Львів, позакласне читання

Поділитися
Андрухович, Забужко, DBC Pierre стануть гостями Форуму видавців

88 відомих письменників підтвердили свою участь у програмах 19-го Міжнародного «Форуму видавців у Львові», який відбудеться у столиці Галичини 12-16 вересня. Серед літературних зірок цьогоріч: Богдан Задура (Польща), Вірляна Ткач (США), DBC Pierre (Велика Британія), Мартін Поллак (Австрія). Українських авторів представлятимуть Юрій Іздрик, Ірена Карпа, Оксана Забужко та інші.

Форум видавців у Львові - найбільший в Україні книжковий ярмарок (з 1994 року) та міжнародний літературний фестиваль (з 2006-го). Планується, що цього разу в ньому візьмуть участь 400 видавництв, 150 письменників. Очікується понад 400 літературно-мистецьких акцій. Зірка нинішнього літературного свята - лауреат Букерівської премії DBC Pierre з Великої Британії.

У програмі форуму - багато особливих подій. Зокрема фестиваль перекладів TRANSLIT, фокусна тема «Бруно Шульц» (до 120-річчя від дня народження та 70-річчя трагічної загибелі), «Ніч поезії і музики нон-стоп», акція «Від Сковороди до Сковороди» (до 290-річчя від дня народження). І, звичайно, Всеукраїнська премія «Найкраща книга Форуму-2012». На всіх заходах організатори очікують не менше ніж 50 тис. відвідувачів.

- Особливістю цьогорічного Форуму видавців є насамперед те, що відбувається він у складній суспільно-політичній ситуації, - каже його президент Олександра Коваль. - Коли в 1994-му проводили перший форум, ситуація, можливо, була ще гірша, ще складніша… Важко було й у 1998-му, і на початку 2000-х. Але після 2003-го ми розвивалися досить динамічно.

Тепер настав час, коли треба переступити поріг, за яким або занепад, або розвиток видавничої справи в країні. Тут і сумнозвісний закон про мову, і розмови про скасування пільг для книговидавців. Так, Микола Азаров кожного разу виступає і каже, що ніякої «ліквідації» не буде. Але ж наміри влади не завжди відповідають реаліям. А ми завжди намагалися робити львівський форум відповідно до світових стандартів. Тут одночасно і продають книжки, і підписують угоди, і проводять дискусії фахівців про особливості розвитку бізнесу. Додаємо ще й бібліотечний форум, бо вважаємо бібліотекарів соратниками у справі донесення книжок до людей.

Які будуть новинки? Вдалося зібрати майже всіх менеджерів України на Всеукраїнський проект «Контекст», підтриманий фондом Ріната Ахметова «Розвиток України».

У проекті візьмуть участь 3 тис. людей, які опікуються просуванням книжок в Україні: письменники, перекладачі, культурні менеджери, журналісти, блогери. Разом складатимем «мапу» України, на якій позначено всі найважливіші заходи з книжками. У майбутньому це дуже допоможе в тому, щоб книжкові події по всій території України були розподілені рівномірніше.

- Як вдалося домовитися з такою літературною зіркою, як DBC Pierre? Чи були якісь особливі умови щодо його перебування у Львові?

- Це справді велика удача, бо то буде взагалі перший візит букерівського лаурета до України. Він приїде зі своєю новою книжкою «Світло згасло у Країні Див», переклад якої українською буде презентовано на форумі. Перекладачка Галина Шиян буквально закохалася у твір і переконала автора приїхати до Львова. DBC Pierre виявився демократичною людиною. Без зайвої зірковості і якихось особливих вимог. Цікаво, що він і своїм стилем письма, і зовні дуже нагадує Юрія Андруховича. Письменники виступатимуть у тандемі, і, як на мене, це буде дуже цікаве й неповторне переживання, тож усім раджу приїхати послухати і побачити.

- Кожен рік організатори такого масштабного форуму бідкаються, що не вистачає коштів на його проведення. А як цього разу відгукнулися держава, місто, благодійні фонди?

- Якщо чесно, то ми ще й досі не можемо звести кінці з кінцями. На папері в обіцянках від Львівської міської ради маємо 100 тис. грн., від обласної - 180 тисяч. Наразі нічого не відомо про фінансування форуму з державного бюджету. Але якщо воно й буде, то не більше ніж 80 тис. грн. Тому нині дефіцит бюджету становить 320-360 тис. гривень. Цих грошей не вистачить, щоб провести фестиваль на рівні минулого року. Звичайно, хотілося б розвиватися, запрошувати більше авторів... Та, приміром, коли колеги з польських фестивалів дізнаються про наш бюджет, то не вірять, що такий величезний захід проводиться за такі малі кошти. Адже наш фестиваль один із найбільших у всій Східній Європі.

- Якщо можна, детальніше про акцію «Ніч поезії і музики нон-стоп»? Що це за формат і хто його презентуватиме?

- Це акція, яка відбувається в рамках форуму з суботи на неділю в Театрі юного глядача. Цьогорічний захід присвячено ювілею видатного українського поета Михайля Семенка. Наразі з’ясовується список тих, хто виступатиме. Хочемо привабити якомога більше людей, тому планується пряма трансляція. Гадаю, для шанувальників поезії все буде дуже демократично.

- Що скажете про цьогорічний склад журі, яке визначатиме найкращу книжку?

- Сподіваюся, це будуть найшанованіші і найвідоміші фахівці. Журі вирізняється чисельністю - близько 100 осіб - і репрезентативністю. Ми враховуємо думки різних фахових груп, які формують попит на книжки на українському ринку, - це критики, літературознавці, культурологи, мистецтвознавці, журналісти. Крім того, це й досить далекі від літератури люди - банкіри, математики, фізики. І просто люди, які багато читають. Тож, маючи такий склад журі, сподіваємося, що добре віддзеркалюємо фаховий зріз українського читача. Складу журі не розголошуємо, аби уникнути тиску на його членів. Можу тільки сказати, що до його складу входять також представники всіх наших партнерських ЗМІ, зокрема й «Дзеркала тижня».

- На яку кількість відвідувачів та учасників (письменників, видавців) очікуєте цієї осені?

Видавців буде не менше, ніж минулого року, - близько 260 стендів… На жаль, не можемо прийняти більшої кількості учасників (хоча було 305 заявок від видавництв), адже приміщення Палацу мистецтв не дає змоги розмістити всіх бажаючих. Отже, чекаємо на будівництво у Львові нового
експоцентру.

Але, попри безгрошів’я та політичну кризу, сподіваємося, що відвідувачів, як і торік, буде близько 50 тис. Хоча багато хто з видавців каже, що за нинішньої соціальної апатії навряд чи прийде стільки львів’ян, бо в такий час люди перестають купувати книжки. Думаю, приїде багато людей з інших міст. Загалом готуємо майже 400 заходів. Очікуємо письменників з 18 країн світу. Тож, хоча фінансова скрута і дається взнаки, найвідоміші і найцікавіші майстри пера таки будуть представлені на форумі у Львові.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі