Віктор Шемчук: «На фасаді прокуратури не може бути веселки кольорів політичних партій»

Поділитися
Віктор Шемчук повернувся у кабінет прокурора кримської автономії. Завдяки рішенню Залізничного р...

Віктор Шемчук повернувся у кабінет прокурора кримської автономії. Завдяки рішенню Залізничного райсуду Сімферополя і всього через два місяці та п’ять днів після звільнення з посади у зв’язку з поверненням на неї екс-прокурора з «донецьким» корінням Володимира Гальцова — теж за рішенням суду. А ще приємна судова подія у житті Шемчука хронологічно пов’язана з поверненням на Різницьку генпрокурора Святослава Піскуна. Різниця у часі — всього два дні.

Своє нетривале відлучення від прокурорських обов’язків В.Шемчук провів на посаді постійного представника президента в АРК. І з його поверненням можна говорити, що тотальна монополія «регіоналів» на владу у Криму знову порушена. Хоча до здорового балансу ситуація, можливо, дійде не скоро, навіть з урахуванням імовірних парламентських виборів.

— Вікторе Вікторовичу, беручи до уваги особливості вітчизняного судочинства, логічним буде запитання: ви не очікуєте рішення якогось районного суду щодо повернення на посаду кримського прокурора вашого попередника і наступника Володимира Гальцова?

— Станом на сьогодні в органах прокуратури України просто не існує посади прокурора АРК. Є заступник генпрокурора — прокурор Автономної Республіки Крим.

— Тобто пан Піскун застосував той самий маневр, що й у випадку з вашим першим призначенням на цю посаду і першим звільненням Гальцова...

— Цей маневр зробив не генеральний прокурор Піскун. Свого часу генпрокурор Медведько із порушенням закону провів скорочення посади заступника генпрокурора — прокурора АРК. Залізничний суд м.Сімферополя це встановив і підтвердив у ході судового засідання, це визнала й ГПУ, а тому мене поновлено на посаді заступника генпрокурора — прокурора Криму. З цього приводу іншого рішення суду бути не може, бо сторонами у процесі є Шемчук і генеральний прокурор. Гальцов не був стороною у процесі, оскільки ніколи не трудився у статусі заступника генпрокурора.

— Зрозуміло. У перший же день по поверненні ви заявили: люди, які сприймали вашу доброту як слабкість, зрозуміють, що помилялися. Це попередження стосувалося тільки підлеглих чи ширшого загалу?

— Це стосувалося більшою мірою не підлеглих, а тих, хто свого часу створював нестерпні умови для нормальної праці і через різноманітні інсинуації намагався довести і керівництву держави, і своїм політичним босам, що у Криму слід терміново міняти прокурора, бо він не дає працювати, не може забезпечити виконання вимог закону. Або, навпаки, занадто завзято хоче їх забезпечити. Ці люди неодноразово проводили зі мною різноманітні бесіди й консультації з приводу того, де вони мене бачать чи не бачать, намагалися ангажувати до однієї з політичних сил, однак я відмовився. Тому й було застосовано такий цікавий трюк із рішенням Печерського суду, коли особа, котра два роки тому пішла на пенсію, ніколи не оскаржувала рішення про звільнення, до того ж терміни для цього вже минули, — була поновлена на посаді прокурора АРК.

— Ідеться, слід розуміти, про керівників автономії, а саме спікера А.Гриценка. Як ви збираєтеся доводити, що доброта — не слабкість? Скажімо, стосовно виконання указу президента про проведення дострокових парламентських виборів. Чи ваша принциповість залежатиме від успіху переговорного процесу у Києві?

— Я ще раз наголошую: на діяльність прокурора Шемчука не впливає політична ситуація або результати будь-яких перемовин. Я переконаний, що на фасаді прокуратури не може бути веселки кольо­рів політичних партій. Заступник генпрокурора — прокурор АР Крим Шемчук — не має жодних зобов’язань — ні перед владою, ні перед політикою. Щодо спікерів, прем’єрів, інших посадовців, то вони нестимуть відповідальність за невиконання законів України на загальних засадах і за посадовими кріслами не сховаються. Це стосується й відповідальності за невиконання державними службовцями указів президента.

— Після звільнення ви неодноразово заявляли, що не бачите себе у публічній політиці. Однак, несподівано для непосвячених, ваше прізвище з’явилося у списку блоку Ю.Луценка на, слід розуміти, прохідному 16-му місці. Якщо не помиляюся, це унікальна для України ситуація, коли чинний прокурор такого рівня планує балотуватись у народні депутати.

— Коли я давав згоду, ще не був чинним прокурором. Але на сьогодні я не маю наміру робити заяви про вихід із цього списку, змінювати свої переконання та вподобання. Правова, життєва і суспільна позиція таких людей, як Катеринчук, Луценко, Стретович, мені справді більше до вподоби, ніж поняття інших політиків, у тому числі й тих, котрі носять погони.

Що стосується прогнозованості проходження цієї сили до ВР України і моїх подальших дій — буде видно після виборів. Звісно, з початком виборчої кампанії я піду у відпустку, аби не створювати прецедентів і не давати підстав для підозр у тому, що прокуратура Криму чинить адміністративний тиск на користь тієї чи іншої політичної сили. Однак якщо раптом керівництво Генпрокуратури поставить питання так, що мені доведеться зробити вибір, — виберу, звичайно, прокурорську посаду. Я вже казав, що я — не політик, а правоохоронець.

— Це питання вже ставилося?

— Ні, але є попередня практика виборів. Зазвичай у правоохоронній структурі несхвально ставляться до того, що хтось із керівників входить до якогось виборчого блоку чи списку партії. Щоб не було заяв про можливий адміністративний тиск, я консультуватимуся з цього приводу із генпрокурором та керівництвом держави.

— Що вас найбільше вразило у роботі попередника, які «недостачі» виявили?

— Вразив бруд довкола прокуратури і в самому приміщенні...

— Не естетствуйте, я ж про конкретні кримінальні справи запитую.

— Насамперед мене вразило, що на сьогодні немає жодного документа реагування прокуратури на бездіяльність міліції у справі боротьби з самозахопленнями землі. По-друге, кудись поділися матеріали перевірки використання бюджетних коштів на укріплення і облаштування коси Тузли. І по-третє, я довго не міг знайти матеріалів перевірки за фактами підробки одного з рішень Ради міністрів АРК, яке було використане рескомземом Криму для виділення ділянки землі на Південнобережжі.

— А докладніше? Про які суми на «оборону Тузли» і ділянки землі йдеться, кому було вигідно ці матеріали перевірок «загубити»?

— Йдеться про 15 мільйонів гривень, що були виділені торік із резервного фонду Кабміну на протизсувні та берегоукріплювальні роботи. Попередньо там працювали співробітники КРУ, і вони встановили, що управління капітального будівництва Ради міністрів на п’ять мільйонів гривень завищило обсяги виконаних робіт, а витрат ще на три мільйони вони не змогли підтвердити, бо результати робіт уже містяться під водою. Коли я працював прокурором, ці матеріали були надані нам співробітниками міліції, а коли повернувся на посаду, то дізнався, що матеріалів немає. Якщо ми їх не відшукаємо, то поновимо.

Що стосується матеріалів про рішення рескомзему, то свого часу, з посиланням на неіснуюче рішення Ради міністрів, одній підприємницькій структурі було узаконено використання земельної ділянки. Ідеться про будівництво туристичного комплексу на території водозабору із джерела Хоста-Баш. Це відома історія. За цим фактом буде прийнято рішення про порушення кримінальної справи, слідство у якій встановить винних.

— Так, історія відома, бо свого часу ГПУ за фактом будівництва була відкрита кримінальна справа, незаконний дозвіл на цю забудову у заповідній зоні інкримінувався тодішньому й нинішньому меру Ялти Сергію Брайку. А фірма «Зоряне небо» приписувалася нині покійному Максу Курочкіну. Кому тепер належить цей об’єкт, оскільки незадовго до арешту Курочкін заявляв, що жодного бізнесу у Криму не веде і не має там активів?

— Відверто кажучи, мені байдуже, чий це об’єкт. Але спосіб, яким хочуть заволодіти землею в заповідній зоні, аналогічний діям із захоплення 450 гектарів земель Ялтинського гірсько-лісового заповідника у 2004 році. Я думаю, що власники там не змінилися.

— Що зі справою стосовно колишнього керівника ДУС Ігоря Бакая, порушеною незадовго до вашого звільнення?

— Ця кримінальна справа станом на минулий тиждень перебувала у Генпрокуратурі, вона розслідується, однак остаточного рішення ще не прийнято.

— Бакай оголошений у розшук? І кому ще не відомо, де він перебуває?

— Так, тиждень тому, принаймні коли я цікавився цим питанням, він перебував у розшуку. Якщо це рішення не буде оскаржене чи скасоване ГПУ, думаю, він розшукуватиметься і далі.

— Нестерпне відчуття дежавю. Точнісінько так справи щодо фактів незаконного відчуження майна та об’єктів перлин Південнобережжя, розслідувані кримською прокуратурою, були витребувані ГПУ, тривалий час там консервувалися, потім знову мандрували до Криму, і таким чином розслідування зволікалося.

— Таких справ дійсно було багато, бо ГПУ довго визначалась із тим, хто їх має розслідувати. Я й сьогодні переконаний, що ці справи, у тому числі й стосовно Бакая, повинне розслідувати слідче управління Генпрокуратури, бо і місце вчинення злочину, і місце проживання свідків та місцезнаходження документів — не Крим, а Київ. Це питання ми порушували тоді, порушуватимемо й тепер. Ці справи мають розслідуватись у Києві.

— Крим прозвучав недавно у скандалі довкола ймовірної власності пані Станік на Південнобережжі. ГПУ, як відомо, заявляла, що інформація СБУ не відповідає дійсності.

— Мушу сказати, що жодної перевірки такої інформації не було, жодного доручення ГПУ з цього приводу до прокуратури Криму не надходило. Тому я доручив провести таку перевірку. Якщо викладена у ЗМІ інформація щодо нерухомості С.Станік у Криму буде підтверджена і це матиме якесь значення у справі, ми направимо матеріали до Генпрокуратури, яка розслідує кримінальну справу про тиск на суддів.

— Ще один гучний скандал, який, за вашими ж словами, посприяв вашому звільненню: довкола проекту будівництва гольф-клубу на 120 гектарах поблизу Гурзуфа. Відомо, що до фірми-забудовника «Антал-Крим» причетний впливовий «регіонал» Антон Пригодський. Прокурор Шемчук опротестував рішення-дозвіл уряду автономії, однак Рада міністрів протест відхилила. Прокурор Гальцов жодним чином на це не відреагував. Ваші дії тепер?

— Усі матеріали, що стосуються будівництва гольф-клубу, зібрано й витребувано, до них долучено матеріали перевірки, яку здійснювало представництво президента в АРК, а також звернення мешканців села Партизанське, що опинилося на території поля для гольфу. Рішення Ради міністрів про затвердження проекту відводу землі зараз вивчаються у прокуратурі Криму. Ряд контролюючих органів, у тому числі й республіканський комітет з екології та природних ресурсів, дають пояснення з приводу того, чому не вони, а Азово-Чорноморська інспекція погоджувала виділення землі під гольф-клуб, хоча це — в компетенції саме рескомітету. Після того як усі необхідні матеріали буде зібрано, ми прийматимемо рішення про внесення позову щодо повернення цієї землі від «Антал-Крим» у власність держави і територіальної громади.

— Тим часом цього тижня уряд автономії затвердив проект землевідводу під гольф-клуб і ухвалив рішення про передачу ділянки в оренду на 49 років. Причому площа ділянки зменшена майже на три гектари. Що це означає?

— Те, що у місцевих керівників спрацював інстинкт самозбереження. Вони врахували охоронні зони заповідника, який із трьох боків межує з гольф-клубом, виключили з цієї території саме село. Але й тепер вони розпорядилися ріллею, на що не мали права, багаторічними насадженнями, не погодили з екологами долю 29 тисяч дерев, які передані на «відповідальне зберігання». Окрім того, всі забули про необхідність відшкодування лісовтрат та збитків сільськогосподарського виробництва. Моя думка — поняття «хочу» у декого з чиновників ще переважає поняття «болить».

— Вікторе Вікторовичу, ви мали намір доручити перевірку законності відмови транспортної прокуратури Криму у порушенні кримінальної справи щодо перешкоджання роботі журналістів ТРК «Чорноморська» та НТН під час зйомок відправки до Києва спецпотягу з прибічниками Партії регіонів. Звертаю увагу, що журналісти і громадськість наполягають саме на застосуванні спеціальної статті Кримінального кодексу — 171-ї, про перешкоджання професійній діяльності. А прокуратура вперто відписує з посиланням на «хуліганську» статтю.

— Постанова про відмову у порушенні кримінальної справи за цим фактом уже скасована. Рішення буде прийнято обґрунтоване і законне. Про нього ми поінформуємо громадськість та журналістський загал після додаткової перевірки.

— Ви не відчуваєте себе одним у полі воїном? На початку року у Криму відбулася тотальна кадрова зачистка правоохоронних органів. Чи маєте нормальний робочий контакт із начальником главку міліції А.Могильовим, який заявляв, що кримською міліцією не важче керувати, ніж макіївською міською?

— З останньою тезою дозволю собі не погодитися. Стосунки між прокуратурою та главком МВС сьогодні будуються заново. Відбулися великі кадрові зміни у міліції, змінено заступників, керівників у ряді міст і районів. З керівником главку я не зміг поконтактувати ні тоді, коли ще був прокурором, ні тепер, коли поновився. Не знаю, як це назвати, але не думаю, що це — ігнорування заступника генерального прокурора чи міліцейський сумнів у легітимності судового рішення. Бо міліції ігнорувати прокурора — рівнозначно самогубству. Гадаю, це просто організаційний момент, який треба буде владнати вже до кінця тижня.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі