UA / RU
Поддержать ZN.ua

Цинічний Кремль не хоче бачити у вірменських протестах свою вину – WP

Видання пише, що друг Путіна хотів більше заробляти у Вірменії і цим спричинив протести, але в Москві звинувачують далеку Америку.

Минулого місяця тисячі вірменів вийшли на вулиці на знак протесту проти підвищення цін на електроенергію, яке зібрався влаштувати енергетичний монополіст 3 за наказом власника з Росії.

Демонстранти не ставили жодних політичних вимог. А Захід відсторонено відреагував на події у Єревані, лише закликавши сторони до "мирної і стриманої поведінки".

"Але пропагандистський апарат Володимира Путін зробив занадто швидкі висновки. Російські ЗМІ оголосили, що нібито посольство США влаштувало протести, намагаючись повторити у Єревані революцію в Україні", - пише Washington Post в редакційній статті.

Видання зауважує, що така реакція Москви свідчить про те, що сам Путін і його оточення цинічно і параноїдально сприймають будь-які протести в сусідніх країнах як наслідок "таємних змов" проти Росії. А припущення, що бідний вірменський народ, влада якого продала Москві більшу частину державної економіки, може бути невдоволений безпідставним підвищенням цін на 17%, в Кремлі назвали "наївним".

Видання нагадує, що Вірменія, як і багато пострадянських країн, дуже сильно залежить від Росії. І економічні проблеми великого сусіда вдарили і по кишенях вірменів.

Падіння рубля і західні санкції також негативно вплинули на заробітки друга російського президента Ігоря Сєчіна, який володіє компанією "Інтер РАО". Вірогідно, що він вирішив компенсувати втрати за рахунок вірменської компанії, яка належить його корпорації. Тому російський олігарх і вимагав підняти ціни на електрику.

"Вірменам не потрібна підказка американців, щоб почати протести. Путін зі своїми поплічниками дають достатньо підстав", - йдеться в статті.

Раніше повідомлялося. що російський власник енергетичного монополіста Вірменії може продати компанію через протести. ЕМА володіє майже всієї електромережею Вірменії (36 тис. км) і виконує функцію енергозбуту. Енергоринку у Вірменії не існує, діє модель єдиного закупника, при якій ЕМА скуповує всю вироблення електростанцій за тарифами, встановленими державою. Виручка ЕМА роком раніше становив 157,3 млрд драмів ($ 333,8 млн), збиток - 10,7 млрд драмів ($ 22,6 млн).

Ввечері 22 червня в Єревані кілька тисяч людей перекрили проспект Баграмяна, де знаходиться резиденція президента країни Сержа Саргсяна. Причиною протестів стало рішення регулюючої комісії, яка на своєму засіданні 17 червня встановила нові тарифи на електроенергію, що поставляється споживачам компанією "Електромережі Вірменії" (ЕСА). Зокрема, з 1 серпня для населення тариф на електроенергію підвищиться на 6,93 драма - до 48,78 драма (близько 0,1 долара), вдень до 38,78 драма (близько 0,08 долара) вночі за кВт.ч.

Це підвищення привернуло увагу громадськості частково і завдяки тому, що ЕМА належить російському "Інтер РАО". Офіційно в компанії заявили, що питання про відкликання заявки на підвищення тарифів на електроенергію в компанії не розглядають. Більш того, в компанії не задоволені рішенням комісії, оскільки компанія направила заявку на підвищення тарифів на 16 драмів за 1 кВт.ч.

Рано-вранці 23 червня поліція розігнала сидячий пікет. У Єревані затримали 240 осіб (пізніше всіх їх відпустили). Однак увечері 23 червня, близько 20:30, простоявши два години на площі Свободи, демонстранти знову вирішили почати на проспекті Баграмяна сидячу демонстрацію і з тих пір не залишають центр столиці. Вони відмовилися від зустрічі з президетом Сержем Саргсяном, запропонувавши голові держави в прямому ефірі скасувати рішення про підвищення тарифів.

27 червня влада Вірменії погодилися сплатити різницю тарифів на електроенергію, поки в компанії "Електромережі Вірменії" проходить аудит. Така заява викликала двоїсту реакцію демонстрантів: одні вважають це перемогою, інші ж налаштовані скептично.

"Що означають слова про те, що уряд візьме на себе тягар підвищення тарифів? Уряд буде платити з коштів держбюджету, а значить - з моєї кишені", - заявив активіст одного з організаторів протестів,громадянського руху "Ні грабунку" Вагинак Шушанян.