Україна — Польща: нафтотранспортні перспективи
Після засідання українсько-польської міжурядової комісії з питань економічного співробітництва 13—15 листопада ні глава Мінпаливенерго України Юрій Бойко, ні міністр економіки Польщі Пьотр Вожняк нічого конкретного про довгограючий проект транспортування нафти маршрутом Одеса — Броди — Плоцьк і, власне, про час створення всієї потрібної інфраструктури для такого транспортування не повідомили. Польський міністр сказав, що вони готові розвивати проект. «Але якщо ви мене запитаєте, чи купили ми вже для цього лопати, відповім — ні», — зазначив він. Польська сторона не має наміру вкладати кошти в трубу, поки не буде зрозуміло, коли й якою нафтою вона буде заповнена, а також хто цю нафту купить.
Міністр Бойко, правда, був конкретніший у своїх висловлюваннях і запевнив, що вже через два-три роки у виробників нафти на Каспії з’являться ресурси нафти, які вони можуть запропонувати транспортувати іншими, крім існуючого через Росію, маршрутами. Зокрема, 7 листопада в Брюсселі президент Ільхам Алієв заявив, що Азербайджан підтверджує свою зацікавленість у реалізації проекту Одеса — Броди — Плоцьк з умовою участі в переробці й реалізації нафтопродуктів. Він нагадав, що це питання він обговорював із президентом України Віктором Ющенком. Наголошуючи на зацікавленості Європейського Союзу в цьому проекті, І.Алієв висловив думку, що цей чинник створює «сприятливе середовище» для вирішення питання.
Під час прес-конференції 13 листопада глава Мінпаливенерго України Ю.Бойко зазначив, що на сьогодні є одна проблема — це визначення польською стороною того, хто з бізнесових кіл Польщі виступатиме інвестором у проекті Одеса — Броди — Плоцьк. І висловив надію, що процес переговорів і погоджень незабаром перейде у фазу конкретних домовленостей. «У проектах такого масштабу, коли зрозуміла їхня бізнес-привабливість, проблем із пошуком коштів немає. Під контракт «качай і сплачуй» дасть позику будь-який банк. Важливо визначитися, хто платитиме на кінці нафтопроводу, хто буде споживачем. Я вважаю, що найближчим часом ми досягнемо згоди... і далі вже цей механізм працюватиме так, як він має працювати в таких проектах: бізнес-план, обгрунтування, позики (кредити), будівництво, робота», — сказав міністр.
У середу, 15 листопада, діалог про спільний нафтотранспортний проект продовжили прем’єр України Віктор Янукович і прем’єр Польщі Ярослав Качиньський, які оголосили за результатами переговорів, що домовилися про реалізацію проекту з прокачування нафти маршрутом Одеса — Броди до чеського міста Кралупи.
В.Янукович зазначив, що одним із перших кроків у реалізації проекту нафтопроводу Одеса — Броди є початок спільної роботи над проектом Одеса — Броди — Кралупи. «Вирішення цього питання додасть оптимізму всім учасникам проекту, і це буде реальним кроком початку роботи проекту», — цитує прем’єра «Інтерфакс-Україна».
Прем’єр-міністр України зазначив, що партнери проекту — країни Каспійського басейну — «зацікавлені в цьому кроці». «Ми домовилися з прем’єром Польщі, що будемо спільно працювати в цьому напрямі», — сказав він.
Я.Качиньський вагався назвати терміни добудування нафтопроводу до Плоцька, проте зазначив: «У нас є кошти, щоб реалізувати цей проект».
Український прем’єр знову підкреслив зацікавленість України в диверсифікації поставок енергоносіїв шляхом участі в інвестуванні нафтогазових проектів на території інших країн. «Це і країни Каспійського басейну, й Іран, і Росія, і країни Перської затоки. Питання диверсифікації завжди стояли і будуть стояти перед нашою країною», — сказав український прем’єр на прес-конференції в середу у Києві.
На тому поки що і зупинились. Як скоро ці домовленості втіляться в реальні справи — важко сказати. Адже переговори про створення Євро-Азійського нафтотранспортного коридору, складовою частиною якого був би нафтопровід Одеса — Броди — Плоцьк (а в перспективі й Гданьск), ведуться вже майже добрий десяток років. А віз і нині там. Як і ідея диверсифікації поставок енергоносіїв до України залишається поки що тільки ідеєю.
Польща — Росія: конфлікт вичерпано
чи тільки відстрочено?
Польща сподівається за посередництва Європейського Союзу розв’язати конфліктну ситуацію з Росією, заявляючи про те, що переговори з цього приводу з Москвою вже розпочалися.
«Ми сподіваємося, що за посередництва Європейського Союзу в двосторонніх переговорах із Росією ми це питання вирішимо. Такі переговори вже розпочалися. Сподіваюся, що за певної доброї волі двох сторін це питання можна буде вирішити», — сказав прем’єр-міністр Польщі Ярослав Качиньський на спільній з прем’єр-міністром України Віктором Януковичем прес-конференції в середу у Києві, відповідаючи на запитання агентства «Інтерфакс-Україна».
