Завод заморозять за тепло

Поділитися
9 листопада цього року пожежна охорона селища Свеса, розташованого в глухих лісах Сумської області, прийняла рішення про заборону подальшої експлуатації виробничих потужностей ВАТ «Свеський насосний завод»...

9 листопада цього року пожежна охорона селища Свеса, розташованого в глухих лісах Сумської області, прийняла рішення про заборону подальшої експлуатації виробничих потужностей ВАТ «Свеський насосний завод». Справа була не в пожежах. Та це нікого загалом не хвилювало.

До цього завод трясла санепідемстанція і навіть Антимонопольний комітет. Традиційний набір засобів тиску. Хоча закрити за результатами їхніх перевірок містоутворююче підприємство— щонайменше сміливо.

А містоутворюючим підприємством завод є вже ні багато ні мало 135 років. Останні п’ятнадцять із них він за сумісництвом ще й основний платник податків району. Підприємство спеціалізується на випуску насосів і насосних агрегатів об’ємного класу і виробляє понад 200 найменувань насосного устаткування.

За шість місяців поточного року завдяки вкладеним інвестиціям обсяг виробництва практично подвоївся, що дало змогу збільшити відрахування до місцевого бюджету.

На жаль, відповідальні працівники Свеської селищної ради, Ямпольської райдержадміністрації та Сумської облдержадміністрації оцінюють зміни на ВАТ «СНЗ» інакше.

Усі біди свесчан розпочалися після візиту до селища заступника сумського губернатора Миколи Деркача, який курирує місцеві комунальні служби. Він зажадав від заводу забезпечити опалення Свеси в зимовий період. Основним каменем спотикання стала котельня заводу, яка вже давно працювала на збиток, поставляючи тепло селищу. На початок жовтня заборгованість за тепло з боку споживачів становила 804 тис. грн. При цьому місцева влада хоче, щоб це тривало й далі.

Тим часом відповідно до Закону України «Про теплопоставки» від 2005 року котельня вже просто не має права поставляти тепло населенню, оскільки в заводу немає на це спеціальної ліцензії. А отримати таку ліцензію непрофільному підприємству досить складно. Забезпечувати селище теплом у порушення закону України та своїм коштом заводчани не дуже хотіли.

Зробили «оргвисновки». Привід знайшли просто чудовий. Як повідомили на підприємстві, експлуатацію виробничих потужностей заборонено на підставі якихось дивних аргументів. Зокрема, при виході на горище було виявлено люк, межа вогнестійкості якого не було підтверджено актом проведення протипожежних випробувань; кілька дверей відкривалися всередину, тоді як мали відкриватися назовні. Завод зобов’язався у встановлений законом строк усунути недоліки, проте його докази не було прийнято до уваги — всупереч існуючим нормам, підприємству не було дано відповідний строк для виконання необхідних робіт.

Ні, заводчани все-таки переймалися протипожежним станом рідного заводу. Та річ у тім, що завод був побудований більш як сто років тому. Той самий люк зробили в 40-х роках вже минулого століття, коли про процедуру протипожежного випробування ніхто навіть не чув. Десятиліттями руки в пожежних до нього не доходили. А тут дійшли.

15 листопада 2006 року трудовий колектив ВАТ «Свеський насосний завод» (на заводі трудиться понад тисяча працівників) на загальних зборах прийняв звернення до президента України Віктора Ющенка, голови Верховної Ради Олександра Мороза, прем’єр-міністра Віктора Януковича, правоохоронних органів, ЗМІ та громадськості з вимогою поновити роботу підприємства.

Через тиждень після зупинки заводу більш як сотня його працівників пікетували Сумську облдержадміністрацію. Плакати дуже точно характеризували ситуацію: «Людям — роботу, Свесі — тепло!», «Розморозьте совість!» Чиновники затурбувалися. В керівництва області не знайшлося часу, щоб поспілкуватися з людьми. Пан Деркач прийняв лише трьох представників підприємства і жодних результатів це спілкування не дало. Гасити ситуацію доручили тому самому обласному управлінню МНС України в Сумській області. Начальник цього управління, полковник Геннадій Волик проявив винахідливість і кмітливість, запросивши всю сотню делегатів до себе в управління, де пригощав їх чаєм, годував пиріжками й розповідями про важку та пожежонебезпечну ситуацію, що склалася в Сумській області загалом і Свесі зокрема. Тим, хто зібрався, було урочисто повідомлено, що відтепер вони мають право з’являтися на своїх робочих місцях. Ось тільки запускати верстати, як з’ясувалося, не можна.

Що таке непрацюючий завод для восьмитисячної Свеси, її жителям пояснювати не треба. А ось чиновникам, схоже, доведеться.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі