Як носіння масок може вплинути на здатність дітей читати емоції? Експертки дали поради батькам

Поділитися
Як носіння масок може вплинути на здатність дітей читати емоції? Експертки дали поради батькам © depositphotos.com
Це важливо для підтримки їх соціально-емоційного розвитку.

COVID-19 не можна побачити людським оком, але одним з найбільш помітних ознак епідемії є люди в масках. Після декількох тижнів суперечливих урядових протоколів щодо носіння масок Центр по контролю і профілактиці захворювань (CDC) США на початку квітня рекомендував людям носити нехірургічні тканинні маски в громадських місцях. У деяких містах, наприклад у техаському Ларедо, штрафують навіть тих, хто заходить у магазин або громадський транспорт без маски, пише консультантка з дошкільної освіти Рейчел Кац та наукова співробітниця Центру загальної освіти Хелен Шві Хадані для аналітичного центру Brookings.

Вони кажуть, що оскільки все більше й більше людей закривають свої обличчя на публіці, прочитати людські емоції стає все складніше. Хоча це може не створювати проблем для дорослих, маленькі діти шукають емоційні сигнали від вихователів, щоб інтерпретувати нові або потенційно загрозливі ситуації, попереджають експертки. Тобто діти покладаються на вираз обличчя свого вихователя та тон голосу, щоб регулювати свою реакцію на людей й нові для них ситуації. Розвиток такого емоційного спілкування називається "соціальною прив'язкою", і воно відбувається між народженням та раннім дошкільним віком.

Як психологи вивчають соціальні навички

Експертки пропонують уявити таку ситуацію: зацікавлене немовля Рубі підповзає до духовки та збирається доторкнутися до неї, дивиться на свою матір та бачить стурбований вираз її обличчя. На щастя, Рубі навряд чи доторкнеться до духовки, тому що вона зверталася до своєї матері за підказками, коли хотіла доторкнутися до духовки.

Дослідники вивчили соціальні навички дітей, які тільки починають повзати, використовуючи великий стіл з плексигласу з картатим малюнком, який візуально імітує обрив. Його поверхня фактично не переривається та абсолютно безпечна для повзання. Дитину кладуть на один бік столу, а мати стоїть на іншій стороні з потішною іграшкою. Мати спеціально посміхається або робить стурбоване обличчя. У більшості випадків, коли діти бачать посмішку, вони повзають по обриву, але якщо побачать перелякане обличчя, воліють не перетинати візуальний обрив.

Допоможіть дітям читати емоції за масками

Експертки вдаються в питання, як під час пандемії ми зможемо гарантувати, що діти формують здорові інтерпретації світу, якщо одна з найбільш виразних частин тіла вкрита маскою?

Рейчел Кац боролася з цією проблемою під час епідемії атипової пневмонії (це ще один коронавірус) у 2003 році, коли жила в Гонконзі з двома маленькими дітьми. Ще до епідемії у її дочки було підвищене почуття небезпеки незнайомця. Її дочка сильно хвилювалася, коли не бачила свою матір.

"По мірі того, як вона розвивала соціальні навички, її оточення раптово змінилося. Майже 90 відсотків осіб, яких вона намагалася розпізнати, були приховані за масками. Включаючи й моє обличчя", - пише Кац.

Експертки пропонують батькам та близьким дітей кілька ігор й стратегій на час пандемії, які можуть допомогти дітям зрозуміти, що особа з добрим виразом обличчя, все ще знаходиться за маскою:

- В знайомому місці покажіть дитині, що таке маска. Наприклад, удома, перш ніж вивести дитину на вулицю – у світ закритих облич. Випробування нових речей в комфортних й безпечних обставинах вашої родини дасть дітям можливість вийти за рамки щоденних та звичайних речей.

- Спочатку покажіть маску дитині, потім надіньте її на обличчя. Поясніть своїй дитині, що ви будете носити маску, коли будете на вулиці, де їх будуть носити й інші люди. Допомагаючи дитині передбачати майбутні події, вона буде почувати себе в безпеці та не буде спокійною.

- Закрий рот маскою, а потім приберіть її, показавши посмішку. Зробіть це кілька разів. Поясніть своїй дитині, що ви будете посміхатися, навіть якщо вона не бачить вашого обличчя.

- Пограйте у "вгадай вираз мого обличчя". Попросіть дитину стежити за очима та бровами. Постарайтеся зробити їх такими ж виразними, як ваш рот (подумайте над терміном "усміхнені очі"). Попросіть вашу дитину вгадати, як ви себе почуваєте за виразом ваших очей та брів. Потім можете зняти маску та показати, як вираз очей співвідноситься з ротом.

- Поговоріть з дитиною через маску. Маска приглушить ваш голос, тому корисно налаштувати власну гучність, щоб дитина змогла вас почути.

Якщо закриття обличчя для запобігання розповсюдження заразних вірусів є новою нормою, важливо допомогти маленьким дітям зрозуміти, як інтерпретувати обличчя за масками. Це важливо для підтримки їх соціально-емоційного розвитку, попереджають експертки.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі