Влада міста Берегове Закарпатської області не змогла застосувати всі положення закону про регіональні мови до угорської. Каменем спотикання став пункт, згідно з яким держслужбовці зобов'язані володіти регіональною мовою. У місті, яке традиційно вважається угорськомовним, таких чиновників лише третина від необхідної кількості.
Як повідомляє кореспондент ZN.UA, до угорської мови застосували пом'якшений варіант «Закону про державні принципи мовної політики». Депутати реалізували лише окремі норми закону - вирішили забезпечити виготовлення офіційних бланків, печаток, штампів та табличок міської ради українською та угорською мовами; використовувати угорську мову поряд з державною при виготовленні табличок і покажчиків; здійснити належні заходи з метою недопущення публічного приниження державної та угорської мов .
- Рада Європи: Закон про регіональні мови захищає тільки російську
Більш принципові положення закону міськрада обійшов. Так, п. 3 ст. 11 Закону «Про державні принципи мовної політики» зобов'язує посадових і службових осіб у межах території, на якій поширена регіональна мова, володіти, окрім державної, регіональною мовою та спілкуватися на ній (усно чи письмово) з відвідувачами.
Ст. 11 мовного закону також згадано в рішенні Берегівської міськради: «При відборі службових кадрів враховувати критерії володіння державними та регіональними (угорською) мовами».
Однак на питання ZN.UA, чи буде відтепер знання угорської мови обов'язковим при прийомі на роботу в міськраду та інші комунальні установи міста, мер Берегово Іштван Гайдош відповів так: «Про це йшлося і на сесії, коли міська рада розглядала питання реалізації окремих норм закону про мови. Ми прийшли до консенсусу в тому, що під час прийому на роботу в наше самоврядування визначальними будуть відповідна освіта і професійна підготовка, а також володіння державною мовою. А знання угорської буде не критерієм, а тільки перевагою».
Таким чином, берегівські депутати домовилися, що будуть виконувати мовний закон тільки частково, а не в повному обсязі.
До речі, навіть при бажанні депутатів, п. 3 ст. 11 закону неможливо застосувати в реальному житті. За словами Гайдоша, зараз у міськраді угорською мовою володіє лише близько 35 відсотків працівників, з них 15 відсотків - добре, а 20 - на розмовному рівні. І це в місті, яке традиційно вважається угорськомовним.
Як повідомлялося, що 7 вересня міська рада закарпатського райцентру Берегово, в якому за переписом 2001 р. проживає 12,8 тис. угорців (або 48% від загальної кількості жителів), більшістю голосів ухвалила визнати на території міста угорську мову регіональною. !zn
Читайте також:
Більше мільйона росіян вважають рідною українську мову
Суд захистив Колесніченка, який назвав галицький діалект «відрижкою»
Село на Буковині визнало молдавську мову регіональною