Він знову підкреслив, що в Росії «немає жодних причин» гальмувати торгівлю з Польщею. «До Польщі нині необгрунтовано застосовуються обмеження, і в такій ситуації Європейський Союз має реагувати, і про це йде мова», — сказав польський прем’єр.
Я.Качиньський підкреслив, що Польща вимагає до себе такого ж ставлення, як і до інших країн ЄС. «Ми хочемо бути впевненими, що майбутня угода Європейського Союзу і Росії також стосуватиметься і Польщі. Тобто, щоб тактика, використовувана часом Росією, яка вважає, нібито Польща й інші країни, які вступили до ЄС, не є країнами ЄС, щоб ця тактика була відкинута. Це в інтересах і Польщі, і Європейського Союзу, і, ми думаємо, в інтересах Росії», — сказав Я.Качиньський.
Нагадаю: ще в понеділок Варшава блокувала затвердження мандата Євросоюзу на переговори з Росією щодо вироблення нової Угоди про партнерство і співробітництво (попередня закінчується нинішнього року), коли цю тему обговорювали міністри закордонних справ ЄС-25. Тоді було вирішено перенести дискусію на рівень постійних представників країн-учасниць при Європейській комісії. Тепер заблоковано й цю роботу.
За оцінкою фінського представника, демарш Польщі обмежує можливість досягнення згоди всередині ЄС із цієї теми перед майбутньою зустріччю на найвищому рівні Росія — ЄС 24 листопада в Гельсінкі. Варшава хоче, аби Росія ратифікувала Європейську енергетичну хартію, а також зняла обмеження з імпорту в Росію деяких видів польської сільськогосподарської продукції.
Росія заперечує наміри створити газовий картель. ЄС і НАТО однаково стурбовані
Тим часом газета «Файненшл таймс» повідомила: НАТО побоюється, що Росія створить «газовий ОПЕК», який зміцнить важелі впливу Москви на Європу. За даними видання, минулого тижня економічний комітет НАТО розіслав послам усіх 26 країн—членів Північноатлантичного альянсу конфіденційну доповідь. У цьому документі зазначається, що Росія, можливо, намагається створити газовий картель за участю Алжиру, Катару, Лівії, держав Центральної Азії та, мабуть, Ірану, щоб «використовувати енергетичну політику для досягнення політичних цілей, особливо у відносинах із сусідами, такими, як Грузія й Україна».
Як повідомляє при цьому газета, ввечері у понеділок, 13 листопада, перший заступник прес-секретаря президента РФ Дмитро Пєсков заявив виданню, що твердження про наміри Росії створити газовий картель не має під собою «жодних підстав». «Я думаю, автори таких тверджень просто не розуміють суті позиції Росії в питанні про енергетичну безпеку», — сказав Пєсков.
«Наша головна теза — взаємозалежність виробників і споживачів. Тільки божевільний міг подумати, що Росія почне шантажувати Європу, використовуючи газ, оскільки ми залежимо однаковою мірою від європейських споживачів», — зазначив він.
«Файненшл таймс» зазначає, що аналітики і керівники світових енергетичних компаній ставлять під сумнів застереження натовських економістів. Вони нагадують, що міжнародна торгівля природним газом ведеться на інших умовах, ніж торгівля нафтою, і створення якогось картелю на кшталт ОПЕК за цих умов утруднене.
Нагадаємо, Росія поставляє 24% природного газу, споживаного Європою, Норвегія дає 13, а Алжир — 10%.
Своєю чергою, глава експертного управління президента РФ Аркадій Дворкович заявив, що Росія не збирається створювати «газову ОПЕК». «Ми в жодному разі не будемо ні ініціювати це питання, ні наполягати на ньому», — сказав А.Дворкович у вівторок на брифінгу в Москві, передає «Інтерфакс». «Будь-яке створення картелів є лише одним із можливих, але, як свідчить практика, зовсім не обов’язковим ефективним засобом розв’язання таких проблем», — підкреслив керівник експертного управління.
Він також зазначив: «Якщо у всіх найбільших виробників газу, підкреслю — в усіх, буде зацікавленість в укладанні саме таких угод, то таке можливо». А.Дворкович сказав, що Росія вже показала, що існує «багато механізмів забезпечення стабільності енергетичних ринків без усіляких картелів на довгостроковий період».
Проте прем’єр Польщі Я.Качиньський, відповідаючи на запитання про можливість створення Росією газового картелю, зазначив, що країни Західної Європи побоюються цього, оскільки в таких об’єднаннях ціну визначає не ринок, а політика. А як Росія вміє розпоряджатися своєю політичною вуглеводневою зброєю — нафтою і газом, — усі вже добре знають.