Вагітних тут носять на руках. В Україні створено ефективну систему оздоровлення майбутніх мам

Поділитися
— Дівчатка, крокуси розцвіли! — Світлана першою дістала мобільний телефон, щоб зняти на камеру яскраво-жовті квіточки...

— Дівчатка, крокуси розцвіли! — Світлана першою дістала мобільний телефон, щоб зняти на камеру яскраво-жовті квіточки. Неквапом, перевалюючись, підійшли подруги, заохкали — під деревами ще сніг лежить, а на клумбі таке диво!

Новачок, який спостерігав цю картину з вікна, дуже здивувався — звідки в санаторії стільки вагітних жінок?! Він знав, що сюди направляють на реабілітацію пацієнтів з кількох академічних інститутів: кардіології імені Стражеска, кардіохірургії імені Амосова, а також травматології та ортопедії — тих, хто переніс складну операцію, інфаркт або інсульт. Але як тут опинилися майбутні мами? Враховуючи високий статус гостя, головний лікар не лише пояснив, що тут відбувається, а й запросив його відвідати відділення реабілітації вагітних — предмет особливої гордості санаторію. Візит призначили наступного дня. Гість був приємно здивований тим, як тепло й радо його зустріли майбутні мами, а ті у свою чергу раділи тому, що всесвітньо відомий учений може бути таким усмішливим і галантним. Його цікавило все — умови проживання майбутніх мам, програма реабілітації, наукові розробки, які допомагають виносити й народити здорову дитину. Особливо потішив гостя той факт, що ідея лікування та реабілітації вагітних у клінічному санаторії належить саме українським ученим і медикам — ніде у світі немає такої програми: ні в пострадянських країнах, ні в Європі, ні в США.

В усьому світі гостро стоїть проблема жіночого репродуктивного здоров’я, рік у рік збільшується кількість недоношених і глибоко недоношених дітей. Одна з причин, певне, в тому, що в розвинених країнах немає такої системи санаторно-курортного лікування, яку було створено в нас за радянських часів, а в колишніх республіках цю систему зруйнували або перепрофілювали. Кажуть, зараз у Росії створюють два центри — у Карелії і на Уралі, звідти час від часу для консультацій приїжджають до Києва.

В Україні напрацьовано унікальний досвід, адже перші відділення для вагітних у санаторіях з’явилися майже 23 роки тому. Ідея, як виявилося, була зовсім не випадковою, за неї вхопилися не лише в Києві, а й у Запоріжжі.

— Наукову підтримку нам тоді надавали вчені Інституту педіатрії, акушерства і гінекології, зокрема академік О.Лук’янова, головний акушер-гінеколог Києва професор В.Голота, а також співробітники Запорізького медінституту, які почали впроваджувати ці ідеї в місцевому санаторії. Наші відділення відкрилися майже одночасно, — згадує Олександр Владимиров, професор, головний лікар клінічного санаторію «Жовтень», що в Кончі-Заспі під Києвом. — Із самого початку ми намагалися не лише ставити науково обгрунтовані завдання, а й пропонувати методи їх вирішення в умовах санаторно-курортної системи, доводити їхню ефективність, розробляти комплексні програми. До речі, їхнє оновлення триває до цього часу.

— З якими діагнозами приїжджають у санаторій вагітні жінки? І з яким строком?

— Найчастіше до нас приїжджають жінки з вагітністю від 14 до 32 тижнів. Але буває, що майбутня мама купує путівки на кілька курсів лікування з таким розрахунком, щоб перебувати в санаторії до самих пологів. Ми уклали прямі договори з пологовими будинками, буває, що швидка допомога везе туди пацієнтку не з дому, а із санаторію.

Лікарі направляють до нас жінок, у яких діагностовано захворювання системи органів кровообігу — гіпертонічна хвороба, пороки серця, нейроциркуляторна дистонія, розширення судин — тромбофлебіти. У наші дні у 60—70% вагітних виявляють анемію, це страшний бич. Якщо майбутня мама страждає від нестачі кисню, уявляєте, що відбувається з її дитиною?!

Нашими пацієнтками є і ті, які мають проблему зі шлунково-кишковим трактом — гастрит, панкреатит, гепатит, а також хворі на цукровий діабет. І, звісно ж, до нас направляють пацієнток з акушерською патологією — токсикозами, багатоводдям і багатопліддям.

— Багато жінок у цей період скаржаться на нирки, їм можна допомогти?

— Звісно. Один із методів у комплексному лікуванні — використання мінеральної води типу «Нафтуся», її привозять зі знаменитого джерела, котре знаходиться в районі Сатанова Хмельницької області. Спеціальний спиртовоз доставляє цю воду, зберігають її в особливих посудинах і умовах, щоб вона не втрачала своєї лікувальної сили. Результати дуже гарні, ми вже 15 років її використовуємо.

— Скільки майбутніх мам тут набралися здоров’я на двох?

— За нашими підрахунками, 18 тисяч. Але дітей ми «отримали» майже 19 тисяч — до нас часто направляють жінок, які виношують двійню або навіть трійню. Ці цифри нас, безперечно, тішать. Але є ще один аспект, дуже показовий, — жінки вже не бояться завагітніти і народити, маючи патологію, з якою раніше це вважалося неможливим. Візьміть пороки серця — раніше лікар рекомендував перервати вагітність, а тепер уже є пацієнтки, котрі приїжджають до нас уже вдруге. У сім’ї підростає здоровий первісток, і це дає впевненість, що й друга дитина з’явиться на світ благополучно. Щодо цього статистика за два десятиліття дуже переконлива.

Так звані вікові вагітні жінки — теж наші пацієнтки. Зараз їх багато, до нас вони їдуть охоче. Наймолодшій мамі, яка проходила в нас курс лікування, було близько 17 років, а найстаршій — 49.

— А ви приймете вагітну жінку, якщо в медкартці написано «загроза зриву»?

— Аякже. Це ж показання для лікування в нашому санаторії.

— Але це ж ризик і відповідальність. Чи не простіше відмовити і взяти ту, в якої анемія або токсикоз?

— Одне з показань для лікування в санаторії — саме загроза переривання вагітності. Вивчаючи документи, ми зважуємо всі чинники; якщо зможемо стабілізувати стан жінки, вона в нас залишається. Але якщо для цього недостатньо потенціалу санаторію, то госпіталізуємо її в лікувальну установу, де нададуть необхідну медичну допомогу. Адже ми лікуємо не медикаментозно, а робимо ставку на санаторно-курортні фактори. Відповідальність, безумовно, велика, але досвід говорить про те, що ми справляємося.

Ефективність роботи відділення визначають не лише його працівники — ми підтримуємо тісний зв’язок із пологовими будинками і жіночими консультаціями не лише Києва, а й усіх міст і райцентрів, звідки направляють пацієнток. Розроблено спеціальну карту, яку відправляємо своїм колегам, потім отримуємо від них інформацію й аналізуємо. Згідно зі статистикою, патологія при пологах трапляється у два-три рази рідше у тих вагітних, які пройшли курс оздоровлення в санаторії. Ви знаєте, що багато дітей народжуються ослабленими, за шкалою Апгар вони отримують у кращому випадку п’ять-шість балів. «Наші» новонароджені, як правило, оцінюються у вісім-дев’ять балів, та й то тому, що 10 балів практично не зустрічається. Ускладнень після пологів у наших пацієнток фіксується на 35—50% менше, ніж зазвичай трапляється при аналогічних патологіях. Наші пацієнтки в 99% випадків виношують вагітність, діти з’являються в строк.

— Що ж таке особливе тут роблять із вагітними жінками, що вони за три тижні встигають запастися здоров’ям для себе і для дитинки?

— Включаємо всі курортні фактори! Санаторій розташований у лісі, на березі рукава Дніпра — тут у буквальному сенсі лікують повітря і вода. Усього 20 км від столиці, а потрапляєте в абсолютно інший світ. У нас не просто чудовий пляж, а лікувальний — чиста вода, в якій жінки під наглядом спеціаліста виконують гімнастику, приймають водні процедури, зрозуміло, коли на вулиці тепло, а в зимньо-осінній період у нас працюють два басейни, проводяться ванні, гідропатичні процедури. Працюючі жінки, як правило, мало бувають на свіжому повітрі, а тут вони багато гуляють, приймають сонячні ванни. У нас дуже насичено проходять індивідуальні заняття лікувальною фізкультурою за спеціальною програмою — із м’ячами, кулями, зі скакалкою, багато хто займається на дошці Євмінова. Плюс до цього низка фізіотерапевтичних процедур — магнітотерапія, електросон, спелеокамера, лікування гірським повітрям — коли знижена кількість кисню в повітрі, це стимулює обмінні процеси і захисні сили організму. Ще один важливий момент — дієтичне харчування, у кожної групи хворих своя дієта.

У нас розроблено спеціальну програму психологічної підготовки до пологів, яку веде перинатальний психолог. Лікар займається з ними в басейні, на багато занять запрошують чоловіків — програму складено так, що відбувається повна імітація пологового процесу — підготовка, перейми, потуги. Це все — у присутності чоловіка, він має перейнятися важливістю моменту і знати, як підтримати свою дружину.

Коли вагітні жінки приїжджають, їм дають завдання намалювати свої відчуття. Майже 80% малюнків виконані в пастельних тонах — у них вчувається якась втома, сум, тривога. До цього завдання повертаються ще раз через двадцять днів. Результат приголомшливий — на папір вихлюпуються яскраві барви, з’являється експресія, радість і сонце.

— До вас їдуть вагітні жінки із сусідніх з Києвом областей — Черкаської, Чернігівської, Житомирської. А як же інші регіони?

— Таких відділень, як наше, уже відкрито дев’ять — у Миргороді, Харкові, Євпаторії, Одесі, Немирові, в Запорізькій і Миколаївській областях, готуються прийняти вагітних пацієнток у Моршині й Трускавці.

— Навіть не віриться, що подібних програм немає за кордоном. Скептики кажуть, що явище характерне для бідних країн, де вагітні жінки часто не можуть дозволити собі повноцінне харчування і відпочинок, змушені працювати майже до самісіньких пологів і в декрет ідуть усього на два тижні.

— З усією відповідальністю можу сказати, що все це з’явилося зовсім не від бідності, а тому що знайшлися люди, які зрозуміли важливість цієї проблеми і доклали максимум зусиль для створення системи оздоровлення вагітних жінок. В остаточному підсумку це все працює на малят, які з’являться на світ здоровими. Звісно, вирішальну роль відіграв і той чинник, що в нас збереглася санаторно-курортна система і кадри, які можуть успішно реалізувати наукові програми. Таких відділень справді немає ніде у світі — хоча б тому, що ніхто у світі не опікується оздоровленням вагітних на державному рівні.

— От ми й підійшли до найважливішого питання: путівки справді отримують безплатно?

— Так, їх оплачує фонд соціального страхування на випадок тимчасової втрати працездатності. Якщо лікар у жіночій консультації або пологовому будинку рекомендує таке лікування, путівку нададуть. Але це стосується лише працюючих жінок. Ті ж, хто не може оформити путівку на роботі, купують її за свої кошти.

До нас направляють вагітних не лише бюджетні, а й приватні лікарні. Була в нас одна пацієнтка, яку всі запам’ятали, — висока, худенька, а виношувала трійню. Напевно, вона не так хвилювалася, як лікарі, котрі її вели. Вона благополучно народила. А зовсім недавно піднесла сюрприз — приїхала разом із чоловіком, щоб показати своїх трьох чарівних дітлахів. До речі, до нас на оздоровлення вже приїжджають доньки тих жінок, які побували в нас у перші роки після відкриття відділення. Так що ми вже онуків дочекалися.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі