Літо-2016: одягаємо будинки в "шуби"

Поділитися
Літо-2016: одягаємо будинки в
Літо-2016 потішило підприємців, які працюють у будівельній сфері, небувалим ажіотажем, пов'язаним з утепленням будинків і квартир. У розпал нинішньої спеки котеджі, невеликі старі будиночки і навіть багатоповерхівки спішно обростають "шубами" часто з дуже дивних матеріалів. У чому розгадка такої моди на утеплення житла? У безупинному зростанні тарифів на опалення? Чи в чомусь іншому?

Комплексне утеплення панельної "хрущовки" може знизити витрати на опалення будинку в два-три рази

Літо-2016 потішило підприємців, які працюють у будівельній сфері, небувалим ажіотажем, пов'язаним з утепленням будинків і квартир. У розпал нинішньої спеки котеджі, невеликі старі будиночки і навіть багатоповерхівки спішно обростають "шубами" часто з дуже дивних матеріалів.

У чому розгадка такої моди на утеплення житла? У безупинному зростанні тарифів на опалення? Чи в чомусь іншому?

"Однозначно, річ не в зміні клімату, - коментує керівник "Інженерного бюро ефективного будівництва" Олександр Вертелєв. - Малий льодовиковий період, коли взимку бувало замерзала навіть Босфорська протока, благополучно закінчився
200 років тому, і відтоді середньорічна температура тільки зростає. Дубові ліси відступили від берегів Чорного моря до Черкас, льодовики почали танути, причому останні кілька десятиліть це стало дуже помітно.

Річ і не в низькій якості будівельних матеріалів, з яких будують наші будинки, - сьогодні їхня якість, навпаки, поліпшилася. Зі зникненням планового соціалістичного господарювання зник і тотальний дефіцит. В Україні з'явилися нові сучасні виробництва, масово почали завозити імпортні матеріали. Значно розширився спектр матеріалів. І тут ринок сказав своє вагоме слово.

Тому значне зростання цін на енергоносії - правильна відповідь, хоча й не повна.

Ще недавно дефіцит будівельних матеріалів і дешевизна енергоносіїв диктували певні інженерно-технічні рішення. Товщина стін 30/40 см бетону/цегли вважалася прийнятною і відповідала чинним на той момент нормам проектування.

Вимоги ж нинішніх норм вищі приблизно в 4,5 разу.

І річ тут не тільки у зростанні цін. Нормативи опору теплопередачі для огороджувальних конструкцій будинків почали підвищувати ще до стрімкого зростання цін на енергоносії.

В умовах зростання мегаполісів не можна нескінченно нарощувати потужність наявних ТЕЦ і прокладати від них теплотраси все більшого й більшого діаметра. Земля теж подорожчала, вільних ділянок залишається чимдалі менше, знайти в умовах щільної міської забудови вільний коридор для прокладання нових інженерних мереж усе складніше.

Відповідно, якщо знизити споживання теплоносіїв, наприклад утричі, то наявні міські ТЕЦ і теплові мережі зможуть забезпечити теплом утричі більшу площу забудови…"

І все-таки мимоволі виникає запитання: чому побудовані до цього часу в Україні будинки мало придатні для жорсткої економії опалення? Адже багато хто з нас іще недавно пишався своїм капітальним житлом і жартував над американськими котеджами, в яких скляні зовнішні двері практично не захищені від проникнення, а самі вони до того ж розсипаються, як карткові будиночки, від стихійних аномалій…

Виявилося, що українські будинки зовсім не зберігають тепло.

У чому причина? Де допущено порушення?

Фахівці вважають, що в цьому випадку неправильно говорити про помилки. На їхню думку, світ розвивається з прискоренням. Технології нині змінюються дуже швидко - за кілька десятиліть долається шлях, на який раніше треба було кілька століть.

Повстяні юрти й індіанські вігвами відповідали вимогам до них навіть не століттями, а тисячоліттями, хоча зараз їх використання істотно скоротилося. А традиційні українські будинки в селах іще недавно обкладали на зиму зрізаним очеретом.

Тривалий час опалення не дуже било по гаманцеві власника, і ліпше за міцні цегельні стіни, здавалося, не може бути нічого, хіба що хороша середньовічна фортеця з бійницями, вежами й глибоким ровом.

Та якщо спроектувати стіни сучасного будинку повністю з цегли, вважає Олександр Вертелєв, то для того, щоб тепловтрати будинку відповідали чинним нормам, товщина стін має бути понад півтора метра.

Фахівець стверджує, що сучасні огороджувальні конструкції, зокрема й скляні, своїми показниками цілком відповідають вимогам до втримання тепла. З'явилися навіть склопакети з електропідігрівом, які візуально практично не відрізнити від звичайних. Зовнішнє скло таких склопакетів залишається холодним, тоді як температуру нагрівання внутрішнього скла можна регулювати в певних межах. Їхня теплова потужність відносно невелика, але все-таки дозволяє успішно компенсувати теплові втрати через віконні прорізи.

І європейці, і американці давно вже пройшли той етап, який зараз проходимо ми: вони кілька століть будували величезні капітальні заводські цехи. Але виробничі технології почали змінюватися дедалі швидше. Прискорилися цикли життя виробництв. Заводи закривалися в одних місцях і відкривалися в інших. Фундаментальні цегляні заводські корпуси виявилися геть незатребуваними, попри величезний запас їхньої міцності. Їх змінили легкі каркасні споруди, які можна швидко й легко побудувати і після закінчення терміну служби так само легко й швидко демонтувати, метал утилізувати, а майданчик повернути в стан зеленої галявини й використовувати під будь-які нові цілі. І тепловий опір стін (і не тільки стін) нових будинків у кілька разів вищий від здатності цегельних стін добрих старих заводських корпусів втримувати тепло.

Звичайно, вимоги до утеплення будинків відрізняються в різних кліматичних зонах, оскільки такі зони не тільки різні за тривалістю опалювального сезону, а й, передусім, мають різну середньодобову температуру зовнішнього повітря для опалювального періоду й різні розрахункові температури зовнішнього повітря.

Для України чинні норми визначають дві різні температурні зони (п'ять південних областей + Закарпаття/інші області України). Початкові цифри для розрахунку опору теплопередачі обгороджувальних конструкцій будинків для них відрізняються.

"Елітне житло" - заощаджуємо кожну калорію!

В 2016 р. українці почали масово "вбирати" будинки в теплі вдяганки за допомогою різних способів і технологій. Однак багато хто боїться утеплювати добротний цегельний будинок пінопластом або ватою - раптом заведеться вогкість?

"Нові нормативні вимоги до утеплення будинків нині значно посилилися, - розповідає Олександр Вертелєв.- А хаотичність утеплення будинків пояснюється тим, що в нас поки що не сформувалися ефективні системи спільного управління багатоквартирними будинками. Україна тільки на початку цього шляху.

Базовий рівень проблеми - це коли банально холодно у квартирі, а наявні опалювальні прилади не здатні забезпечити потрібну кількість тепла. Тоді для мешканця найдоступніший спосіб вирішити цю проблему, не втягуючи у процес усіх сусідів і не втручаючись у роботу системи опалення всього будинку, - утеплити зовнішні стіни своєї квартири. І пінопласт (пінополістирол) з декоративною штукатуркою - це поки що найдешевший і тому поширений спосіб, хоча це горючий матеріал.

Останнім часом вартість утеплення фасаду пінополістиролом практично вирівнялася в ціні з утепленням мінеральною ватою, яка все-таки пропускає повітря і не горить.

Складніші вентильовані фасади дорожчі за два попередні варіанти в кілька разів, тому пересічний власник квартири в багатоповерховому будинку навряд чи обере такий варіант.

Звичайно, треба враховувати точку утворення роси при розробці конструкції фасаду. Як правило, вологість повітря в житлових приміщеннях не така висока, особливо при мінусових температурах на вулиці й роботі опалювальних приладів. Паперові шпалери, тиньк і стіни з керамічної цегли непогано приймають, утримують і віддають назад у приміщення вологу, а не переносять її миттєво в зовнішні шари фасаду. Більш небезпечним для фасаду є його зовнішнє хронічне замочування, що виникає, наприклад, при неправильній організації відведення з покрівлі дощових вод або талого снігу.

При зведенні нового будинку забудовникові важливо знайти в рамках конкуренції на ринку й чинних будівельних норм найдешевший варіант. Десь пожежні служби пропустять на багатоповерховому будинку пінопласт (пінополістирол), десь наполяжуть на 100% мінерального утеплювача, десь дозволять обмежитися відтинаючими поясами. Але на товарному вигляді фасаду це ніяк не позначиться, а більшість покупців нових метрів усе-таки скоріше обере меншу ціну за метр житла, ніж перфекціонізм забудовника…"

Намагаючись заощадити на всьому, багато хто з нас часто залучає до утеплення будинків некваліфікованих робітників, які припускаються помилок і можуть звести нанівець увесь виграш від позірної дешевизни. Як показує досвід фахівців, заощаджувати на цьому не варто.

Є й міфи про особливі енергозберігаючі будівельні технології в нових елітних будинках, які зараз активно рекламують. Однак фахівці насторожено ставляться до терміна "елітний" щодо будинку на 200 квартир. Найчастіше це просто маркетинговий хід.

Зрозуміло, що, проектуючи новий сучасний будинок "з нуля", простіше постаратися зробити його максимально енергоефективним. Він коштуватиме дорожче на етапі будівництва, але надалі багаторазово окупиться у процесі експлуатації.

Можна не тільки старанно утеплити всі елементи будинку, а й обладнати свою автономну котельню. Це дасть змогу не оплачувати втрати тепла в міських теплотрасах і націнки на роботу теплогенеруючих компаній.

Автономні котли можуть бути обладнані автоматикою, яка дозволить гнучко регулювати подачу тепла в режимі реального часу - з урахуванням характеристик вашого будинку, температури зовнішнього повітря, дня тижня й часу доби тощо. Точне налагодження режимів подачі теплоносія також відчутно знизить сумарну витрату тепла й окупиться за кілька опалювальних сезонів.

У нових багатоквартирних будинках розведення опалення виконане не за звичною схемою з загальними вертикальними стояками, а горизонтально-поповерхово, і є окреме незалежне введення тепла в кожну квартиру. При цьому лічильник тепла можна встановити окремо для кожної квартири, а також додатково локальний контролер, що регулює подачу тепла, у комплекті з регулюючими електронними головками на кожному радіаторі у квартирі. Така організація обліку й контролю дозволяє точно враховувати буквально кожну отриману калорію тепла і не платити за "середню температуру по лікарні".

І все-таки: наскільки істотно хороше утеплення будинку дозволяє заощаджувати тепло?

"Економія в калоріях тепла на 1 кв. м фасаду залежатиме від товщини й матеріалу старої стіни, характеристик і товщини шару нового утеплювача, а також від різниці температур зовнішнього і внутрішнього повітря, - вважаєОлександр Вертелєв.- А також від геометрії квартири (співвідношення площі зовнішніх стін, внутрішніх стін, вікон, площі квартири тощо), орієнтації утеплюваних стін відносно сторін світу й низки інших чинників.

Та некоректно говорити окремо тільки про утеплення фасаду. Тепловтрати відбуваються й через віконні блоки, покрівлю, підвальні приміщення й фундаменти будинку. Нагріте повітря приміщення, залишаючи будинок через систему вентиляції, також несе з собою тепло, а холодне повітря вулиці, що заміщає його, відбирає на себе частину потужності працюючих опалювальних приладів.

Тому окремо взяте утеплення фасадів хоча і є першочерговим і базовим енергоефективним заходом, однак не вирішує всіх проблем. Більше того, терміни окупності для цього різновиду робіт досить великі, зазвичай це 8-12 років і більше.

Та правильне комплексне утеплення, наприклад, панельної "хрущовки", може знизити витрати на опалення будинку у два-три рази.

Найбільш проблемними на сьогодні є панельні житлові будинки масової забудови 60-
70-х років минулого століття, частка яких у житловому фонді досить помітна…"

Найпростіше утеплити, зрозуміло, власний одно- або двоповерховий будинок: це можна зробити за допомогою мінеральної вати, залишивши повітряний зазор і побудувавши поверх усього цегельну декоративну стіну. Фахівці пропонують багато нових утеплювачів: поліуретан, керамоблоки, піно- й газобетон.

У продажу з'явилися навіть готові елементи утеплення фасаду з уже нанесеним на них верхнім декоративним цементним шаром, що імітує фактуру поверхні різних оздоблювальних матеріалів - так званий поліфасад, який завдяки зручності застосування знайде багато прихильників.

Головне - не покладатися на чужу думку, спробувати розібратися в питанні, поговорити з різними групами фахівців, порівняти їхні пропозиції і погляди. Вивчити відповідні статті в інтернеті. Порівняти вартість пропонованих робіт і ефект, що досягається за їхньою допомогою. Словом, сформувати свій активний погляд.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі