Іран знаходиться під тиском з вимогами передати чорні скриньки українського літака - The Guardian

17 лютого 12:24

Канада, Україна, Британія та інші вимагають в Ірану передати скриньку в третю країну на експертизу.

 

Канада та інші країни, громадяни яких загинули під час ракетного удару Ірану по літаку Міжнародних авіаліній України, що вилетів з аеропорту Тегерана, посилили свої вимоги щодо передачі Іраном чорної скриньки з літака МАУ третій стороні на експертизу, пише The Guardian.

Міністр закордонних справ Ірану Мохаммад Джавад Заріф запропонував відправити в Тегеран спеціальне обладнання, яке має допомогти іранцям розшифрувати вміст чорної скриньки, і взяв на себе зобов'язання, що скриньку буде відкрито лише в присутності усіх зацікавлених сторін. Але це зробити буде дуже складно, оскільки західні експерти заявили, що необхідне для цього обладнання є дуже громіздким і його неможливо доставити в Тегеран.

Жертвами катастрофи 8 січня стали 82 іранці, 63 канадці, 11 українців, 10 шведів, четверо афганців, троє німців та троє британців. Канада, Україна, Німеччина, Велика Британія та Афганістан сформували групу для проведення ретельного розслідування інциденту.

Після зустрічі в рамках Мюнхенської конференції з безпеки міністр закордонних справ Канади Франсуа-Філіп Шампань сказав: "Від імені скорботних країн цієї трагедії ми недвозначно заявили міністру Заріфу, що Іран повинен вжити заходів для розв'язання невирішених питань стосовно фактів та законів".

Раніше він зустрівся із Заріфом, щоб обговорити питання про чорну скриньку та компенсацію для сімей загиблих.

Заріф сказав: "Ми хочемо більше, ніж хто-небудь інший, знати, що у чорній скриньці, щоб дізнатися, що сталося насправді".

Шампань заявив, що обладнання, необхідне для дешифрування скриньки, неможливо доставити до Тегерану. За його словами, саму чорну скриньку, яка є власністю компанії Міжнародні авіалінії України, слід транспортувати до третьої країни - можливо, Франції - для експертизи аналізу її вмісту.

Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко заявив, що необхідне обладнання "важко транспортувати. Ми повинні підійти до спільної точки, коли це робити. Оскільки це чутливе питання, ми хочемо дати іранцям певний час, щоб зрозуміти, як забезпечити повну прозорість цієї процедури".

Днем раніше, в кулуарах конференції, прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо заявив, що поставив Заріфу вимогу щодо необхідності повного і незалежного розслідування збиття українського пасажирського літака.

Трюдо сказав: "Іран не володіє рівнем технічної експертизи, і, здебільшого, обладнанням, необхідним для швидкого аналізу пошкоджених чорних скриньок. Ми починаємо доходити до консенсусу, що… [Франція] була б правильним місцем для того, щоб надіслати туди ці чорні скриньки, щоб швидко отримати належну інформацію від них, і саме на це ми заохочуємо погодитися іранську владу".

Іран не заперечує, що він збив авіалайнер МАУ, заявивши, що помилково прийняв літак за ракету, випущену збройними силами США. Після вбивства іранського генерала Касема Сулеймані Корпус вартових Ісламської революції перебував в бойовій готовності, оскільки очікував на потенційну атаку з американської авіабази в Іраку.

Раніше глава Міністерства закордонних справ Ірану Заріф підтвердив готовність Тегерана співпрацювати з Україною при розслідуванні обставин катастрофи літака МАУ в Тегерані.