Ще до того, як виборчі дільниці Греції зачинилися, міністр економіки Франції Емануель Макрон заявив, що навіть попри відповідь "ні" на референдумі, треба негайно відновити переговори між грецьким урядом і кредиторами.
Однак, попри слова французького міністра і обіцянки грецького уряду добитися більш вигідної для Афін угоди за кілька днів, інші чиновники в ЄС вважають, що відповідь "ні" на референдумі в Греції не призведе ні до чого іншого, як до посилення катастрофічної ситуації.
Про це сьогодні пише видання Financial Times, додаючи, що відмова греків від пропозиції кредиторів надати фінансову допомогу у обмін на реформи і економію означатиме "повільний марш Греції до виходу з єврозони".
"Греція щойно підписала свою передсмертну записку", - сказав аналітик з питань Європи в Eurasia Group Муйтаба Рахман, додаючи: - "Лише Франція щось рятувати від цього голосування, але навряд чи їй вдасться переконати Єврогрупу".
Сьогодні канцлер Німеччини Ангела Меркель прибуде в Париж для консультацій з президентом Франсуа Олландом щодо подальших кроків у вирішенні грецької кризи. Однак, значно швидшої реакції на референдум у Греції варто чекати від Франкфурту, де рада прем'єр-міністрів країн-засновниць Європейського Центрального Банку буде вирішувати, що робити з кредитами Афін. Ключовою датою, швидше за все, стане 20 липня, коли Греції треба буде виплатити боргові зобов'язання на суму 3,5 мільярдів євро за євробондами, якими володіє ЄЦБ. Навряд чи країна може провести виплату.
Таким чином, Афіни будуть змушені оголосити дефолт за цими цінними паперами. Після цього ЄЦБ буде змушений заморозити виплату 89 мільярдів євро фінансової допомоги грецьким банкам. Таким чином, грецька банківська система буде дедалі більше виснажуватися.
Без готівки від Центрального Банку, Афінам доведеться друкувати власну валюту, щоб перезапустити банківську систему. І це фактично означатиме вихід з єврозони. На сьогоднішній нараді ЄЦБ може вирішити лишити в силі програму допомоги на 89 мільярдів євро. Але грецьким банкам потрібна значно більша сума. Тому без збільшення кредитування найбільші фінустанови можуть оголосити про своє банкрутство.
Разом з тим, процес виходу Греції з єврозони не буде швидким навіть після 20 липня. Міністр фінасів Яніс Вароуфакіс вірно підкреслив, що всі угоди ЄС не передбачають процесу виключення країн з фінансових і політичних об'єднань. Таким чином, Греція може надовго лишатися у підвішеному стані: з паралельною внутрішньою валютою, але технічно в єврозоні. Європейські законодавці посилено працюють над вирішенням цієї дилеми. Однак вихід Греції з єврозони від початку не здавався простим процесом.
На референдумі в Греції 5 липня 61,29% громадян висловилися проти умов угоди з кредиторами з грецької заборгованості. Такий підсумок оголосило Міністерство внутрішніх справ та адміністративної реформи Греції після обробки бюлетенів з 93% дільниць. Умови, запропоновані кредиторами, підтримали 38,71% виборців.
Причиною референдуму став провал переговорів влади Греції з кредиторами з приводу боргу в 1,6 мільярдів доларів, в результаті чого МВФ заявили про невиплату Грецією 1,6 млрд боргу до 1 липня, чим країна оголосила дефолт.
Після того, як греки проголосували "проти" пропозиції кредиторів, президент Європейської Ради Дональд Туск призначив екстрений саміт ЄС щодо Греції на 7 липня.