UA / RU
Поддержать ZN.ua

Почему киевляне вынуждены платить за вдвое большее количество тепла?!

В "Киевэнерго" не могут аргументировано объяснить, почему при сравнительно одинаковых среднемесячных температурах количество тепла в платежках жителей столицы в отопительном сезоне 2016/2017 гг. увеличилось в два и больше раза по сравнению с предыдущим.

Автор: Ганна Люта

В "Киевэнерго" не могут аргументировано объяснить, почему при сравнительно одинаковых среднемесячных температурах количество тепла в платежках жителей столицы в отопительном сезоне 2016/2017 гг. увеличилось в два и больше раза по сравнению с предыдущим. Почему энергорегулятор не контролирует эту ситуацию? Ведь при двукратном повышении тарифов и необъяснимом двукратно увеличившемся объеме теплоэнергии суммы за отопление увеличились в четыре раза!

Говоря об основных задачах глобальной энерго- и тепломодернизации в своей статье в предыдущем номере ZN.UA "Теплая реформа: проверка Украины на зрелость", вице-премьер-министр Украины, министр регионального развития, строительства и ЖКХ Геннадий Зубко одной из трех важнейших задач назвал модернизацию предоставления услуг. "Ведь сколько бы украинские семьи ни утепляли свои дома и термомодернизировали жилье, без комплексной перестройки системы предоставления коммунальных услуг и повышения их качества о достижении максимального результата в энергоэффективности говорить бесполезно", - отметил он. С этим трудно не согласиться. И откладывать комплексную перестройку системы предоставления коммунальных услуг и повышения их качества до создания/несоздания рекламируемого вице-премьером Фонда энергоэффективности - непозволительная роскошь. Для потребителей тех самых услуг! Уже в этом отопительном сезоне при росте тарифа за теплоэнергию в два раза и необъяснимом увеличении объема тепла тоже в два раза суммы за отопление естественным образом увеличились в четыре раза!

ZN.UA пыталось выяснить это еще в январе у коммерческого директора "Киевэнерго" Евгения Бушмы. Тогда же мы предоставили "Киевэнерго" наши расчеты на примере конкретной квартиры и попросили объяснить, почему так резко увеличилось потребление тепла, тем более что в этом не было необходимости?

К слову, для примера мы взяли достаточно "мягкий" вариант несостыковок - на примере квартиры площадью 56,4 кв. м в стандартной пятиэтажной хрущевке. Есть превышения месяц к месяцу и в три и более раз!

Мы привели следующий пример обращения киевлянки к "Киевэнерго":

"С середины отопительного сезона 2015/2016 гг. нам начисляют плату по счетчику.

В январе 2016 г. при среднемесячной температуре -5,7 градуса объем тепла составил 0,88879 Гкал, в феврале 2016 г. при +2 градусах - 1,01826 (и дней меньше, и теплее намного, а гигакалорий больше?), в марте 2016 г. при +3,9 градуса - 0,8629 Гкал (почти столько же гигакалорий, как и в январе, но среднемесячная температура выше на 9 градусов, тоже непонятно).

Октябрь не беру, там немного дней и показатели более-менее вменяемые.

В ноябре данные взяли с 25 октября по 20 ноября, то есть за 25 дней. Средняя температура ноября +1,2 градуса, объем - 0,7669 Гкал. Вроде бы реально, расчетная стоимость 1 кв. метра - 19,27 грн.

За ноябрь учли данные с 21 ноября по 31 декабря, то есть за 41 день. Средняя температура декабря -1,5 градуса, объем - 1,8482 Гкал - ОГО-ГО!

Да, можно пересчитать на 31 день, и я это делаю - получилось 1,38615 Гкал. А теперь сравниваем с данными за более холодный январь 2016 г. - 0,88879 Гкал. Получилась разница в
1,56 раза. При этом расчетная стоимость 1 кв. м - 34,82 грн, что выше даже нормативной стоимости отопления на квадратный метр в домах без счетчиков.

Температура в квартире и в январе 2016 г., и в декабре 2016 г. была примерно одинаковая - было очень тепло (22–23 градуса), приходилось несколько раз в день проветривать квартиру, а спать - вообще с приоткрытым окном. Площадь квартиры - 56,4 кв. м. 4-й этаж пятиэтажной кирпичной хрущевки, окна в подъезде застеклены. Там, где теплотрасса подходит к дому, хронически чистая от снега земля".

К этому обращению были приложены все оплаченные (!) платежки.

23 января 2017 г. ПАО "Киевэнерго", как и обещал коммерческий директор, ответило - пространно и подробно… перечислив все платежи (мы же их и приводили в расчетах!) и нормативные документы. Отослало к разъяснениям на сайт и вежливо предупредило: "Якщо у Вас виникнуть додаткові запитання чи пропозиції, завжди можете розраховувати на нашу своєчасну відповідь". (Полный текст ответа ПАО "Киевэнерго" читайте на сайте ZN.UA.)

ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО

"КИЇВЕНЕРГО"

пл. Івана Франка, 5, м. Київ, Україна, 01001

кол-центр 1588 (зі стаціонарного телефону) або (044) 202-15-88 (з мобільного та стаціонарного телефону)

www.kyivenergo.ua

Шановна ……………..!

ПАТ "КИЇВЕНЕРГО" розглянуто Ваше звернення щодо розрахунків за послугу з централізованого опалення за адресою: вул. Курська, ХХ, кв. ХХ.

Повідомляємо, що порядок визначення обсягів та вартості наданих послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення наведено у Правилах надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (Правила), що затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630.

Нарахування плати за послугу з централізованого опалення мешканцям житлових будинків, на системах централізованого опалення яких встановлено та взято на комерційний облік ПАТ "КИЇВЕНЕРГО" засоби обліку теплової енергії, здійснюється відповідно до пункту 12 Правил, а саме: у разі встановлення будинкових засобів обліку теплової енергії споживач оплачує послуги згідно з показаннями пропорційно опалювальній площі квартири.

Нарахування за послугу з централізованого опалення здійснюються таким чином:

- за показаннями будинкового засобу обліку теплової енергії визначається обсяг спожитої теплової енергії у Гкал на потреби централізованого опалення житлової частини будинку;

- визначається кількість спожитої теплової енергії у Гкал на 1 кв. м опалювальної площі;

- розрахована кількість спожитої теплової енергії у Гкал на 1 кв. м опалювальної площі помножується на площу квартири – отримується кількість теплової енергії у Гкал, спожита для опалення кожної квартири;

- вартість спожитої теплової енергії визначається згідно із встановленим тарифом.

У своїй роботі ПАТ "КИЇВЕНЕРГО" застосовує тарифи, затверджені постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, без права внесення до них будь-яких змін.

Слід зазначити, що для здійснення нарахування плати за послугу з централізованого опалення ПАТ "КИЇВЕНЕРГО" використовує інформацію про характеристики житлового будинку, опалювальну площу квартир та нежитлових приміщень, яку надає балансоутримувач будинку.

На тепловому вводі системи теплопостачання житлового будинку за адресою вул. Курська, ХХ з 20 листопада 2015 року встановлено засіб обліку теплової енергії типу Ulraheat зав. №15410610. Опалювальна площа будинку становить 3241,9 кв. м, нежитлових приміщень, які б були підключені до загальнобудинкової системи опалення будинку, немає (тобто вся витрата теплової енергії, зафіксована засобом обліку, розподіляється на квартири наведеного будинку).Квартирних лічильників централізованого опалення у наведеному будинку також немає.

Надаємо інформацію щодо проведених нарахувань.

Нарахування за опалювальний період 2015/2016 року:

Тариф за послугу з централізованого опалення становив 657,24 грн/Гкал.

Нарахування за жовтень 2015 року:

У жовтні 2015 року систему теплопостачання наведеного житлового будинку не було обладнано загальнобудинковим засобом обліку теплової енергії.

Під час проведення розрахунків за жовтень 2015 року у зв'язку із значним зростанням вартості енергоресурсів і, як результат, теплоенергії та послуги з централізованого опалення, ПАТ "КИЇВЕНЕРГО" за підтримки міської влади застосувало нову методику нарахувань для побутових клієнтів. ПАТ "КИЇВЕНЕРГО" надало можливість тим киянам, у будинках яких не встановлено вузли обліку або встановлено, проте не взято на комерційний облік, оплатити централізоване опалення з урахуванням кількості днів надання послуги у жовтні, проектного теплового навантаження будинку та температури повітря.

Згідно з методикою кияни мали можливість сплатити за фактичний обсяг споживання послуги у жовтні, а не за нормативний (з розрахунку за квадратний метр).Отже, за теплопостачання у жовтні такі споживачі сплатили приблизно стільки ж, як і мешканці, будинки яких обладнано лічильниками.

Відповідно до зазначеної методики житловим будинком за адресою: вул. Курська, ХХ спожито 22,549 Гкал теплової енергії на потреби централізованого опалення.

Розрахунковий тариф на кв.м: 22,549 Гкал/3241,9 кв. м×657,24 грн = 4,57 грн.

Витрата на 1кв. м=0,006955 Гкал

Нарахування за жовтень 2015 року для квартири №ХХ:

опалювальна площа квартири №ХХ становить 56,4 кв.м

22,549 Гкал×56,4 кв.м / 3241,9 кв.м = 0,39229 Гкал×657,24 грн = 257,83 грн.

Нарахування за листопад 2015 року:

Розрахунковий тариф на 1 кв.м: 29,664 Гкал/3241,9 кв.м×657,24грн = 6,01грн. Витрата на 1кв.м = 0,00915 Гкал.

Нарахування за листопад 2015 року для квартири №ХХ:

29,664 Гкал×56,4 кв.м/ 3241,9 кв.м = 0,51607 Гкал×657,24 грн.= 339,18 грн.

Нарахування плати за послугу з централізованого опалення за листопад 2015 року здійснено відповідно до п. 21 Правил, а саме: згідно із встановленими нормативами (нормами) споживання, оскільки провести нарахування плати за послугу з централізованого опалення за різними тарифними групами в одному розрахунковому періоді неможливо.

У січні 2016 року мешканцям наведеного житлового будинку проведено перерахунок нарахувань за централізоване опалення за листопад 2015 року за фактичними показаннями будинкового засобу обліку теплової енергії відповідно до кількості діб роботи у листопаді 2015 року, що відображено у платіжних документах за січень 2016 року.

Для квартири №ХХ на вул. Курській, ХХ до сплати за листопад 2015 року була виставлена сума 879,95 грн, у січні 2016 проведено коригування за листопад 2015 та знято суму 540,77 грн.(879,95 - 540,77 = 339,18).

Нарахування плати за послугу з централізованого опалення за грудень 2015 року – лютий 2016 року проведено згідно із середньодобовими показаннями засобу обліку за попередній розрахунковий період, через відсутність доступу до підвальних приміщень уповноваженим представникам ПАТ "КИЇВЕНЕРГО" для фіксування фактичних показань засобу обліку теплової енергії.

Нарахування за грудень 2015 року:

Показники будинкового засобу обліку = 37,73 Гкал (по середньому)

Розрахунковий тариф на 1 кв. м: 37,73 Гкал/3241,9 кв. м×657,24 грн.=7,65 грн. Витрата на 1 кв. м = 0,011638 Гкал

Нарахування за грудень 2015 року для квартири №ХХ:

37,73 Гкал×56,4 кв. м/3241,9 кв. м = 0,6564 Гкал×657,24 грн = 431,41 грн.

Нарахування за січень 2016 року:

Показники будинкового засобу обліку = 51,088 Гкал (по середньому)

Розрахунковий тариф на 1 кв. м: 51,088 Гкал/3241,9 кв. м×657,24 грн = 10,36грн.

Витрата на 1 кв. м = 0,015759 Гкал.

Нарахування за січень 2016 року для квартири №ХХ:

51,088 Гкал×56,4 кв. м/3241,9 кв. м = 0,8888 Гкал×657,24 грн = 584,15грн.

Нарахування за лютий 2016 року:

Показники будинкового засобу обліку = 58,53 Гкал (по середньому)

Розрахунковий тариф на 1 кв. м: 58,53 Гкал/3241,9 кв. м×657,24 грн = 11,87грн.

Витрата на 1 кв. м = 0,018054 Гкал.

Нарахування за лютий 2016 року для квартири №ХХ:

58,53 Гкал×56,4 кв. м/3241,9 кв. м = 1,0183 Гкал×657,24 грн = 669,24 грн.

Після надання доступу до підвальних приміщень уповноваженим представникам ПАТ "КИЇВЕНЕРГО" для фіксування фактичних показань засобу обліку теплової енергії нарахування плати за послугу з централізованого опалення здійснені за фактично спожиту теплову енергію.

Нарахування за березень 2016 року (по фактичним показанням засобу обліку):

Показники будинкового засобу обліку = 49,6 Гкал

Розрахунковий тариф на кв. м: 49,6 Гкал/3241,9 кв. м×657,24 грн = 10,06 грн Витрата на кв.м = 0,0153 Гкал.

