Прем'єр-міністр Греції 3 дедалі більше віддаляється від своїх партнерів у Євросоюзі на фоні тяжких переговорів щодо грецьких боргів і навіть можливого виключення з єврозони. Але при цьому лишається одна країна, де його шанують – це Росія.
Про це сьогодні пише видання Financial Times, нагадуючи, що сьогодні Ціпрас зустрівся з президентом Володимиром Путіним в рамках економічного форуму в Санкт-Петербурзі. Таким чином грецький прем'єр продовжує випробовувати терпіння ЄС.
Це вже другий візит Ціпраса в Росію за останні кілька місяців, тому виникає питання, чи зможе Путін щось запропонувати уряду Греції, якому потрібні колосальні кошти, у обмін на зусилля потопити санкції ЄС проти РФ. Видання нагадує, що у Алексіса Ціпраса давно сформувалися тісні зв'язки з Москвою. Ще в 1991 році, незадовго до розпаду СРСР, він вступив у сталіністську Комуністичну партію Греції. Російські політики не соромляться улесливо говорити про новий грецький уряд, підкреслюючи, що Афіни повинні стати надійним партнером Москви у боротьбі проти економічного тиску з боку ЄС.
Голова комітету з питань закордонних справ Держдуми РФ Олексій Пушков цього тижня заявив, що спроби Заходу ізолювати Росію націлені проти великої частини європейців і політичних еліт, з чиєю думкою не хочуть рахуватися. І на підтвердження своїх слів він загадав про Грецію.
Путін і сам неодноразово хвалив давні "духовні" зв'язки Греції і Росії, нагадуючи про те, що мешканці обох країн здебільшого сповідують православ'я. Один російський банкір на форумі в Санкт-Петербурзі порівняв грецькі переговори з ЄС щодо боргів з тим, як росіянам доводиться терпіти санкції, введені за військову авантюру в Україні.
"Це дуже по-православному. Наші народи більше витривалі до тиску і страждань, ніж будь-хто на Заході здатен зрозуміти", - сказав банкір.
Але розмови про культуру і духовність, схоже, не впливають на прагматичні розрахунки бізнесу. Підприємці не дуже вірять у те, що Росія може врятувати Грецію.
"У Ціпраса лишився один день, щоб вирішити майбутнє Греції. Що він тут робить? Грецькі проблеми настільки великі, що Росія не може собі дозволити виділити потрібні суми. Можливо буде якась символічна пропозиція, але навіть це зробити дуже тяжко. Я не бачу, чим би Росія могла йому допомогти", - вважає партнер компанії East Capital Джейкоб Грапенгізер.
Росіяни переймаються власними економічними проблемами. Лише в першому кварталі цього року ВВП скоротився на 2,2%. Тож російський бізнес не хоче брати на себе ще й грецькі проблеми.
"Ми не брали участі в жодних переговорах щодо можливого фінансування. Ситуація сьогодні не схожа на проблему, яка виникла у Кіпру два роки тому", - сказав виконавчий директор "ВТБ" банку Юрій Соловйов.
На його думку, участь у вирішенні проблем Греції може сильно вдарити по економіці Росії, якщо Кремль раптом вирішить допомогти. І цей удар буде не слабшим від обвалу цін на нафту минулого року.
18 червня МВФ відмовив Греції у відстроченні оплати за кредитом. У Фонді заявили, що він визнає дефолт Греції 1 липня в разі невиплати боргів.
Тим часом через побоювання виходу з єврозони і ЄС грецький прем'єр Алексіс Ципрас поїхав до Путіна за строковим кредитом. У той же час, німецький канцлер Ангела Меркель все ще бачить шанс для укладення угоди з Грецією.
17 червня в Греції вкладники зняли 820 млн євро з рахунків в банках. Всього за три дні було виведено 1,52 млрд євро ( 300 млн – в понедельное, 400 млн – у вівторок).