громадянська мережа опора
спеціально для "Дзеркала тижня"

А що, якби...

Сміливі фантазії про виборчі дані
~
Петер Фенді, Die Lauscherin
Ти поспіхом відкриваєш свій ноутбук. Руки тремтять від нетерпіння. У сонячному сплетінні млоїть. Навіть губи пересохли. Ось - втілилася твоя найсміливіша, найсокровенніша виборча фантазія.
ВИБОРЧА ФАНТАЗІЯ ТУТ
ЦВК ВИКЛАДАЄ У МАШИНОЧИТНОМУ ФОРМАТІ УСІ ВИБОРЧІ ДАНІ
Це, звісно, жарт. Якби таке дійсно сталося, то портал Центральної виборчої комісії міг би мати стільки користувачів серед виборців, журналістів та активістів, що складав би конкуренцію сайту Верховної Ради. Але поки що це не так.

Про виборчі дані у машиночитному форматі теж зараз можна хіба що помріяти. Команда дата-активістів Громадянської мережі ОПОРА спробувала це зробити.
Пропонуємо вам ознайомитися із тими перевагами, які дають набори виборчих даних, придатних для машинного зчитування. З їх допомогою можна було б у кілька кліків мишкою виявляти порушення чи зловживання, тенденції та аномалії під час виборчих перегонів.
Мріяти будемо за допомогою набору даних про фінансові звіти партій на виборах до обласних рад 2015 року. Дата-активісти ОПОРИ створили його власними силами. На це пішло загалом 230 годин монотонної, нудної роботи - через недоліки системи звітування партій на місцевих виборах. Але це вже інша історія (читайте цю драму-феєрію в кількох діях ТУТ).

Зараз же - п'ять переваг від відкриття виборчих даних. Що ми б могли дізнатися, якби їх викладали наборами і вчасно.
1.

Хто платить - той замовляє музику

Найпростіше, що можна проаналізувати за допомогою фінансових звітів - це джерела надходження коштів.

Наприклад, на базі створеного дата-активістами ОПОРИ набору можна відфільтрувати ТОП-10 партій, що на виборах у 2015 році були найбільш профінансовані (тут і далі графіки-візуалізації клікабельні).

Цей рейтинг показує, що Опозиційний блок вклав найбільше власних коштів партії у виборчі перегони - 27 116 411 млн грн. А в БПП "Солідарність" зібрали найбільше пожертв від добровільних осіб - 5 429 911,46 млн грн. Опоблок отримав благодійних внесків у 8 разів менше - (699 624,93 грн).

Три доволі нові партії з першої десятки виборці майже не підтримали своїми грішми. "Нові обличчя" не отримали жодної гривні. Найменше у фонд виборці пожертвували політсилі "За конкретні справи" ( 9 364 грн) та УКРОПу (155 053,84 грн). Також пасла задніх Аграрна партія України (213 287,05 грн).



Приклад 1. У виборчу кампанію до облрад 2015 року найбільше грошей вклав Опозиційний блок.
Візуалізація Андрія Газіна
2.

Великий не значить величний

Дієго Веласкес, "Фрейліни"
Брак грошей, пожертвуваних виборцями, може означати, що вони або не підтримують цю політичну силу, або вона є недостатньо відома, або - що авдиторія, яку представляє партія, неплатоспроможна.

Водночас, велика кількість внесків від громадян - теж не завжди доказ великої підтримки з їх боку. Іноді тут можна натрапити на ознаки маніпулювання виборчим законодавством.
Зокрема, той же набір даних на базі фінзвітів за вибори-2015 дає змогу швидко відсортувати одинакові за розміром внески.

А ще - виявити час і місце, коли і де таких внесків було зроблено найбільше.

І тут теж виявляються цікаві факти. До фонду БПП "Солідарність" надійшло найбільше внесків розміром 12 000 грн (49 внесків) та 10 000 грн (37 внесків).

Якщо детальніше проаналізувати цей сегмент, то, наприклад, 7 жовтня 2015 року у фонд партії БПП "Солідарність" надійшло 7 внесків розміром 10 000 грн й усі надійшли зі Львова. 16 жовтня перераховано 8 внесків по 12 871,29 грн - усі з міста Калуша.



Приклад 2. Як партії наповнювали свої виборчі фонди у часовому розрізі (на прикладі тих же виборів 2015-го року).
Візуалізація Андрія Газіна
Така чи схожа ситуація може виявитися співпадінням. Але водночас це привід для особливо ретельного вивчення цих випадків. Наприклад, є ризик, що якась умовна партія отримала гроші з нелегального джерела, організувала семеро чи восьмеро людей, котрі від свого імені перерахували ці гроші на рахунок виборчого фонду. Є й інші варіанти маніпуляцій чи порушень, що можуть ховатись за низкою таких співпадінь.