Нарахування за березень 2016 року для квартири №ХХ:

49,6 Гкал×56,4 кв. м/3241,9 кв. м = 0,8629 Гкал×657,24 грн = 567,13грн.

Нарахування за квітень 2016 року (по фактичним показанням засобу обліку)::

Показники будинкового засобу обліку = 11,61 Гкал

Розрахунковий тариф на 1 кв. м: 11,61 Гкал/3241,9 кв. м×657,24 грн = 2,35 грн. Витрата на 1 кв. м = 0,003581 Гкал

Нарахування за березень 2016 року для квартири №ХХ:

11,61 Гкал×56,4 кв.м /3241,9 кв. м = 0,20198 Гкал×657,24 грн = 132,75грн

За результатами аналізу, що провели працівники ПАТ "КИЇВЕНЕРГО", встановлено: за опалювальний період 2015/2016 року житловим будинком за наведеною адресою по фактичним показанням засобу обліку спожито 220,54 Гкал теплової енергії, до сплати мешканцям будинку нараховано 208,558 Гкал, проте ПАТ "КИЇВЕНЕРГО" було прийнято рішення не проводити коригування нарахувань (донарахування) за опалювальний період 2015/2016 року.

Нарахування за опалювальний період 2016/2017 року:

Тариф за послугу з централізованого опалення становить: 1416,96 грн/Гкал.

Нарахування за жовтень 2016 року:

Показники будинкового засобу обліку = 20,38 Гкал (період зняття показників згідно відомості обліку 12.10.2016 - 25.10.2016), що відображено у платіжних документах

Розрахунковий тариф на 1 кв. м: 20,38 Гкал/3241,9 кв. м×1416,96 грн = 8,91 грн.

Витрата на 1 кв. м = 0,006286Гкал

Нарахування за жовтень 2016 року для квартири №ХХ:

20,38 Гкал×56,4кв. м/3241,9 кв. м = 0,3546 Гкал×1416,96 грн = 502,45грн.

Нарахування за листопад 2016 року:

Показники будинкового засобу обліку = 44,08 Гкал (період зняття показників згідно відомості обліку 26.10.2016-20.11.2016), що відображено у платіжних документах

Розрахунковий тариф на 1 кв. м: 44,08 Гкал/3241,9 кв. м×1416,96 грн = 19,27грн.

Витрата на 1 кв. м = 0,013597 Гкал.

Нарахування за листопад 2016 року для квартири №ХХ:

44,08 Гкал×56,4 кв. м/3241,9 кв. м = 0,7669 Гкал×1416,96 грн = 1086,67грн.

Нарахування за грудень 2016 року:

Показники будинкового засобу обліку = 106,236 Гкал (період зняття показників згідно відомості обліку 21.11.2016-30.12.2016), що відображено у платіжних документах

Розрахунковий тариф на 1 кв. м: 106,236 Гкал/3241,9 кв.м×1416,96 грн = 46,43грн.

Витрата на 1 кв. м = 0,032770 Гкал.

Нарахування за грудень 2016 року для квартири №ХХ:

106,236 Гкал×56,4кв.м/3241,9 кв. м = 1,8482 Гкал×1416,96 грн = 2618,83 грн.

Обсяг витрат за лічильником (Гкал) залежить від багатьох факторів, зокрема від періоду зняття показань (оскільки він не є сталим), тобто від кількості діб за звітом; від погодних умов у розрахунковому періоді (за аналогічний період минулого опалювального сезону за однакових середніх температур повітря за місяць, але за різним періодом зняття показників кількість спожитих Гкал буде різною); від температури теплоносія тощо.

Робочий стан та правильність роботи будинкового приладу обліку (а отже і правильність його показань) підтверджується перед початком кожного опалювального сезону, про що складається Акт готовності приладу обліку до опалювального сезону.

Також інформуємо, що для прозорості нарахувань ПАТ "КИЇВЕНЕРГО" щомісяця впродовж опалювального сезону зазначатиме у платіжних документах за спожиту послугу з централізованого опалення обсяги теплової енергії, спожитої будинком, обладнаним засобом обліку теплової енергії, за розрахунковий період. Таку інформацію вперше наведено у платіжних квитанціях клієнтів ПАТ "КИЇВЕНЕРГО" за жовтень 2016 року. Також у квитанціях зазначено опалювальну площу житлових приміщень будинку та дату знімання показань засобу обліку теплової енергії. Наявність такої інформації у платіжних квитанціях дозволяє клієнтам Товариства контролювати правильність нарахувань за спожиті послуги.

Окрім друкованих платіжних квитанцій інформацію про обсяги спожитого тепла за показаннями будинкового засобу обліку, опалювальну площу будинку та дату знімання показань наведено в Особистому кабінеті на сайті для клієнтів ПАТ "КИЇВЕНЕРГО" www.kyivenergo.ua (розділ "Для дому – теплоенергія"). Крім того, в Особистому кабінеті кияни мають можливість відслідковувати динаміку споживання гігакалорій будинком, оскільки історія споживання зберігається.

Якщо у Вас виникнуть додаткові запитання чи пропозиції, завжди можете розраховувати на нашу своєчасну відповідь.

З повагою

Комерційний директор Є.Ю. Бушма

"Ну и что это за ответ? - справедливо возмутилась киевлянка. - Мне переписали все мои платежки за год? Спасибо, но они все у меня есть.

Мне показали, как делить и умножать? Спасибо, я умею это делать, с высшим образованием и четырьмя семестрами высшей математики.

Мне рассказали о нормативных документах? Спасибо, но я умею пользоваться Интернетом и искать нужные законодательные акты.

Мне не ответили на основной вопрос, который я, собственно, и задавала: почему при аналогичных погодных условиях расход тепла увеличился в 1,5–2 раза?

Ситуация в доме за последний год только улучшилась, добавилось металлопластиковых окон в нескольких квартирах, застеклили окна на лестничных пролетах и т.д. Так почему увеличился расход тепла?".

Другие граждане, получив аналогичные "ответы" от "Киевэнерго", прямо заявили в разговоре с ZN.UA: "Очевидно, "Киевэнерго" сказать по этой теме нечего - нужно просто сжечь побольше энергоносителей, которые государство призывает экономить рядовых потребителей, и которые совсем не стремится экономить теплопоставляющая компания".

Ответа нет - есть отписка.

Стоит сказать, что пусть и не такие подробные, но все равно по сути отписки получило большинство граждан, требовавших объяснить, почему вдруг настолько увеличилось потребление тепла?

Я не говорю о нестандартных ситуациях - пристроенной мансарде, неучтенном отапливаемом подвале и т.д. Судя по всему, теплопоставляющей столичной компании "Киевэнерго" нечего ответить по существу, к сожалению.

На этом мы свои расчеты не закончили. Дождались платежек за январь и сравнили еще и последний платеж.

Для простоты и наглядности в том числе и для "Киевэнерго" данные сведены в таблицу, одинаковым цветом выделены одни и те же месяцы, но в разные отопительные сезоны. И просчитано увеличение расхода тепла.

Количество тепла в разные месяцы отопительных сезонов 2015-2017 гг., в Гкал

Месяц, год

Средняя температура*, °С

Количество тепла**, Гкал

Примечание

Октябрь 2015 г.

6,1 (с 12 по 31.10)

0,39229

Ноябрь 2015 г.

4,7

0,51607

Декабрь 2015 г.

1,9

0,6564

Январь 2016 г.

-5,7

0,8888

Февраль 2016 г.

2,0

1,0183

Март 2016 г.

3,9

0,8629

Апрель 2016 г.

12,4

0,20198

Октябрь 2016 г.

6,5

0,3546

Ноябрь 2016 г.

1,2

0,7669 за 20 дней

За месяц было бы 1,15035

Увеличение в 2,22 раза, холоднее на 3 градуса

Декабрь 2016 г.

-1,5

1,8482 за 41 день

За месяц – 1,3974

Увеличение в 2,13 раза,

холоднее на 3,4 градуса

Январь 2017 г.

-4,9

1,7842

Увеличение в 2 раза,

теплее на 0,8 градуса

* По данным Центральной геофизической обсерватории и Укргидрометеоцентра

** Данные из платежек "Киевэнерго"

И оказывается, что, например, в январе 2017 г. по сравнению с январем 2016 г. увеличился расход тепла при прочих равных условиях (температура внешнего воздуха, температура в квартире) в два раза!

По остальным месяцам динамика аналогичная - резкое увеличение количества тепла в следующем отопительном сезоне по сравнению с предыдущим.

Но почему?! Может, в этот раз "Киевэнерго" все же объяснит причину? Не дожидаясь, пока этим вплотную займется Генеральная прокуратура? И, наконец, НКРЭКУ, такой важный регулятор энергорынка и тарифов, проверит, почему киевляне должны платить за вдвое больший объем тепла при прочих равных условиях?