КОМПАНІЯ «ГАЗ УКРАЇНИ» ОБІЦЯЄ, ЩО НАСЕЛЕННЯ ОТРИМАЄ ГАЗ ЗА БУДЬ-ЯКОЇ ПОГОДИ

Поділитися
Цілком можливо, що нинішнього року зима настане не як в останні років сім — несподівано. І комунальні служби та газове господарство країни буде повністю підготовлено до початку опалювального сезону...

Цілком можливо, що нинішнього року зима настане не як в останні років сім — несподівано. І комунальні служби та газове господарство країни буде повністю підготовлено до початку опалювального сезону. Принаймні генеральний директор дочірньої компанії НАКу «Газ України» Олександр Кисельов у цьому всіх запевнив минулого тижня: «Ми накопичили достатній запас газу, щоб повністю забезпечити ним наших споживачів».

І це схоже на правду, оскільки сформований у підземних сховищах газу запас, мабуть, справді тягне на рекорд за весь час незалежності України. За даними О.Кисельова, на 1 вересня в українських «підземках» уже містилося 22,7 млрд. кубометрів газу. Причому якщо раніше основний запас газу формувався за рахунок ресурсів, які належать російському «Газпрому», то тепер 15,7 млрд. кубометрів із зазначеного обсягу є власністю НАК «Нафтогаз України».

Крім того, за даними дочірньої компанії «Газ України», не лише сформований запас газу в ПСГ, а й газове господарство України, тобто сама інфраструктура практично готова до початку опалювального сезону. До 5 вересня вже було замінено 83 кілометри аварійно небезпечних розподільних газопроводів. Капітально відремонтовано 160 км розподільних систем, а також обстежено майже 26 км підземних газопроводів. Тож, як кажуть в облгазах, населення і підприємства будуть із газом за будь-якої погоди.

Втім, це не єдиний клопіт ДК «Газ України» і взагалі НАКу. Адже наявність інфраструктури та запасів газу сама по собі ще не гарантує стабільності ринку. У цьому плані впроваждувана НАК «Нафтогаз України» реформа внутрішнього ринку газу покликана сприяти стабілізації ситуації. Втім, як кажуть у НАКу, перші позитивні плоди, що сприяють фінансовій стабілізації компанії, уже є. Останніми роками практика була такою, що населення і компобут забезпечував газом НАК. Водночас найбільш платоспроможні газоспоживачі — великі промислові підприємства — закуповували газ у трейдерів. НАКу діставалися в основному клопіт і борги. Тепер ситуація трохи змінилася, і НАК, потіснивши трейдерів, став сам постачати газ через ДК «Газ України» і промисловим споживачам. За даними «Газу України», лише в серпні нинішнього року кількість покупців їхнього газу серед промислових споживачів збільшилася, порівняно з аналогічним періодом минулого року, на 98,6%. Якщо ж порівнювати кількість промислових покупців товару «Газу України» у серпні та липні, то картина теж показова: лише за місяць їх кількість збільшилася на 28,6%. У цілому за перші вісім місяців 2002 року ДК «Газ України» поставила промисловим газоспоживачам 5,3 млрд. кубометрів газу. Всім же категоріям споживачів за цей період компанія «Газ України» поставила 25,4 млрд. кубометрів газу. Коштує цей товар 5,2 млрд. грн. У компанії зазначають, що не тільки кількість споживачів їхнього газу збільшилася, а й рівень оплати ними газу — до 84%. Для порівняння: за цей же період торік компанією було реалізовано 25,8 млрд. кубометрів газу, а споживачами оплачено лише 80%. Нинішнього року навіть бюджетники оплатили замість колишніх 55 усі 83%.

Втім, далеко не все так райдужно. Якщо перераховане вище можна назвати плюсом, то вже традиційним мінусом залишаються неплатежі підприємств теплокомуненерго, що заборгували «Газу України» 390 млн. грн. Причому, замість пошуку методів розрахунку за використаний ще з початку року газ, деякі заповзятливі теплокомуненергетики протягом літа спробували, грубо кажучи, «повісити» старі борги на старі структури, а на їхніх же основних фондах створити нові юрособи, які, звісно, «Газу України» ще нічого не заборгували, а тому могли б працювати, так би мовити, з нуля. Про такі методи «порятунку» від боргів «ДТ» уже розповідало. Залишається додати, що до схожих спроб вдалися у Дніпропетровську, Кривому Розі, Запоріжжі та Житомирі.

Проте у швидкості нарощування «свіжих» боргів енергогенеруючі компанії, мабуть, попереду планети всієї. Лише за липень і серпень їхні борги збільшилися з 71 до 194 млн. грн. (див. табл.). Читачам «ДТ» з інтерв’ю міністра палива та енергетики Віталія Гайдука відомо про спроби погодити розв’язання заборгованості генеруючих компаній перед ДК «Газ України». Проте, очевидно, поки що до взаємовигідних комерційних взаємин сторонам далеко.

У НАКу, крім того, зі зрозумілих причин незадоволені тим, що саме «Нафтогазу України» доводиться вдаватися до комерційних кредитів для виконання бюджетних платежів, тоді як енегогенеруючі компанії воліють уникати цього. Воно й зрозуміло: задороге це задоволення як на нинішній час. Та чому ж НАК має зазнавати збитків через неплатежі генеруючих компаній?

І ще кілька слів про ринок газу та його учасників із боку продавців. Титанічні зусилля НАКу в боротьбі з трейдерами, безумовно, вже дали певні результати. Сам НАК обмежив кількість своїх дилерів (принаймні так заявляють у цій компанії) до мінімуму, залучивши до цієї роботи облгази. Міжнародна енергетична корпорація «Ітера» також дотримує слова, переводячи основний обсяг поставленого нею газу на ПЕК «Ітера Україна».

Проте, крім них, на ринку поки залишаються недержавні газовидобувні компанії і СП. «Нафтогаз України», якщо пам’ятаєте, запропонував їм продавати газ своєї дочірньої компанії, щоб не дисбалансувати цінову політику на ринку. Але не можна сказати, що «вільні видобувачі» і трейдери цьому зраділи. Принаймні поки що вони залишаються на ринку. І хоча сукупно вони видобувають і пропонують близько 65 млн. кубометрів газу, що не так багато у принципі, їхня політика явно розходиться з політикою НАКу. Тож, гадаю, так чи так, а їх умовлять «не ламати картину». З одного боку, воно, звісно, і негоже виставляти з ринку всіх цих гравців. Але з другого — напередодні зими вносити бродіння теж недоречно. Як нещодавно висловився глава НАК «Нафтогаз України» Юрій Бойко, ринок газу спочатку треба структурувати і лише потім починати його лібералізувати. Інакше хаосу не уникнути, і постраждають як продавці газу, так і його покупці.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі