Організація провела дослідження у трьох регіонах України за межами зони відчуження, вивчаючи зміст радіонукліда цезій-137 у продуктах харчування. Результати дослідження опубліковано напередодні міжнародної конференції в Україні 19 квітня з питань ситуації на Чорнобильській АЕС.
У багатьох випадках вміст речовини у продуктах перевищував допустиму норму. Зокрема, молоко, гриби, ягоди, буряк, картоплю і ще низка продуктів харчування в деяких районах Україні все ще забруднено радіоактивними речовинами з Чорнобиля.
За словами вченого «Грінпіс» Ірини Лабунської, цезій-137 є довгостроковою загрозою для здоров'я людини, особливо для тих, хто щодня споживає їжу, яка містить цей радіонуклід.
«Грінпіс» також розкритикував уряд України за відмову від регулярного моніторингу продуктів на вміст радіоактивних речовин з ЧАЕС 2 роки тому.
Нагадаємо, 30 березня посол Японії в Україні Тадаші Ідзава заявив, що незважаючи на катастрофічні наслідки землетрусу, Японія буде і надалі продовжувати фінансувати всі чорнобильські проекти.
За матеріалами Бі-бі-сі