Орієнтир для інвестора. Українським компаніям необхідний національний рейтинг корпоративного управління

Поділитися
Компанія НСМ Industry досить давно займається інвестиційною діяльністю, а з 2000 року активно працює на вторинному ринку цінних паперів, спеціалізуючись на придбанні контрольних пакетів акцій промислових підприємств...

Компанія НСМ Industry досить давно займається інвестиційною діяльністю, а з 2000 року активно працює на вторинному ринку цінних паперів, спеціалізуючись на придбанні контрольних пакетів акцій промислових підприємств. Зрозуміло, як і будь-яке українське підприємство, компанія наражається на різні труднощі. Деякі з них мають об’єктивний характер — нерозвинені законодавство та судова система, брак корпоративної культури. Але більшість проблем усе-таки можна вирішити спільними, причому не дуже значними, зусиллями учасників ринку. Головне — виділити ключові позиції, на яких необхідно зосередити зусилля. Однією з таких позицій вважаємо корпоративне управління.

Корпоративне управління, як відомо, це комплекс стосунків між правлінням (менеджментом, адміністрацією) компанії, її радою директорів (наглядовою радою), акціонерами та іншими зацікавленими особами. Воно також передбачає механізми, із допомогою яких формулюються цілі компанії, визначаються засоби їх досягнення та контролю над її діяльністю.

Досягнутий компанією рівень корпоративного управління можна вважати певним відображенням її ринкової якості. Так чи інакше значна частина підприємств вдається до практики корпоративного управління, але тільки деякі з них розуміють те, що ця діяльність вимагає спеціальної організації і що правильна організація обов’язково приносить свої позитивні плоди. Переваги належного корпоративного управління очевидні. Зупинюся на трьох основних.

По-перше, це підвищення ефективності. Якісне управління впорядкує всі бізнес-процеси, які відбуваються в компанії, що сприяє зростанню обороту і прибутку за одночасного зниження обсягу необхідних капіталовкладень. Воно створює сприятливі умови для сталого довгострокового розвитку компанії і навіть наступності керівників.

По-друге, це полегшення доступу до ринку капіталу. Вимоги до реєстрації акцій, що їх дотримуються на багатьох фондових біржах світу, зумовлюють необхідність дотримання компаніями дедалі суворіших стандартів. Серед інвесторів спостерігається явна тенденція вносити практику корпоративного управління до переліку ключових критеріїв, застосовуваних у процесі ухвалення інвестиційних рішень. Чим вищий рівень управління, тим більша вірогідність, що активи використовуються в інтересах акціонерів, а не в інтересах окремих менеджерів, як це часто буває.

По-третє, це зниження вартості капіталу. Коли ви востаннє чули про значну емісію акцій в Україні? Сьогодні учасники ринку просто не розглядають акції як засіб залучення капіталу, усі звикли працювати з дорогим і корупційно небезпечним позиковим капіталом. Зрозуміло, що причин для цього багато — від застарілого й відверто слабкого законодавства до паралізованої судової системи. Сьогодні акціонерні товариства розглядаються скоріше як джерело потенційних неприємностей і недружнього поглинання. Але це не так. Потенційно акціонерні товариства — це ефективний спосіб організації. Змінити ситуацію, здешевити капітал можна, поліпшивши стандарти корпоративного управління.

Зауважимо, що всі перелічені моменти вкрай актуальні для українського бізнесу нового типу, який прагне інтенсивно розвиватися і довго залишатися на ринку. НСМ Industry належить саме до цієї категорії. Компанія має намір працювати з великими інституціональними інвесторами, присутність яких на українському ринку поки що обмежена, у тому числі з найбільшими світовими фінансовими установами, інвестиційними фондами тощо. Для нас і, не сумніваюся, для інших компаній, які думають про перспективу, високі стандарти корпоративного управління необхідні не просто як внутрішній ресурс підвищення ефективності, а й як інструмент ринку. Конкуренти, партнери, клієнти повинні розуміти, з ким вони мають справу, оцінювати діяльність компаній не лише за окремими прикладами, а й за якимись інтегральними показниками. Повторюю — для цього корпоративне управління підходить якнайкраще.

Українським компаніям потрібен незалежний рейтинг корпоративного управління, який би давав учасникам ринку і зарубіжним партнерам необхідні орієнтири. Прикладом такого рейтингу може слугувати російський рейтинг «РИД-Эксперт РА». Він заснований на порівнянні практики корпоративного управління кожного підприємства-учасника з нормами законодавства, рекомендаціями Кодексу корпоративної поведінки, стандартами сучасної практики... Не бачу жодних причин, через які ми не змогли б засвоїти цей досвід.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі