ДРАКОНІВСЬКІ ЗАХОДИ ЯК В АМЕРИЦІ ДУМАЮТЬ БОРОТИСЯ З КОРПОРАТИВНИМИ ШАХРАЯМИ

Поділитися
Останнього робочого дня перед літніми канікулами американські законодавці ухвалили закон про протидію корпоративним злочинам...

Останнього робочого дня перед літніми канікулами американські законодавці ухвалили закон про протидію корпоративним злочинам. Обидві палати Конгресу в рекордний термін узгодили текст документа і проголосували за нього переважною більшістю.

Ще в травні нинішнього року, коли Пол Сарбанес, сенатор-демократ від штату Меріленд, вперше оприлюднив свої пропозиції з прийняття принципово нових норм, які регулюють аудиторську діяльність, і запровадження жорстких заходів проти корпорацій, що вводять в оману інвесторів, мало хто міг припустити, що їх коли-небудь буде втілено в життя.

Але потім вибухнув скандал із WorldCom. Компанія змушена була визнати перекручування бухгалтерської звітності і завищення своїх прибутків майже на 4 млрд. дол. з метою притягнення нових інвестицій. Федеральні прокурори звинуватили засновника і колишнього главу компанії Бернара Ебберта, а також членів ради директорів Скотта Саллівана і Девіда Майєрса у фінансових зловживаннях, що призвели до її банкрутства. Крах телекомунікаційного гіганта, активи якого становлять 107 млрд. дол., став найбільшим за всю історію американського бізнесу.

І тоді Сенат, засукавши рукави, взявся за пропозиції Сарбанеса. Майже кожен тиждень приносив нові звістки про безпрецедентні скандали в корпоративній Америці. Зокрема, федеральний контрольний орган — Комісія з цінних паперів та біржових операцій — почала перевірку фінансової звітності корпорації AOL Time Warner, до якої входять, окрім найбільшого в Америці Інтернет-провайдера America online, загальнонаціональний кабельний канал, кіностудія і друковані видання. У пресу просочилася інформація, що й ця компанія впродовж останніх двох років фальсифікувала свою звітність, сильно завищуючи реальні прибутки.

І якщо для директорів WorldCom і AOL Time Warner кримінальна відповідальність ще не настала, то керівники великої компанії кабельного телебачення Adelphia Communications уже відбувають тюремне покарання. На минулому тижні федеральні правоохоронні органи оголосили про арешт її засновника Джона Рігаса та двох його синів, які, за словами представників влади, перетворили бюджет компанії на свою особисту скарбничку. Рігас, зокрема, побудував собі на кошти компанії поле для гольфу, купив у Нью-Йорку квартири собі та своїм родичам, а також використовував літаки, що належали Adelphia, для приватних поїздок на африканські сафарі, ніяк не компенсуючи компанії ці витрати. У результаті Adelphia оголосила про своє банкрутство.

На тлі таких подій усі спроби лобістів американських корпорацій у законодавчому органі США «поховати» новий законопроект зазнали невдачі, а їхні пропозиції, що містять менш радикальні норми, було відкинуто. Президент Джордж Буш поставив під документом свій підпис.

Новий закон посилює кримінальну відповідальність за корпоративні шахрайства, обман акціонерів і створення перешкод правосуддю шляхом знищення доказів, тобто за ті самі дії, що вчинили керівники найбільших компаній, які оголосили нещодавно про своє банкрутство.

Для службовців аудиторських фірм найжорсткішим аспектом нового законодавчого акта є пряма заборона, що міститься в ньому, займатися дев’ятьма видами діяльності, безпосередньо не пов’язаними з аудитом. Сюди входить і створення фінансово-інформаційних систем, і надання адвокатських послуг, й інвестиційна-засновницька банківська діяльність. У майбутньому ж будь-яка діяльність, не пов’язана з аудиторською, має спочатку затверджуватися ревізійною комісією компанії. Водночас до закону не ввійшла норма, введення якої нині на найвищому рівні обговорюють у Великобританії. Йдеться про вимогу до аудиторських фірм змінювати своїх клієнтів кожні два-три роки.

Відповідно до нового закону, в Сполучених Штатах буде створено комісію з нагляду за аудитом акціонерних товариств, яка одержить право не тільки розслідувати діяльність останніх, але й штрафувати у разі виявлення порушень. Однак ревізори тремтять від іншого. Досі вони самі — в тому або іншому вигляді — контролювали себе, а комісія з нагляду стане незалежним органом з точки зору фінансування і комплектування персоналу та ще й матиме право встановлювати норми аудиту.

Слід зазначити, що до законопроекту сенатора Сарбанеса було внесено деякі доповнення, зокрема, було посилено нагляд за діяльністю згаданої комісії з боку відповідного комітету Сенату США. Палата представників Конгресу, зі свого боку, збільшила покарання за виявлені порушення. В остаточній редакції за шахрайство з використанням пошти й електронних засобів зв’язку максимальний термін ув’язнення становитиме 20 років, а за шахрайство з цінними паперами — 25 (терміни, що передбачалися спочатку, були вдвічі коротшими). Проте й лобісти корпорацій домоглися внесення своїх поправок. Затверджені норми не будуть поширюватися на членів ради директорів, що не є виконавчими особами компаній. Відповідальність за порушення передбачена лише для їхніх президентів (директорів) і віце-президентів з фінансів.

Сьогодні вже ясно, що сфера дії нового закону США зачепить не лише Північноамериканський континент. Його автор вже одержав листа від уповноваженого ЄС із загальноєвропейського ринку Фріца Болкштейна зі скаргою на те, що вимоги нового акта поширюються в тому числі і на закордонні аудиторські компанії, які працюють з американськими корпораціями. Проте для європейців важливішим є питання, наскільки вони мусять наслідувати приклад своїх заокеанських колег у справі реформування аудиторської системи. Відразу ж після прийняття Конгресом США законодавчих норм з аудиту британське міністерство торгівлі і промисловості Великобританії заявило про необхідність запровадження аналогічних і в себе в країні.

Що ж до Сполучених Штатів, то тут наслідки драконівських заходів пана Сарбанеса почнуть відчуватися вже незабаром. І, на думку декого з високопоставлених республіканців, будуть дуже серйозними. І конгресмени, і президент чудово розуміють, що їм слід поспішати: численні викриття корпоративних шахраїв найнегативнішим чином позначаються на довірі інвесторів, а отже, ведуть до економічного спаду. Ухвалюючи закон, законодавці думали і про себе — за три місяці, у листопаді, згідно з Конституцією буде переобрано весь склад Палати представників і третина Сенату. Зрозуміло, що обом партіям на цьому тлі потрібні популярні політичні рішення.

Сьогодні вже ні в кого немає сумнівів у тому, що корпоративні скандали завдали непоправних політичних збитків республіканцям і самому Джорджеві Бушу. Що казати, коли в січні 2001-го, у день, коли нинішній президент США складав присягу, індекс Доу Джонс Індастріал становив 10600 пунктів, а минулого тижня він упав нижче 8000. Різниця перевищила горезвісні 24 відсотка — розмір падіння головного індексу ділової активності США після перших півтора років правління президента Герберта Гувера. Тоді цей процес закінчився для американської економіки знаменитим обвалом на Уолл-стріт 1929 року і початком Великої депресії. Що ж стосується нинішньої ситуації, то, за даними компанії Standard & Poor’s, індекс акцій 500 головних корпорацій США після перших 18 місяців перебування Буша-молодшого на президентському посту демонструє найгірший показник за всю американську історію.

На початку року Джордж Буш був найпопулярнішим із тих, кого пам’ятає нинішнє покоління. Доу Джонс сягав небачених висот, і кожні двоє з трьох американців вважали, що їхня країна перебуває на правильному шляху. Водночас відзначався небувалий сплеск довіри людей до уряду країни. Республіканці мали всі підстави сподіватися на збереження після листопадових виборів свого контролю над Палатою представників і навіть розраховувати на завоювання Сенату США.

Сьогодні ж довіру громадян до уряду серйозно підірвано. Тільки половина американців вважає, що їхня країна рухається в правильному напрямку, а популярність президента стрімко падає. Тепер уже демократи виношують плани завоювання більшості в нижній палаті Конгресу. Дехто з республіканців уже починає побоюватися, що коли рецесія в економіці триватиме, то шанси на переобрання Джорджа Буша на новий термін стануть незначними.

Проте до 2004 року в нового законодавства є досить часу для того, аби довести свою ефективність щодо запобігання новим корпоративним скандалам і здатність реанімувати недужу американську економіку. Поки що далеко не всі фахівці ставляться до нового закону з ентузіазмом. Кримінальна відповідальність за навмисне перекручування фінансової звітності, нехай і м’якша, існувала й донедавна. Проблема ж у тому, що притягти шахраїв до відповідальності надзвичайно складно. Але тут усе залежатиме від принциповості, узгодженості й ефективності діяльності всіх державних органів США.

За матеріалами зарубіжної преси

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі