UA / RU
Поддержать ZN.ua

Суть кризи в Греції не лише в грошах – WSJ

Греція ніколи не розділяла європейських демократичних цінностей і її тягне до Москви.

Геополітика часом важливіша, ніж економіка. І 3 тому підтвердження. Якби враховувалися економічні показники, то в 1981 році її в не прийняли в європейський економічно-політичний блок, який потім став Євросоюзом. А зараз, коли вона переживає дефолт, її б виключили з єврозони.

Про це на сторінках Wall Street Journal пише старший науковий співробітник Center for a New American Security Роберт Каплан.

"Багато європейських політиків знають, хоч і не говорять про це в голос, що Європа стане більш вразливою для російської агресії, якщо інтеграція Греції ослабне", - вважає він, нагадуючи, що Греція має довгу берегову лінію в Середземному морі і фактично вона відіграє роль "воріт на Захід".

Автор зауважує, що Греція стала б частиною комуністичного блоку, якби Йосип Сталін не поступився нею в обмін на інші балканські країни. Тоді б, приміром, Італія довгі роки жила б в умовах перманентної загрози з боку СРСР.

Але попри історичне тло, Грецію навряд чи можна вважати демократією Західного типу. Вона скоріше суміщає в собі спадщину візантійського і оттоманського деспотизму. Православ'я змушує її емоційно відчувати близькість до Росії.

На думку автора, в Греції немає партій сучасного типу, державні інститути слабкі, культура сплати податків також відсутня, а бюрократія навпаки – дуже роздута.

"СРСР зрозумів, що діяти в Греції йому завжди було легше, ніж в будь-якій іншій країні НАТО. В часи Холодної війни Греція ніколи не почувалася комфортно в складі Альянсу і завжди мріяла про ефемерний "нейтралітет". НАТО і ЄС забезпечили їй свободу і процвітання. Але без досвіду участі в "Варшавському договорі", Афіни ніколи не були за це вдячні", - йдеться в статті.

Усе це пояснює успіх лівого популіста Алексіса Ціпраса і його партії. Щойно в Греції запахло кризою, як соціалістів миттю замінили ліві і праві радикали. В цей же час, Кремль налагодив відносини з партією "Сіріца", щоб в разі потреби змусити її фракції конфліктувати і не дозволити таким чином Афінам погодитися на умови Європи.

В цей же час, якщо Греція вийде з єврозони, вона перетвориться на "недієздатну державу". А отже "ворота на Захід" ослабнуть. А якщо додати до цього ще й наслідки агресії Росії проти України, то позиції Європи в полі безпеки сильно похитнуться. В зоні небезпеки опиняться Албанія, Болгарія і Румунія. Тому навіть якщо Греція позбудеться євро, США і ЄС будуть змушені їй допомагати з геополітичних міркувань, щоб російський військовий флот не з'явився в грецьких портах.

Представник МВФ Джеррі Райс повідомив, що фонд не отримав від Греції до 1 липня чергового платежу у розмірі близько 1,5 млрд євро, чим фактично країна оголосила дефолт.

За останні кілька тижнів кредитори і грецький уряд обговорили найрізноманітніші пропозиції для досягнення угоди. Зокрема, обговорювалися різні суми допомоги, коригувалися терміни її надання та умови реформ. Як передавалося, влада Греції через місяці тиску кредиторів погодилися на компроміс з реформ у соціальній сфері, на що кредитори також трохи пом'якшили свої вимоги. В кінцевому підсумку уряд Ціпраса відхилив і ці пропозиції.