Тут варто зазначити, що випадки фінансування партій одинаковими сумами, в той же час і в тому ж населеному пункті були характерні не тільки для БПП "Солідарність". Ось трохи деталей.
"Батьківщина"
Шість найбільших добровільних внесків від фізичних осіб надійшли 5 жовтня 2015 року, усі розміром по 13 780 грн й усі відправлені з м. Запоріжжя.
"Відродження"
У фонд цієї політсили надійшло 79 внесків розміром по 13 300 грн (48,7 % від всіх благодійних перерахунків громадян), 65 з них надійшли з м. Запоріжжя, а 14 з Одеси. Також набір даних показав 44 внески по 10 000 грн. Географія більшості - Одеса. Двадцять таких внесків надійшли 13 жовтня.
"Самопоміч"
Надійшло 40 платежів по 10 000 грн (25 % з усіх добровільних внесків). Ще був 31 внесок по 12 000 грн. Багато з них були зроблені із Запоріжжя, 20 і 13 жовтня.
Опозиційний блок
Надійшло 13 внесків по 12 000 грн й усі з м. Чернівці (22% від загальної суми добровільних внесків)
3.

Кінець географії

Гравюра Фламмаріона , автор невідомий
Фінансові звіти у форматі відкритих даних дають змогу зрозуміти також, для яких регіонів та чи інша політсила накопичує на своїх офіційних рахунках найбільший фінансовий ресурс. Гроші з виборчих фондів витрачають потім на агітацію.

Якщо інформація оприлюднена у форматі відкритих даних, то це дає змогу швидко з'ясувати, що Опоблок, наприклад, найбільше грошей закумулював на вибори у:

  • Дніпропетровській області - 16,2 млн грн (це 51 відсоток від загальної суми по всій Україні)

  • Запорізькій області - 9,16 млн грн у (28% від загальної суми по всій Україні).

Приклад 3. Партійна виборча географія. Чим інтенсивніший колір, тим більше грошей було у виборчому фонді регіонального штабу.
Візуалізація Андрія Газіна
Опозиційний блок - не виняток у, так би мовити, фінансовій демонстрації особливої зацікавленості щодо конкретних областей. БПП "Солідарність" мав найбільшу суму виборчого фонду у Миколаївській області - 3,64 млн грн. Штабісти "Відродження" найбільше закумулювали у Дніпропетровській області - 12,28 млн грн (50% від загального фонду). "Наш край" сконцентрував найзначніші фінансові ресурси у Миколаївській області - 9,2 млн грн (майже 35,8 % від суми по всій Україні). УКРОП мав найбільше грошей у виборчому фонді на Волині - 3, 62 млн (29,6 % від загального фонду). Найбагатший виборчий фонд Аграрної партії був у Київській області - 3,55 млн (36,3%). ВО "Батьківщина" теж зосередилась на Київщині - 2,6 млн ( 26,6% ). Найкрупніший виборчий фонд "Самопомочі" був у розмірі 1,33 млн грн (26,6%) у Запорізькій області.

Ще дві партії працювали кожна лише в одній області. "За конкретні справи" у Хмельницькій (5,83 млн грн). "Нові обличчя" мали у фонді усього 5,8 млн грн і це була Київщина.

Нагадаємо, перелічені політсили - це ТОП-10 найбільш профінансованих на тодішніх виборах партій. Дані стосуються тих випадків, коли фінзвіти дата-активістам ОПОРИ вдалося отримати і обробити. Адже у 60-ти випадках фінансові звіти партій в будь-якому вигляді були відсутні. У дванадцяти випадках спостерігачам надали доступ лише до проміжних звітів партій. Остаточні, знову ж таки, або не були зроблені, або недбало зберігались і були втрачені.
4.

Вік політичної згоди

Василь Пукирев, "Нерівний шлюб"
Якщо вас цікавить, що це за люди, які переказують благодійні внески на кампанії Опозиційному блокові, БПП чи іншій партії, то відкритий набір даних теж може стати у пригоді.

Цілком законно, без порушення права на приватність. Аналіз датасету з фінзвітами за вибори-2015 у обласні ради дає можливість зробити умовний віковий портрет тодішнього політичного благодійника. Наприклад, побачити, скільки в середньому років людині має бути, щоб вона була схильна до таких вчинків.

Найстаршому мецентові було 85 років, він вніс 900 грн до фонду БПП "Солідарність" (Дніпровська область м. Першотравенськ).

Наймолодшим меценатам виявилося по 19 років. Вони жертвували від чотирьох до тисячі гривень у фонди своїм політичним симпатіям.

Приклад 4. Розподіл донорів за роком народження.
Візуалізація Андрія Газіна
Середній вік громадян, які жертвували до фондів партій - 41 рік.
Якщо предметніше, то на виборах до облрад у 2015 році:

у БПП "Солідарність"
середній вік жертводавців - 40 років;
у ВО "Батьківщина"
середній вік мецената 40,8 років;
у "Відродження"
середній вік добродіїв і добродійок - 44,3 роки;
у "Самопомочі"
середній вік їх жертводавців - 31, 5 років;
в Опозиційного блоку
середній вік меценатів - 45,8 років;
УКРОП
41,2 роки усередниному благодійнику;
"Наш край"
привабив у ролі благодійників людей в середньому у віці 45,7 років.
5.

Більше, краще, сильніше

Антична кераміка
Отже, уявній усередненій людині, що жертвувала партіям на виборах-2015 до обласних рад, 41 рік. А скільки грошей виборці готові були віддати своїм кандидатам? Прискіплива увага до фінансових звітів партій і машиночитний формат даних дає відповідь й на це питання.

Всього у фінансових звітах вдалося нарахувати 1954 добровільні внески від фізичних осіб на суму 14 419 868 грн.

Найбільший добровільний внесок, - 19 800 грн, - дістався фонду одного з регіональних штабів Радикальної партії (ця політична сила не увійшла у ТОП-10 найбільш профінансованих, але все одно варта уваги).

Найменша сума внеску становила одну гривню і її пожертвували до фонду партії "Наш край".

Приклад 4. Розподіл пожертв за розміром.
Візуалізація Андрія Газіна
Середня сума внеску, якщо вивести цифру по всіх партіях - це 7 379 грн.
Найбільшу кількість добровільних внесків люди здійснили у вівторок, 13 жовтня 2015 року (195 внесків). Астрологи в інтернетах тоді попереджали, що цей день краще провести вдома, у роздумах про себе і своє життя, а ще погрожували зміною енергетичних полів, місяцем-молодиком і напруженою аспектацією чогось з чимось (що це таке, автори цього матеріалу вирішили не з'ясовувати) .


Якщо ж серйозно, то ось яка склалась картина щодо внесків у 2015 році:
БПП "Солідарність"
середня сума добровільних внесків фізичних осіб - 8673 грн;
ВО "Батьківщина"
середня сума внеску - 7593 грн;
"Відродження"
середня сума добровільного внеску - 9908 грн;
"Самопоміч"
середній добровільний внесок становив 9484 грн;
Опозиційний блок
середній внесок 6942 грн;
УКРОП
середній внесок 4566 грн;
"Наш край"
5006 грн - середня сума благодійного внеску.
6.

Безславні мрійники

Сальвадор Далі, "Сон, викликаний польотом бджоли навколо граната, за секунду до пробудження"
П'ять варіантів аналізу виборчих даних - далеко не весь арсенал інструментів, який би міг з'явитися у виборців, журналістів та активістів, щоб зробити вибори прозорішими і чеснішими.

І навряд чи в такому випадку вимогу про звітування учасники виборчих перегонів сприймали б так формально, як тоді. Наприклад, у партії "Соціалісти" фінзвіти були відсутні у чотирнадцяти областях. У "Нової Держави" - в семи. У "Свободи" - в шести. Вони просто їх не подали і все.

БПП "Солідарність", "Народний контроль" і "Самопоміч" подали звіти в усіх областях. УКРОП також прозвітував в усіх областях, окрім Черкаської області, де партія надала лише проміжний звіт. Але навіть коли документи здавали, у них часто робили помилки, порушували затверджений ЦВК алгоритм тощо.

Тож дата-активісти й далі наполегливо мріють про відкриті виборчі дані. Щоб помилки вчасно виявлялись і виправлялись, а порушники були покарані.

Недарма ж радять:

«
Обережніше зі своїми мріями - вони мають властивість збуватись.


»
Авторський колектив:
аналітика даних - Роберт Лорян, Григорій Сорочан, Андрій Газін
візуалізація даних - Андрій Газін
колажі-ілюстрації - Тетяна Кабакова
текст - Василина Думан.
Cпеціально для DT.UA
Замість післяслова
І кілька слів про єнота. Ця тваринка - талісман кампанії "Дані виборів" Громадянської мережі ОПОРА.

Єнот схожий на супергероя (бо у масці!), вміє розчулювати крижані серця і завжди знає, де заховане найсмачніше. Властивості цього милого звіра дуже знадобляться під час боротьби за відкриття виборчої інформації у машиночитному форматі.

Уважно роздивіться ілюстрації до матеріалу. Тут на кожній заховався єнотик. Знайдіть, де він, напишіть нам про свої знахідки на мейл, вказаний нижче. І - отримайте невеличкий подарунок.
rada4you@opora.org.ua
Made on
Tilda