UA / RU
Підтримати ZN.ua

ООН: В Україні за 9 місяців 2020 року виявили 250 тисяч фейкових повідомлень щодо коронавірусу

Дезінформаційні наративи включають маніпулятивну та відверто неправдиву інформацію.

Упродовж дев’яти місяців 2020 року в Україні у соцмережах виявили 250 000 дезінформаційних повідомлень щодо коронавірусу.

Про такі дані йдеться у дослідженні на замовлення Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) та Дитячого фонду Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ).

"Впродовж дев’яти місяців (з березня до листопада 2020 року) дослідники, використовуючи передову платформу для моніторингу й аналізу соціальних медіа SemanticForce, відслідкували понад 30 мільйонів повідомлень пов’язаних з тематикою COVID-19 у соціальних медіа. У процесі дослідження було виявлено 250 000 повідомлень дезінформаційного характеру, пов’язаних із COVID-19, в українських онлайн ЗМІ, блогах, форумах, соціальних мережах та месенджера", – повідомляється на сайті ПРООН в Україні.

Зазначається, що дезінформаційні наративи включають маніпулятивну та відверто неправдиву інформацію щодо носіння масок, конспірологічні теорії про походження та навіть сам факт існування новітнього коронавірусу та хвороби COVID-19, брехливі чутки щодо ефективності тестування на коронавірус і вакцинації, та іншу недостовірну інформацію щодо COVID-19.

Також фахівцями було проведено опитування громадської думки, згідно з яким, приблизно третина українців вважають, що їхні шанси заразитися коронавірусом низькі.

Трійку лідерів джерел, яким надають перевагу громадяни України, посідають соціальні медіа (42%), телебачення (26%) та лікарі й медики (24 %).

Читайте також: Українські медики запустили в Facebook флешмоб на підтримку вакцинації від COVID-19

"Попри це, українці зауважили, що джерела, яким вони найбільше довіряють, – це їхні лікарі та медики (39%) і лікарі та спеціалісти у сфері охорони здоров’я (через ЗМІ) (29%), тоді як лише 27% довіряють соціальним медіа як джерелу надійної інформації", - додали у ПРООН.

За словами постійної представниці ПРООН в Україні Дафіни Ґерчевої, дослідження показало, що інфодемія становить реальну загрозу громадському здоров’ю в Україні і що для її подолання уряду важливо об’єднати зусилля з громадськими організаціями, фактчекерами та лідерами думок у соціальних медіа.

Раніше Нацрада з електронних ЗМІ Латвії (NEPLP) оштрафувала на 16 тисяч євро компанію, що ретранслює російський "Перший канал", передає NEPLP.

У NEPLP повідомили, що в цих програмах "про здоров'я" поширювалися фейки про COVID-19. І один з них про те, що це коронавірус має низький рівень зараження. Той факт, що ця інформація була помилковою, підтвердили латвійське міністерство охорони здоров'я і Центр профілактики та контролю захворювань.

Раніше прем'єр-міністр України заявив про початок третьої хвилі коронавірусу в Україні, про що, очевидно, свідчить й зростання добового числа хворих. Про це він заявив під час пресконференції щодо результатів роботи уряду.

Шмигаль зазначив, що процес вакцинації у світі триватиме щонайменше два роки. Весь цей час потрібно буде дотримуватись заходів безпеки, зокрема маскового режиму.

До того ж Україну знову можуть закрити на жорсткий локдаун, якщо більша кількість областей перейде в "червону зону" карантину.