Єгипет, Сенегал, Японія, Уругвай і Україна з першого січня 2016 року стануть непостійними членами Ради безпеки ООН. Великої сенсації в цьому немає, якщо не враховувати, що Україна отримала цей статус в розпал конфлікту з Росією – постійним членом організації.
Про це на сьогодні пише Der Spiegel, нагадуючи, що непостійні члени, на відміну від постійних, не мають права вето. Представники української влади вже заявляли про свій намір боротися за обмеження цієї переваги Росії у Раді безпеки.
"Зловживання правом вето, його використання в якості ліцензії на вбивство, не прийнятне", - сказав президент Петро Порошенко під час виступу на засідання Генеральної асамблеї ООН.
Разом з тим, політолог European Council on Foreign Relations Роберт Гован вважає, що Україна в якості непостійного члена Радбезу буде поводитися стримано і обережно.
"Якщо українці будуть занадто активно поводитися в Нью-Йорку, Росія може завдати їм болю там, де для них це буде найгірше, а саме в Україні", - каже експерт.
Як писало видання The Washington Post, Україна хоче отримати місце в Радбезі ООН і тоді, якщо вона приєднається до найбільш впливового органу ООН, в якому її заклятий ворог Росія має постійне членство, "феєрверки точно будуть".
Як заявляв президент Петро Порошенко, Україна на Генасамблеї ООН підніме питання про позбавлення Росії права вето в Раді Безпеки. За його словами, цей крок не тільки зробить механізми Радбезу ООН більш ефективними, він поверне цим механізмам ефективність, оскільки зараз Радбез просто блокується і не в змозі виконувати свою роль.
Одне з останніх "гучних" застосувань права вето РФ сталося наприкінці липня. Тоді Росія заблокувала резолюцію про міжнародний трибунал для збитого "Боїнгу", ставши єдиною країною, яка проголосувала проти. Ще три країни (Китай, Венесуела і Ангола) утрималися.