфортабельного офісу компанії Union Investment у Франкфурті. Минулого року, поки інші інвестиційні менеджери уникали контактів з російською зламаною економікою, Барінов змусив своє керівництво купити державні бонди, випущені Москвою.

Це був ризикований крок, але в результаті, як виявилося згодом, правильний. Оскільки Центробанк Росії підняв процентні ставки до найвищого рівня з часів кризи 1998 року, щоб спробувати зміцнити рубль. За перші 10 місяців 2015 року Барінов і такі ж інвестори, як він, отримали на 25% більших дохід від цінних паперів у доларовому еквіваленті.

А цього року навіть такі сміливці позбуваються активів, пов'язаних з рублем, оскільки економіка Росії погрузла у найглибшій рецесії за два десятиліття. Про це сьогодні пише видання Bloomberg.

Санкції, якими Захід намагається покарати Володимира Путіна за війну проти України, скорочує економічне зростання Росії. Ціни на нафту обвалилися до найнижчого рівня за 13 років. Це стало катастрофою для Москви, оскільки 50% її держбюджету залежить від енергоносіїв.

"Нафта стала дуже хитким фактором. Тож тут годі чекати чогось кращого", - каже Барінов.

З цим погоджується і колишній міністр фінансів Росії Олексій Кудрін, оскільки, на його думку, ціни на нафту можуть впасти до 16 доларів за барель вже цього року.

"Впродовж наступного року чи й навіть 18 місяців Росію чекають серйозні економічні труднощі", - каже Кудрін, з яким у Кремлі ведуть розмову про повернення на посаду в уряді, яку він займав під час першого президентського терміну Путіна.

Заступник міністра економіки РФ Михайло Дмитрієв визнав, що для Росії небезпечна навіть ціна нафти на рівні 40 доларів, оскільки нинішній держбюджет сформований на основі 50 доларів за барель. Однак, за його словами, Кремль не скорочує свої видатки, а навпаки продовжує витрачати гроші такими темпами, які не може собі дозволити.

"Країну чекають президентські вибори в 2018 році, коли Путін, як очікується, знову буде балотуватися. Тож передвиборчий процес змушує уряд витрачати більше, ніж він може собі дозволити", - сказав Дмітрієв.

Такі витрати можуть виснажити російський Фонд національного добробуту і Держрезерви, які разом сьогодні становлять 120 мільярдів доларів, впродовж року чи двох. Такий прогноз дає радник російського уряду Сергій Гурієв.

"Москві доведеться підняти податки для бізнесу, а це підірве інвестиційну привабливість і пожвавить відтік капіталу і скорочення ВВП", - вважає він.

Видання зауважує, що сьогодні від інвестування в Росію відмовляються багато тих, хто ще в минулому році на це наважувався. Окрім Барінова, приміром, вкладати в російську економіку відмовився керуючий партнер женевської компанії Ram Capital Огедей Топкулар, який продав усі свої російські цінні папери через надто велику залежність російського рубля від ціни на нафту. Експерт з питань ринків, що розвиваються у компанії Franklin Templeton Investments Марк Мобіус закрив свій збитковий фонд, який діяв на території Росії 20 років.

"З огляду на той факт, що російський держбюджет дуже гостро залежить від цін на нафту, стає очевидно, що перспективи російської економіки зовсім не хороші", - каже інвестор.

Фінансовий менеджер NN Investment Partners Марко Руіджер пояснює, що президент Володимир Путін втратив можливість диверсифікувати російську економіку і зробити її менш залежною від продажу енергоносіїв. За його словами, світові інвестори сьогодні масово позбуваються всій активів, хоч якось пов'язаних з нафтою. І це також грає проти Росії.

Ще один фактор - санкції, які, за словами російського президента "пішли на користь" російські економіці, змусивши її нарощувати власне виробництво. Але насправді вони відрізали російські компанії від світових ринків капіталів, не дозволяючи їм рефінансувати свої міжнародні борги. Експерти підрахували, що російський економічний спад на одну десяту спричинений санкціями.

Путін може спробувати переконати інвесторів залишитися в його країні, оголосивши велику приватизацію, пообіцяти зміцнити верховенство права і ослабити тиск на бізнес. Такий сценарій пропонує головний економіст російського Citigroup Іван Тчакаров. Водночас Transparency International в січні помістило Росію на 119 місце в рейтингу найбільш корумпованих країн між Танзанією і Пакистаном. Тож навряд чи російському президенту вдасться запевнити іноземців у тому, що їхні влади будуть в безпеці.

Американський інвестор Білл Броудер, який довгий час працював у Росії, але став найбільшим критиком Кремля після вбивства Сергія Магнітського, переконаний, що попри, здавалося б, велику привабливість російського ринку, вкладати гроші в нього не варто до тих пір, доки Володимир Путін лишається президентом.

"Російська економіка досі не досягла свого дна, тому що Путін все ще при владі", - каже він.

Тим часом, Росія готує продуктові картки для населення на тлі кризи. Згідно з інформацією видання "Ведомости", яке посилається на план адресної програми, розроблений Мінпромторгом, програма повинна стартувати в 2017 році.

Видання The Economist писало, що російська економічна криза переростає з гострої в хронічну. МВФ прогнозує Росії скорочення економіки ще на 1% в цьому році. Російські чиновники почали похмурі розмови про "нову реальність", визнаючи, що їхня орієнтована на експорт енергоносіїв модель економіки себе вичерпала. Водночас, Росія навряд чи зіштовхнеться з такими ж гострими проблемами, які обвалилися на неї в 2014-му.

Раніше на Всесвітньому економічному форумі в Давосі Екс-глава Мінфіну Олексій Кудрін попередив мешканців Росії про новий пік кризи. Його турбує зниження інвестицій, які зазвичай дозволяють зробити заділ на майбутнє.

У середині грудня 2015 року Путін на щорічній прес-конференції повідомив громадянам, що російська економіка подолала "пік кризи". За попередніми даними, ВВП Росії скоротився у 2015 році на 4%, в той час як світова економіка зросла приблизно на 3%.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі