АЗІАТСЬКИЙ СИНДРОМ

Поділитися
Тривожною новиною номер два (після американських воєнних дій в Іраку) сьогодні стало поширення но...

Тривожною новиною номер два (після американських воєнних дій в Іраку) сьогодні стало поширення нової смертельної хвороби, названої «атиповою (або китайською) пневмонією», «азіатський грип», «важкий гострий респіраторний синдром» (Severe Acute Respiratori Syndrom — SARS). Першим госпіталізованим із новою хворобою 26 лютого став американський бізнесмен, що приїхав у відрядження з Гонконгу до В’єтнаму. Перші ознаки захворювання (сухий, а не мокруватий кашель) навели лікарів на думку про недавній спалах атипової пневмонії в провінції Гуандун у Китаї, від якої постраждали понад 300 чоловік (із них п’ятеро померли). Стан хворого швидко погіршувався, і, попри інтенсивну терапію, його не змогли врятувати. 5 березня занедужали медичні працівники в’єтнамського й гонконгівського госпіталів, де перебував на лікуванні американський бізнесмен, потім лікар із В’єтнаму завіз інфекцію в Таїланд, а мати й син, що прилетіли з Гонконгу, «доставили» її в Канаду. Так SARS почав поширюватися світом.

На той час, коли цей матеріал готувався до друку, у світі нараховувалося понад триста хворих. Найбільшу їх кількість зареєстровано в Гонконгу, В’єтнамі й Сінгапурі. У США з’явилося 11 хворих. Одиничні випадки зареєстровано в Канаді, Великобританії, Німеччині, Іспанії, Франції, Грузії, Словенії, Румунії. Для 14 пацієнтів недуга закінчилася смертю. Більшість захворілих у країнах Заходу — ті, що недавно повернулися з поїздки в Азію, та їхні близькі родичі.

В Азії спочатку більшість тих, що захворіли, були медичні працівники, котрі мали контакт із хворими (після того, як вони почали користуватися спеціальним захисним одягом, випадки передачі хвороби від пацієнта лікарю поки що припинилися). З цього деякі фахівці дійшли висновку, що інфекційний агент передається при близькому контакті через кашель, чхання й виділення з носа. Інші з цим не згодні. Приміром, президент Американського товариства мікробіологів переконаний, що SARS може передаватися й повітряним шляхом, зокрема, через системи кондиціонування приміщень.

Доктор Маргарет Чан, директор департаменту здоров’я Гонконгу в середу зробила сенсаційну заяву про те, що сім найперших жертв інфекції з Сінгапуру, Китаю, Канади й Гонконгу мешкали на дев’ятому поверсі гонконгівського готелю Метрополь, що наводить на думку про теракт.

Ще однією сенсацією стало практично одночасне виділення в лабораторіях Німеччини й Гонконгу імовірного збудника спалаху смертельної пневмонії — вірусу, що належить до сімейства параміксовірусів, до якого належать збудники таких захворювань, як кір і свинка. Це може послужити ключем до розгадки нової хвороби, полегшити встановлення діагнозу й дозволити ефективніше лікувати людей — вважає американський інфекціоніст Девід Нейман. (З самого початку появи хвороби пацієнтів лікували навмання — своєрідним коктейлем, що складався із сильнодіючих антибіотиків, антивірусних препаратів і стероїдів. Багатьом була потрібна штучна вентиляція легенів.) Проте чимало фахівців вважають, що говорити про точну ідентифікацію збудника поки що рано.

Американський уряд планує виділити 100 мільйонів доларів на розробку вакцин для боротьби з новими вірусами грипу. Цікаво, які кошти й засоби в зв’язку з загрозою епідемії збирається виділити наш уряд? Рядові українські лікарі тільки руками розводять, скрушно говорячи, що в нас немає ні достатньої кількості інфекційних боксів, оснащених відповідною апаратурою, ні необхідних ліків.

* * *

В Україні випадків «китайської пневмонії» не зареєстровано. Медики запевняють, що в нас є всі шанси уникнути можливої епідемії. У понеділок (17 березня) у Мінздоров’я розглянуто заходи для попередження поширення загадкового легеневого вірусу й надіслано інструкції в усі відповідні інстанції.

— Попри те, що в України немає сухопутних кордонів з азійськими країнами, — прокоментувала ситуацію начальник управління профілактики інфекційних хвороб Мінздоров’я Людмила Мухарська, — ми не виключаємо можливості появи в країні таких хворих, оскільки міграція відбувається досить інтенсивно, переважно повітряним транспортом. Тож ВООЗ у своєму повідомленні дає рекомендації для пасажирів і членів екіпажів саме літаків. Якщо в когось із них виявлено клінічні симптоми захворювання — висока температура (понад 38°), кашель, утруднене дихання, то такій людині потрібно приділити особливу увагу й ужити відповідних заходів.

В Україні система санітарної охорони територій існує вже давно. В усіх великих пунктах пропуску громадян через кордони — міжнародних аеропортах, морських і річкових портах, автомобільних і залізничних вузлах є санітарно-карантинні пункти (загалом їх 91). Якщо з прибуваючих транспортних засобів надходить сигнал про захворілих, то першими на борт такого транспортного засобу повинні піднятися лікарі-епідеміологи. Власне, така система в нас діє постійно, але сьогодні головний державний санітарний лікар України направив інформацію про посилення запобіжних заходів. Пасажира, у котрого помічено симптоми такої пневмонії, буде негайно госпіталізовано — у кожному регіоні уже визначено відповідні лікувально-профілактичні заклади. Якщо рейс прибув із епідеміологічно небезпечної країни, то пасажири та члени екіпажу, скоріш за все, пройдуть карантинний огляд.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі