ПАМ’ЯТІ ВІКТОРА ІВАНОВИЧА ТРЕФІЛОВА

Поділитися
14 квітня 2001 року після тяжкої хвороби передчасно пішов з життя визначний український учений-фізик...

14 квітня 2001 року після тяжкої хвороби передчасно пішов з життя визначний український учений-фізик і матеріалознавець, член президії НАН України, директор Інституту проблем матеріалознавства академік НАН України Віктор Іванович Трефілов.

Віктор Іванович Трефілов народився 6 серпня 1930 р. у родині військовослужбовця. Усе його творче життя нерозривно зв’язане з вітчизняною наукою, з Національною академією наук України. Людина непересічного таланту, він після закінчення Київського політехнічного інституту з перших самостійних кроків у науці яскраво виявив себе як дослідник-новатор власним підходом до розв’язання найскладніших наукових проблем.

З 1955 до 1973 року Віктор Іванович працював в Інституті металофізики, де пройшов шлях від молодшого наукового співробітника до заступника директора з науки. У 1969 р. його було обрано членом-кореспондентом, а в 1973 — академіком НАН України. Того ж року він очолив Інститут проблем матеріалознавства, який незабаром став одним з найбільших і визнаних у світі центром у цій галузі науки. У 1987 році його було обрано дійсним членом Академії наук СРСР.

Діапазон фундаментальних і прикладних досліджень В.І.Трефілова охоплював ряд найважливіших напрямів сучасного матеріалознавства. Йому належить заслуга створення фізичних основ теорії міцності та пластичності штучних і природних матеріалів найрізноманітнішого призначення. Він є автором теорії деформаційного зміцнення та руйнування полікристалічних металевих матеріалів і фундатором однойменної наукової школи, що дістала заслужене міжнародне визнання.

Фундаментальні дослідження В.І.Трефілова стали базою для розробки оригінального комплексу технологій електротермічної обробки сталі, який забезпечив рекордно високе поєднання міцності з пластичністю, створення технології виробництва особливо міцної сталевої броні. Вперше у матеріалознавстві Віктор Іванович разом із колегами розробив технології виробництва так званої в’язкої кераміки та алмазоподібних матеріалів, реалізував процес вибухового спечення алмазоподібних керамік. Більшість з таких технологій досі не здійснені в інших матеріалознавчих центрах світу попри інтенсивні роботи у цьому напрямі.

Майже півстоліття Віктор Іванович щиро ділився своїми знаннями і досвідом з учнями і колективами, дбайливо виховував наукову зміну. Серед його учнів 50 кандидатів і 10 докторів наук.

Академік В.І.Трефілов протягом двадцяти років обирався віце-президентом НАН України і членом її президії. Він був керівником численних міжнародних програм з фундаментальних і прикладних досліджень у галузі нових матеріалів.

Активна участь Віктора Івановича з перших днів ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС стала яскравим проявом його наукових здібностей, великого досвіду організатора та особистої мужності.

В.І.Трефілову належать понад 800 наукових праць, у тому числі 15 монографій, і більш як 220 авторських свідоцтв і патентів, виданих у різних країнах світу.

Видатний внесок академіка В.І.Трефілова у вітчизняну та світову науку дістав високу оцінку Батьківщини. Його нагороджено багатьма орденами і медалями. Він лауреат Державних премій СРСР та України, премій імені видатних учених України і Росії, удостоєний почесного звання «Заслужений діяч науки і техніки України». Його нагороджено медаллю Міжнародного Планзеєвського наукового товариства.

В.І.Трефілов користувався великою повагою і авторитетом міжнародної наукової спільноти. Він був академіком Російської академії наук, Академії інженерних наук Росії, Міжнародної академії кераміки, Інституту металів Великої Британії, Інституту спечення Югославії.

Світла пам’ять про Віктора Івановича Трефілова — видатного вченого і організатора науки, чуйну, душевну людину, назавжди залишиться в серцях усіх, хто його знав і працював з ним.

Президія Національної академії наук України

Відділення фізико-технічних проблем матеріалознавства НАН України

Інститут проблем матеріалознавства ім. І.М.Францевича НАН України

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі