Столичний ЦУМ давно «профукали». ФДМ намагається приватизувати 39,6% акцій ВАТ «Київський центральний універмаг», серед активів якого будівлею ЦУМу і не пахне

Поділитися
Коли в пресі зарясніли повідомлення про приватизацію держчастки в київському ЦУМі, природно, бага...

Коли в пресі зарясніли повідомлення про приватизацію держчастки в київському ЦУМі, природно, багато громадян та і юридичні особи пов’язали це з продажем добре відомого ще з радянських часів столичного універмагу, розташованого на перехресті вулиць Хрещатик і Богдана Хмельницького (раніше вул. Леніна). І асоціації ці насамперед пов’язані з шестиповерховою будівлею, до якої за союзних часів по покупки їхали без перебільшення з усієї України. До слова сказати, ця ж будівля є пам’яткою архітектури місцевого значення — Шевченківський Будинок центрального універмагу 1936—1939 рр. (охоронний номер №168).

На жаль, ностальгічні асоціації в цьому разі не збігаються із сьогоднішньою жорстокою реальністю. Хоча наступного тижня Фонд державного майна збирається нарешті реалізувати 40-відсотковий держпакет (якщо бути абсолютно точним, то 39,647%. — Ред.) у ВАТ «Київський центральний універмаг», метушитися не варто — купити будівлю однаково нікому не вдасться. Ні, не тому що дорого просять, а тому що вона вже давно перекочувала спочатку у власність ЗАТ «Торговий дім «Київський центральний універмаг», а потім — в однойменне ТОВ. І, що цікаво, усі ці трансформації з нерухомістю у самому центрі столиці обійшлися без відповідної операції купівлі-продажу будівлі, і держава цьому тільки сприяла.

Як відомо, попередня спроба (від 5 лютого 2010 року) продажу пакета акцій успіхом не увінчалася, хоча відповідний конкурс було оголошено і пропозиції конкурсантів озвучені. Для другої спроби способом реалізації держпакета ФДМ обрав біржу, а не спеціальний конкурс. І не випадково. Кому хочеться опинитися між молотом і ковадлом двох взаємовиключних судових ухвал? Втім, винна в цьому насамперед сама держава, точніше, її органи, які так безглуздо проводять приватизацію майна, що потім інші державні органи справедливо констатують у суді, що «з даних документів узагалі неможливо зрозуміти правові підстави припинення права державної власності на зазначену будівлю і виникнення на неї права приватної власності». Але про все по черзі.

Ноу-хау: поетапна передача права власності

У 1994 році ФДМ і організація орендарів орендного підприємства «Київський центральний універмаг» домовилися про заснування ВАТ «Київський центральний універмаг» (надалі — ВАТ), яке стало правонаступником орендного підприємства. Усе відповідно до виданого декрету Кабміну «Про приватизацію цілісних майнових комплексів державних підприємств та їхніх структурних підрозділів, зданих в оренду».

Акції між акціонерами були розподілені таким чином, щоб приватні акціонери (на той момент — організація орендарів) отримали кваліфіковану більшість голосів на загальних зборах акціонерів (понад 75,34%), а держава в особі ФДМ — 24,66%.

Держава передала в статутний фонд ВАТ хоч і нематеріальний, але, погодьтеся, дуже затребуваний актив — право господарського відання на будівлю ЦУМу. Відповідно до підписаного протоколу, «вартість права повного господарського відання будинком ЦУМу, яке не приватизується, становить понад 6,2 млрд. крб., що відповідає 24,66% статутного фонду ВАТ».

При цьому право господарського відання передбачало для ВАТ право володіння і використання будівлі ЦУМу, але обмежувалося право розпорядження об’єктом. Зокрема акціонерне товариство без згоди ФДМ не могло відчужувати будівлю, передавати її в іпотеку.

Крім того, через статут новоствореного підприємства держава залишила за собою право вето під час ухвалення будь-яких рішень органами правління ВАТ щодо змін юридичного статусу держпакета акцій, які можуть призвести до невиконання зобов’язань стосовно охорони пам’ятки архітектури, використання її не за призначенням...

Загалом, бери ЦУМ і використовуй з комерційною метою. Навіть дивіденди державі платити не обов’язково. Їй достатньо гарантії збереження пам’ятки архітектури і стабільності пакета акцій за будь-яких змін статутного фонду, що забезпечує інвестиційну привабливість держпакета.

Якщо не можна, але дуже хочеться

Проте людям завжди хочеться більше. Чого тут думати? Потрібна додаткова емісія акцій підприємства. Ідея, звичайно, банальна. Дивно інше, Фонд держмайна на це погодився, хоча, з огляду на записане в статуті, усі козирі в нього були на руках. Напевне, сподобалася витончена схема, при реалізації якої з державної кишені платити за придбання акцій було не потрібно, статутний капітал підприємства значно зростає, а частка держави залишається незмінною.

Проте чудес не буває — за придбання акцій платити таки довелося. Щоправда, дещо нестандартним способом. Тут варто повернутися до права господарського відання на будівлю ЦУМу, переданого державою в статутний фонд ВАТ. Пам’ятаєте, у ньому обмежувалося право розпорядження об’єктом? Це незручне для бізнесу обмеження і стало жертвою договору купівлі-продажу цінних паперів, укладеного між ФДМ і ВАТ «Київський центральний універмаг». Як випливає з договору від 5 грудня
2006 року, свобода розпорядження оцінена в 25,6 млн. грн. Саме в стільки обійшлися б акції додаткової емісії, коли б держава, яка раптом вирішила погратися в піддавки, сплатила б їх грошима.

Неважко здогадатися, що буде далі. Приблизно через півроку пунктом 4.2 оновленого статуту було передбачено, що ВАТ «є власником майна переданої йому засновниками та акціонерами у власність... будівлі ЦУМу (м.Київ, вул. Б. Хмельницького)...» І, напевно, як моральну сатисфакцію для держави, яка добровільно позбавила себе власності, у тому самому пункті статуту значиться: «будівля київського ЦУМу не може бути відчужена або передана у заставу до продажу пакета акцій, що належить державі в особі Фонду держмайна». Словом, вигляд такий, начебто і вівці цілі, і вовки ситі.

Право власності, зафіксоване статутом підприємства, це, звичайно, чудово, але корисно б його підкріпити і державною реєстрацією. Проте, як і слід було очікувати, Головне управління комунальної власності м.Києва відмовило ВАТ у видачі посвідчення про право власності на будівлю ЦУМу.

Навряд чи позиція міста стала несподіванкою для керівництва ВАТ. Такий екзотичний спосіб приватизації державної власності апріорі передбачав судове підтвердження його законності.

ВАТ і Фонд держмайна таки умовили Феміду. Ось який вигляд мала позиція ФДМ: «Повний обсяг права власності на спірну будівлю було надане позивачу (ВАТ. — Ред.) поетапно, передачею в статутний фонд товариства майнових прав, а саме: рішенням про заснування і діяльність — права володіння і користування, договором купівлі-продажу цінних паперів — розпорядження». І Господарський суд м. Києва визнав за ВАТ право власності на об’єкт нерухомості загальною площею близько 22 тис. кв. м,
розташований у самому центрі столиці. А в лютому 2008-го з цим рішенням погодилася апеляційна інстанція...

Без власного даху над головою

Ще через рік газета «Деловая столица» у статті від 30.03.2009 р. Олексія Грибановського «В.Мазур став одноособовим розпорядником будівлі Київського ЦУМу» рапортує: «Фонд держмайна зміг зробити фактично неможливе: його частка в історично головному торговельному майданчику країни — ВАТ «Київський центральний універмаг» — збільшилася з 24,6 до 39,6% акцій. Щоправда, далося це високою ціною: виведенням зі складу ВАТ будівлі універмагу на Хрещатику в нову юридичну особу, що цілком контролюється екс-міністром промислової політики Валерієм Мазуром».

Залишившись без ЦУМу, ВАТ зменшило свій статутний фонд із 103 до 64 млн. грн. Таким чином, будівлю було оцінено в 39 млн. грн. На сьогодні ВАТ «Київський центральний універмаг» — компанія, що лише орендує торговельні площі в будівлі ЦУМу. За дев’ять місяців минулого року її збитки становили 12,9 млн. грн. при обсязі реалізованої продукції 224 млн. грн. і від’ємній рентабельності в 5,73%. Обліковий склад працівників — 15 чоловік.

Саме час продавати валізу без ручки — «Відомості приватизації» розміщують інформаційне повідомлення ФДМ про проведення конкурсу з продажу пакета акцій ВАТ «Київський центральний універмаг» із використанням відкритості пропозиції ціни за принципом аукціону.

Попри кризу, охочі придбати шматочок ЦУМу знайшлися. Причому, за словами голови наглядової ради ВАТ Валерія Мазура, серед претендентів особливу активність виявляють іноземці. Для ухвалення рішення про участь у конкурсі останнім недостатньо даних про підприємство, опублікованих в інформаційному повідомленні. Зокрема іноземне підприємство «Українська медійна група» зацікавило:

— чи увійшла будівля ЦУМу в статутний фонд ВАТ при
приватизації;

— яким чином ця будівля вибула з власності ВАТ;

— правові підстави користування торговельними і складськими площами і земельною ділянкою;

— інформація про експертну оцінку ринкової вартості пакета акцій, виставленого на конкурс.

«Рейдери» і «прихватизатори»

Вважаючи такі запитання зазіханням на безпеку підприємства, ВАТ відмовило у відповідях на них. Потенційні ж покупці розцінили таку поведінку ВАТ як небажання допустити чужих до конкурсу, що, по суті, завершує схему «прихватизації» київського ЦУМу.

Далі пішли суди. Претенденти на покупку, яких керівництво ВАТ називає рейдерами, намагалися не допустити проведення конкурсу до з’ясування питань власності. А керівництво ВАТ наполягало на проведенні конкурсу серед двох зареєстрованих учасників. Опинившись між молотом і ковадлом взаємовиключних судових визначень, ФДМ спочатку призупинив проведення конкурсу, а потім скасував його, прийнявши рішення продавати пакет акцій на біржі.

Тож не виключено, що вже 7 квітня після торгів на біржі у акціонерного товариства з’явиться новий акціонер. Зважаючи на ту обставину, що зацікавленій громадськості уже відомо про попередній провальний продаж, очікується, що за пакет змагатимуться два бізнес-табори. Перший — близький до керівництва ВАТ, що хотів би раз і назавжди закрити питання оригінальної приватизації ЦУМу. Другий — компанії, які свідомо йдуть на конфлікт, пов’язаний зі спробою повернення у власність ВАТ «Київський центральний універмаг» будівлі ЦУМу.

Ціна ж, яку заплатять на біржі за пакет, і стане тією скромною оцінкою вартості будівлі київського ЦУМу, якої, на жаль, удостоїла себе держава. До слова, на думку експертів, ринкова вартість будівлі ЦУМу перевищує 100 млн. дол.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі