ЗНО-2020. «Что-то физики в загоне, что-то лирики в цене»

20 липня, 2020, 17:33 Роздрукувати
Відправити
Відправити

Персональних результатів ще немає, але уподобання абітурієнтів зрозумілі.

ЗНО-2020. «Что-то физики в загоне, что-то лирики в цене»
© АиФ-Украина

Формально зовнішнє незалежне оцінювання ще не завершилося — результатів не оголошено, комісії тільки-но починають встановлювати порогові бали «склав/не склав» з кожного предмета. Попереду — апеляції та додаткова сесія для тих, хто з якихось причин не зміг прийти на іспит разом з основним потоком. Але вже можна проаналізувати, скільки учасників тестування прийшли його складати і які їхні уподобання. Ці дані оприлюднив Український центр оцінювання якості освіти (УЦОЯО).

Інформація цікава з кількох причин. По-перше, зараз чи не вперше за останні п’ять років у випускників шкіл була можливість відмовитися від ЗНО, якщо вони не планують вступати до українських вишів. І ми приблизно побачимо, скільки у нас таких школярів. По-друге, проаналізувавши популярні предмети, які обирали абітурієнти для тестування, можна назагал визначити, скільки в нас «ліриків» та «фізиків».

За інформацією УЦОЯО, всього на ЗНО зареєструвалося 379 493 особи. Вже традиційно найпопулярнішими предметами стали українська мова і література (369 767 зареєстрованих), історія України (264 081 зареєстрований) та математика (186 204 зареєстрованих). Як відомо, історія як обов’язковий вступний іспит більше потрібна на гуманітарні спеціальності.

У лідери за кількістю охочих проходити тестування вирвалася також географія —130 957 зареєстрованих на ЗНО. Звісно, це не означає, що в усіх них майбутня спеціальність прямо пов’язана з цією наукою. Річ у тому, що в «Умовах прийому» географія дуже часто йде на вибір: або географія, або іноземна, фізика, хімія чи математика. У такій ситуації географія для багатьох стає паличкою-стукалочкою. Цей предмет на тестуванні часто обирають майбутні економісти. Серед них зазвичай багато потенційних контрактників, а географія вважається легшим предметом.

Очікувано серед популярних предметів на ЗНО опинилися також англійська мова і біологія (відповідно 117 780 та 113 944 зареєстрованих). Біологія потрібна майбутнім медикам та фізкультурникам, аграріям і ветеринарам. До того ж дедалі популярнішою стає спеціальність «біологія» в університетах і біологія для вчителів-біологів. Але будемо відвертими: більшість тих, хто планує стати науковцем-біологом, мріють працювати не в нас, а в прогресивних європейських лабораторіях, де твориться сучасна наука.

Ще кілька років тому в Міносвіти вирішили стимулювати школярів до вивчення природничих наук, і з 2019-го року «Умови прийому» побудовані таким чином, що в них стало більше спеціальностей, при вступі на які можна подавати сертифікати з фізики чи хімії.

Але це не дуже спрацьовує: найменше було охочих проходити тестування з фізики (28 124) та хімії (14 125). Як уже зазначалося, для вступу на багато спеціальностей ці предмети йдуть у виборі, тож абітурієнти намагаються їх уникати. Це й зрозуміло, адже викладання фізики та хімії у школі безнадійно провалене, хороша лабораторна база є лише в окремих ліцеях. Певна річ, абітурієнти не хочуть ризикувати і псувати собі конкурсний бал.

Мало учасників зареєструвалося й на тестування з іспанської, німецької, французької мов (2 807 осіб).

Як відомо, реєстрація на тестування відбувалася переважно взимку — напровесні, коли ніхто не думав про карантин і зміни у проведенні шкільних випускних іспитів. Отже, всі випускники шкіл планували складати ЗНО, інакше вони просто не отримали б шкільних атестатів. Однак після того, як було прийнято рішення дати можливість вибору і залишити обов’язкове ЗНО лише для вступу в українські університети, кількість учасників тестування зменшилася, особливо на Західній Україні (і цього не спишеш на повені: як сказав в інтерв’ю «Дзеркалу тижня» виконувач обов’язків директора УЦОЯО Валерій Бойко, через повінь не змогли взяти участь у тестуванні близько десяти осіб). Швидше за все, більшість тих, хто не прийшов на пункт тестування, не планують вступати до українських вишів, принаймні нинішнього року. І багато їх їде навчатися за кордон. Причому це далеко не найгірші учні, навіть навпаки. Знайомі вчителі розповідають, що чимало їхніх випускників-медалістів уже сидять на валізах. Вони хочуть якісної освіти і перспектив.

Явку на ЗНО найкраще видно на тестуванні з української мови та літератури, адже сертифікат із цього предмета потрібен для вступу всім абітурієнтам.

ZN.UA

Під час тестування школярі мали б написати, а вчителі — перевірити 1 227 154 тестів. Однак через те, що на ЗНО з’явилися не всі, було написано 913 995 тестів, тобто 74,45% від кількості запланованих.

Нинішнє ЗНО ще раз нагадало про проблему недоброчесності. Попри всю роз’яснювальну і пропагандистську роботу, знайшлися абітурієнти, які намагалися списувати навіть на ЗНО або мали в кишені мобілки та інші заборонені засоби. Декого навіть виставили за двері пункту тестування, — таких виявилося 268 осіб.

Нинішнього року я була біля пункту тестування з англійської мови, коли з нього виходили абітурієнти. «Мамо, не хвилюйся, я через прохід між партами намагався подивитися, які картинки обирала для відповіді на запитання одна дівчина. Видно, що вона знає англійську», — радо доповідав по телефону мамі хлопчина, щойно вийшовши за двері пункту. І мама його похвалила. «Оксано Олегівно, мені пощастило, — я вийшла до туалету й зустріла там двох дівчат, — телефонувала вчительці інша абітурієнтка. — Спитала, як виконати деякі завдання. Кажу — допомагайте мені, я ж не впораюся! Вони мені трохи підказали». І вчителька похвалила дівчину. Ну й «дівчата з туалету» теж, напевно, вважали, що вчинили благородно. А товариші весело сміялися з цієї історії. Сміялися, не розуміючи, що ця учасниця тестування щойно вкрала в них їхні бали (хай і всього кілька), адже результат ЗНО — рейтинговий. Про те, що це нечесно, взагалі мовчу, — жоден з абітурієнтів, які обговорювали «подвиги» кмітливих товаришів, не засудив їх.

Толерантне ставлення до недоброчесності глибоко вкоренилося в нашій свідомості. І тут не допоможуть ні обшуки поліції з металошукачами, ні спостерігачі та інструктори пунктів тестування, ні роз’яснювальні плакати й інструкції. Але тішить, що на тестуванні недоброчесність таки не є масовою, — цього не дозволяє процедура тестування. І це ще один аргумент проти вступних іспитів, які, на противагу ЗНО, не мають такого захисту від порушень.

Тести ЗНО з більшості предметів не містять відкритих завдань, зазвичай це вибір правильної відповіді із запропонованих варіантів. І тільки з мови й математики є завдання, в яких абітурієнт повинен викласти власну думку. Так, на тесті з мови та літератури потрібно було скласти власне висловлювання на тему «Як можна бути патріотом, живучи поза межами своєї країни?» І, хоча результати тесту ще не оприлюднені, соцмережі облетіли цитати з творів, опубліковані самими екзаменаторами. Хоча в УЦОЯО не підтримують таких дій залучених до тестування педагогів, та й абітурієнти не в захваті (у стресі, мовляв, і не таке напишеш). Однак картинка, яку вони малюють, доволі цікава. Пропонуємо вам кілька цитат (орфографію збережено).

«Патріотизм поза межами своєї країни схожий на стосунки з дівчиною на відстані: любов може й існує, але без прямого контакту щось не те...» «Що мені не подобається...Перше — рівень життя. Друге — государь держави.» «Патріотка — це людина, яка дотримується правил дорожнього руху.» «А ви знаєте, що столиця України — це Київ і в ньому можна заблудитися, якщо не знаєш куди йти?» «Патріот завжди буде їсти національну кухню: борщ, вареники, цибулю. Бо йому це подобаєтся і він цим пишаєця...» «У Польщі мій друг дуже сумує по домашніх овочах і фруктах.» «Любіть країну там, де вас вирощували батьки.» «В інших країнах трішки простіше жити розкішним життям.» «Патріот може жити хоч на місяці, від цього сенс слова не зміниться.» «Патріотизм — це кохання до своєї влади.» «Якщо ти кохаєш свою країну, то ти повернешся, а якщо ні, то ніхто не знає, що в тебе в голові...» «Мені подобається моя батьківщина з кліматом...» «Ви пам'ятаєте, як Шевченко сумував за Україною, як його заарештували? А я от пам'ятаю...» «Іван Дідух перед вимушеним виїздом до Канади влаштував останню вечірку.» «Василь Стефаник розкрив вічну проблематику екології життя...» «Можна і навпаки жити в іншій оселі, купувати їжу в чужий холодильник, але всім сердцем любити ту першу дівчину з чорнявими бровами, довгою косою і червоним намистом на пишних грудях…»

Related video

Ну що ж, чекатимемо результатів тестування і висновків, які зробить із цього школа. Недарма ж кажуть: хочете щось змінити у школі — змініть випускні і вступні іспити.

Дивіться спецтему: ЗНО-2020 Не плутайте кавун із порічкою Чому не можна складати рейтинги шкіл за результатами ЗНО Відсутність паспорта та відмова у наданні довідки ВПО: з якими труднощами зіштовхувалися абітурієнти з окупованих територій «Список документів, які мали подавати вступники з окупованих територій, був різним у різних приймальних комісіях». В УЦОЯО склали рейтинг топових предметів на ЗНО-2020, до нього потрапила географія Цей предмет на тестуванні часто обирають майбутні економісти – для багатьох він стає палочкою-стукалочкою. ЗНО-2020: найбільше абітурієнтів не з’явились на тестування з біології Серед тих, хто не вступатиме до українських вишів цього року, багато їдуть навчатися за кордон. Цьогорічне ЗНО нагадало, що проблема недоброчесності нікуди не поділася Однак тестування все одно захищене набагато краще, ніж вступні іспити.
За матеріалами: ZN.UA /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter або Відправити помилку
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Текст содержит недопустимые символы
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Осталось символов: 2000
Отправить комментарий
Последний Первый Популярный Всего комментариев: 0
Показать больше комментариев
Пожалуйста выберите один или несколько пунктов (до 3 шт.) которые по Вашему мнению определяет этот коментарий.
Пожалуйста выберите один или больше пунктов
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Отмена Отправить жалобу ОК