Bloomberg: У новій Холодній війні США можуть опинитися на місці СРСР

Поділитися
Зниження напруги у відносинах Вашингтона і Пекіна - це здебільшого спроба виграти час, але не варто розраховувати, що час обов'язково на боці Америки.

Що було б, якби нова Холодна війна почалася і цього разу американці опинилися на місці Радянського Союзу?

«Таке питання я поставив собі під час саміту Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва, головною подією якого стала довгоочікувана зустріч лідера Китаю Сі Цзіньпіна і президента США Джо Байдена на південь від Сан-Франциско. Моє запитання йде врозріз із загальноприйнятою думкою, яка ставить під сумнів гасло Сі Цзіньпіна про те, що США занепадають, а Китай переживає підйом», - пише в статті для Bloomberg професор історії Гарвардського університету і старший науковий співробітник Оксфордського університету Ніл Фергюсон.

Він зауважує, що зважаючи на дивовижну силу економіки США і повільне відновлення китайської економіки після пандемії COVID, деякі коментатори припускають, що все якраз навпаки. Саме Захід (або, принаймні, США) на підйомі, в той час як Китай падає.

Можливо, щоб підкріпити цей наратив, майбутній кандидат у президенти і нинішній губернатор Каліфорнії Гевін Ньюсом організував давно назріле прибирання Сан-Франциско, колись прекрасного міста, яке він і його колеги-демократи перетворили на антиутопію такими абсурдними політиками, як організація «місць для наркоманів», які вживають нелегальні наркотики, фактична декриміналізація крадіжок у магазинах і дозвіл на офіційне розгортання нетрів. Люди, які живуть на півночі Каліфорнії і платять податки, не вважали необхідними такі антиутопічні підходи. Але з приїздом до міста лідера китайської компартії Ньюсом і його соратники знали, що треба зробити.

Всі розуміють, що це зустріч в дусі Холодної війни, під час якої відбулося ще й «автомобільне змагання». Лідер Китаю з'явився в модному електричному лімузині виробництва Hongqi. Байден не залишився байдужим і порівняв його зі своїм броньованим Cadillac, який він називає «звіром». 50 років тому Річард Ніксон вручив Леоніду Брежнєву ключі від темно-синього Lincoln Continental під час візиту радянського лідера до США.

Так само, всі розуміють добрий жест китайців, коли вони дарують панд місцевим зоопаркам. Панди вже давно відіграють важливу роль у китайсько-американських відносинах, ще з часів, коли дружина Чана Кайші подарувала двох тварин США в 1941 році. Мао Цзедун відправив пару до Вашингтонського національного зоопарку незабаром після візиту Ніксона до Пекіна в 1972 році. Ніщо так не говорить про любов Китаю, як панди.

«Зустрічі лідерів наддержав у період Холодної війни хореографічно продумані, що нагадують королівські свята середньовічної Європи. Це часто призводить до ненавмисного комізму. Коли Брежнєв приїхав до США в 1973 році, всі вважали його чимось на кшталт дивака. Він носив два годинники, один за московським часом, а інший за вашингтонським. Але, як згадував у своїх мемуарах Генрі Кіссінджер, радянський лідер «постійно забував, чи Москва випереджає Вашингтон, чи відстає від нього». Попри два годинники, Брежнєв неодноразово псував ретельно сплановані графіки співробітників Білого дому», - пише британський історик.

Проте нестабільність брежнєвського графіка була бажаним відволікаючим маневром для перевантаженої адміністрації. У той час здавалося, що саме США програють Холодну війну. Адже американський президент вже переживав проблеми через «Вотергейт», американська політика в Індокитаї розвалювалася, а розвідка не змогла вчасно передбачити війну, яку Єгипет і Сирія розпочали проти Ізраїлю через 4 місяці.

Можна було сподіватися, як це робив Кіссінджер, що радянська система розвалиться першою.

«Головне, довгострокове питання полягає в тому, чи зможе Радянський Союз утримати свій блок разом, чекаючи, поки Захід піддасться тривалому періоду розрядки... Безумовно, наші шанси такі ж хороші, як і у Брежнєва», - писав він Ніксону перед приїздом лідера СРСР.

Але в 1973 році це була дещо примарна надія. Розрядка в цьому контексті полягала у затягуванні часу, оскільки США намагалися оговтатися від катастрофи у В'єтнамі. Тим не менш, час не можна було отримати просто так. Незважаючи на комічні елементи, червневий саміт 1973 року мав принаймні певний зміст. Два лідери підписали Договір про запобігання ядерній війні. Ніксон ввічливо вислухав, як Брежнєв звинувачував китайців у вторгненні. Коли сторони переїхали до Сан-Клементе у Каліфорнії, пізно ввечері була запропонована імпровізована радянська ідея щодо таємного мирного плану на Близькому Сході. Були також безрезультатні розмови про взаємне скорочення військ в Європі.

«Дещо схожі розмови відбулися в Каліфорнії минулого тижня, але за стандартами 1970-х років вони стосувалися маргінальних питань», - пише історик.

Згідно з офіційним повідомленням Білого дому, США і Китай досягли прогресу в 5 сферах. По-перше, вони відновлять комунікацію на високому рівні між військовими, яка була призупинена після візиту колишнього спікера Палати представників Ненсі Пелосі до Тайваню в серпні 2022 року. По-друге, вони створять двосторонню робочу групу з питань боротьби з наркотиками для припинення незаконного експорту фентанілу до США. По-третє, вони будуть протистояти ризикам, що виникають у зв'язку з розвитком штучного інтелекту. По-четверте, вони збільшать кількість комерційних рейсів між Китаєм і США і розширять міжлюдські та ділові обміни. І, нарешті, вони тісніше співпрацюватимуть у боротьбі зі зміною клімату.

«Все це звучить дуже непогано. Однак вражає те, наскільки мізерний цей порядок денний у порівнянні з тим, який був під час розрядки 1973 року. Сьогоднішні лідери наддержав могли б продуктивно обговорювати контроль над ядерними озброєннями або мир на Близькому Сході, як це робили їхні попередники півстоліття тому. Це було б набагато кращим використанням їхнього часу. Але ж ні», - йдеться в статті.

У китайському трактуванні, на відміну від американської версії, Сі Цзіньпін закликав США показати «конкретними діями», що вони не підтримують незалежність Тайваню, припинити постачання зброї Тайбею і прийняти «мирне возз’єднання» Тайваню з Китаєм як «неминуче». Американська сторона не надала жодних коментарів з цього питання. Китайська заява також засудила США за використання експортного контролю, інвестиційних перевірок і односторонніх санкцій проти Китаю. Знову ж таки, без коментарів з американського боку.

Коротше кажучи, справді важливим у зустрічі Сі Цзіньпіна і Байдена було те, що не обговорювалося, а не те, що обговорювалося. Таким чином, саміт залишив другу Холодну війну практично там, де вона і була.

«Якщо розрядка - це в основному гра на час, то на чиєму боці час у новій Холодній війні? Впродовж більш ніж десятиліття загальноприйнятою відповіддю було твердження, що «на боці Китаю». Але, схоже, ми змінили свою думку», - зауважує історик.

Зростання доходів і споживання, можливо, знову стало тенденцією, але Китай відстає від США в доларовому еквіваленті. У 2021 році ВВП Китаю становив 76% від ВВП США в поточному доларовому еквіваленті. У третьому кварталі він впав до 64%, тобто приблизно до рівня шестирічної давнини. За даними МВФ, зростання Китаю в середньому становитиме лише 3,9% протягом наступних 5 років.

Основними факторами, що стримують зростання, залишаються стабільно низький рівень народжуваності і спад у секторі нерухомості, який призвів до глибокого дефіциту в фінансах місцевих органів влади. Загалом, китайська модель зростання надмірно покладається на інвестиції в основний капітал, а з накопиченням боргів прибутковість зменшується, і іноземні інвестори залишають країну. Китайський приватний капітал перебуває в занепаді.

Китайський юань залишається резервною валютою. І, зважаючи на ослаблений стан багатьох банків, фінансова криза в КНР - це серйозний ризик. Більше того, Пекіну бракує фіскального простору для вирішення цих проблем. Результатом стала мінімальна підтримка економіки та падіння курсу юаня.

Чому все це сталося? Це питання дискусійне, хоча західні економісти сходяться на думці, що останніми роками було зроблено недостатньо для збільшення споживання як частки ВВП. Критичним моментом залишається те, що американська політика відокремлення і «перетворення взаємозалежності на зброю» лише посилює зовнішній тиск.

З іншого боку, Китай зараз, без сумніву, залишається глобальним заводом і «арсеналом автократії».

«Китай вже побудував достатньо заводів з виробництва сонячних панелей, щоб забезпечити потреби всього світу. Він побудував достатньо автомобільних заводів, щоб виготовити кожен автомобіль, що продається в Китаї, Європі і США. А до кінця 2024 року Китай побудує стільки ж нафтохімічних заводів, скільки зараз працює в Європі, а також в Японії і Південній Кореї», - зазначив Кіт Бредшер у New York Times на початку цього місяця.

Це приголомшливі факти. І це ще не все. Китай будує 46% світових кораблів. До 2026 року він вироблятиме 42% напівпровідників, необхідних для сучасних приладів. Більшість акумуляторів для електромобілів виробляється в КНР.

Саме тому, на думку Фергюсона, розмови про економічне відокремлення нереалістичні. З 2017 року частка американського імпорту, що походить з Китаю, скоротилася лише на 5%. Apple все ще виробляє там переважну більшість своїх iPhone. Саме тому розмови про те, що Захід досяг «китайського піку», майже напевно помилкові. Як зазначає Мартін Вольф з Financial Times, у 2022 році ВВП Китаю на душу населення становив 28% від цього ж показника в США і приблизно половину від польського. Ті, хто зараз говорять, що Китай потрапив у пастку середнього доходу, мають на увазі, що до 2040-х років китайці не зможуть досягти того рівня, на якому сьогодні перебувають поляки.

Тим часом самі США при детальному розгляді все більше нагадують «пізньорадянську Америку», як сказав Гарольд Джеймс з Прінстона у 2020 році. Існують м'які бюджетні обмеження, оскільки федеральний уряд США випускає 776 мільярдів доларів ринкового боргу щокварталу для фінансування дефіциту на рівні близько 7% ВВП. Це шокуюча цифра в часи майже повної зайнятості. За даними агентства Bloomberg, наприкінці минулого місяця річні відсоткові виплати за федеральним боргом перевищили 1 трильйон доларів - цифра, яка подвоїлася за останні 19 місяців. Цього кварталу вперше з часів Другої світової війни процентні виплати перевищать витрати на оборону.

Як і пізній Радянський Союз, США - це геронтократія. Чинному президенту США виповнився 81рік. Його головний суперник на президентських виборах Дональд Трамп у червні відсвяткував 77-й день народження. Середній вік сенаторів - 64 роки. І, як і в останні роки існування Радянського Союзу, громадяни розчаровані. Як зазначив Грег Іп з Wall Street Journal, існує величезний розрив між об'єктивними показниками економіки США і суспільним невдоволенням. Ринок праці сильний. Загальна інфляція споживчих цін знизилася до 3,2%. У реальному вираженні статки середнього домогосподарства після врахування інфляції зросли на 37% з 2019 року. І все ж лише 37% виборців схвалюють управління економікою в часи Джо Байдена.

Нещодавнє опитування New York Times у штатах, що вагаються, мабуть, змусило стратегів Демократичної партії «вдавитися тостом з авокадо».

«Виборці до 30 років ... заявили, що більше довіряють Трампу в питаннях економіки з надзвичайним відривом у 28 процентних пунктів ... Менше одного відсотка респондентів до 30 років оцінили поточну економіку як відмінну, в тому числі нуль респондентів у цій віковій групі в трьох штатах: Арізоні, Неваді та Вісконсині», - йшлося в результатах опитування.

Майже таким же вражаючим було опитування, яке показало, що 22% виборців афро-американців підтримали б Трампа в реванші проти Байдена.

Розпад Радянського Союзу перевернув геополітику, створивши в американській свідомості ілюзію, що світ став «однополярним», що, на думку автора, нісенітниця. Переобрання Дональда Трампа на посаду президента США фактично стало б кінцем pax Americana, що сьогодні  в Європі і Азії починають повільно усвідомлювати.

«Трамп вже давно розглядає союзників США як нахлібників. Союзники Америки повинні вже зараз планувати сценарій, за яким він припинить допомогу Україні і наполягатиме на мирі, який потягне за собою передачу української території Росії», - попереджає Фергюсон.

З іншого боку, ніхто не зробив більше, ніж Трамп, щоб змінити політику США щодо Китаю від пристосування до конфронтації. Тому Сі Цзіньпін повинен ретельно зважити, як грати в наступні 12 місяців, які можуть стати завершальною фазою президентства Байдена, оскільки він не може бути впевненим, як непередбачуваний Трамп відреагує на вчинок, про який серйозно зараз думає китайський лідер.

«Цей крок полягає не у вторгненні на Тайвань, як очікують деякі американські планувальники, а просто в його блокаді. Це операція, яку Народно-визвольна армія і військово-морський флот регулярно репетирують. Лише у вересні Пекін відправив 336 літаків до кордонів повітряного простору Тайваню», - йдеться в статті.

У Холодній війні є два способи програти. Перший - внутрішній колапс. Інший - коли стаєш схожим на свого ворога. «Конвергенція» - це те, про що люди турбувалися в 1970-х роках, коли здавалося, що імперативи шпигунства і гонки озброєнь змушують США розвивати поліцейську державу, подібну до тієї, яку збудував Кремль.

Еквівалентний феномен сьогодні полягає в тому, що «і Китай, і Захід по-своєму і в своєму темпі, але з однакових причин рухаються до однакової і ще не до кінця реалізованої системи тоталітарного техніко-адміністративного управління».

Що робить зустріч лідерів наддержав одночасно зловісною і комічною, то це дивне відчуття того, що дві наддержави не такі вже й полярно протилежні, як їм здається.

«Якщо Карибська криза повториться навколо Тайваню, стороною, яка запровадила блокаду, будуть не США, як 1962 році, це буде Китай. У Тайванській напівпровідниковій кризі 2024 року ми будемо Радянським Союзом. Це, м'яко кажучи, дивна роль», - пише Фергюсон.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі