ЕКОТОПІЯ В ШЕШОРАХ

Поділитися
Екотопію — міжнародний екологічний табір — нинішнього року було організовано в Карпатах. Учасни...
Фініш велотуру

Екотопію — міжнародний екологічний табір — нинішнього року було організовано в Карпатах. Учасниками Екотопії-2003 стали близько 400 молодих людей із 30 країн світу, не тільки європейських, а й Австралії, Нової Зеландії, США.

Екотопія — щось більше, ніж звичайний табір або неформальний просвітницький захід. Люди збираються разом, аби на два тижні заглибитися в Екотопію, де основними цінностями є повага до природи й одне до одного. Це модель екологічно ідеального суспільства, де всі живуть за гуманними законами, свідомо харчуються вегетаріанською їжею, для виробництва електрики використовують поновлювані джерела енергії, старанно сортують сміття й навіть туалет у них не простий, а компостний. Ясна річ, ідеальною таку модель визнає далеко не кожен. Але жителі Екотопії — це ті, хто вибирає саме такий, дружній стосовно довкілля стиль життя, має відповідні смаки та нахили.

Як добиралися?

Організатори табору закликають учасників навіть діставатися до місця зустрічі на безпечному для довкілля транспорті. Зрозуміло, що з Австралії нічим, крім літака, не добратися. Можна, звісно, на папірусних човнах, але потрібен досвід і час. З велосипедами простіше, вирішили шанувальники екологічно чистого транспорту й організували велотур від Варшави до Шешор, який мав продемонструвати всі переваги такого типу подорожей — здоров’я додається, довкілля не забруднюється. Певна річ, усе саме так і відбувається. Але нинішнього року Екотопію вперше організовано в Україні, де є свої особливості... Фінішував тур у таборі на три дні пізніше, ніж передбачалося, — із двома травмованими й без одного велосипеда (наслідки знайомства з нічним містом Коломиєю). Тут їх зустріли як справжніх героїв. І навіть гроші на придбання нового велосипеда зібрали на ранковому колі.

Життя в Екотопії

Табірне життя

Життя в Екотопії організовано на основі згоди. Щоб її домогтися, при тому, що в таборі постійно проживає близько півтисячі чоловік, проводилася щоденна зустріч — ранкове коло. Тут повідомляють про різні події та заходи — семінари, акції, відпочинок, а також обговорюють питання життєзабезпечення табору. Усі можуть добровільно пропонувати свою допомогу в різних справах, у збиранні хмизу, забезпеченні водою, митті посуду або, приміром, у виготовленні підсвічників, необхідних для того, щоб увечері запалити свічки вздовж усіх стежок у таборі. У ті вечори, коли горіли свічки, все було особливо красиво й казково, і до намету можна було дістатися без проблем. Проте запалювання свічок мало радше естетичний, ніж практичний характер. Насправді можна обійтися й ліхтариком.

Волонтери на кухню були гостро необхідні. Щодня зголошувалися працювати групи з різних країн — Англії, Голландії, Німеччини, Литви, Молдови, Туреччини, України тощо. У результаті вийшло чудове знайомство зі стравами різних народів світу.

Щодня жителі й гості табору пропонували та проводили для зацікавлених свої заходи, дуже різні, — від екскурсії на Говерлу й ознайомлення з місцевими травами до обговорення антиглобалістичних акцій. Багато говорили про майбутнє Карпат і Карпатської конвенції, яка може змінити долю регіону.

Були в Екотопії також практичні семінари, переважно на екзотичні теми. Приміром, побудувати індіанську лазню, а потім попаритися в ній із усіма необхідними ритуалами й зіллям запропонував справжній індіанець із Нью-Мехіко. Ті, у кого інші традиції, могли спокійнісінько помитися в душах, розміщених просто на галявині. Ці конструкції, увінчані баком для води, — своєрідним сонячним водонагрівачем — побудували (як і все інше в таборі) винахідливі екотопи. Такі часто можна зустріти на дачних ділянках. Це один із найпростіших засобів використання сонячної енергії.

«Сонячна» система

Департамент сонячної енергетики «Solar Kw», створений 2001 р. у ВАТ «Квазар» — єдиний в Україні виробник сонячних батарей — із власної ініціативи забезпечив табір електрикою. Жителі Екотопії могли без проблем зарядити мобільні телефони, подивитися відеофільми, послухати музику, почитати ввечері.

«Існують різні моделі фотоелектричних систем, що використовуються в туризмі. Це системи для яхт, мобільні «сонячні» системи для гірського, пішохідного й водного туризму, — розповів Олександр Прокопенко, директор «Solar Kw». — Ми проводимо роботи з використання «сонячних» систем для забезпечення безперебійною енергією котеджів, приміщень побутового та промислового призначення, телекомунікаційних і водонасосних станцій, нафтових і газових платформ, вуличних ліхтарів, віддалених зупинок, таборів, подібних до Екотопії. Основна складова «сонячного» модуля, що перетворює сонячну енергію на електричну, — монокремній. Для його виробництва використовується пісок. Можна сказати, що енергію ми одержуємо з піску та сонця. Це чистий, вічний і хороший спосіб одержання енергії, що дозволяє не забруднювати довкілля й не спустошувати надра».

За словами Олександра Прокопенка, нині повільно, але впевнено українці починають усвідомлювати економічні й екологічні переваги сонячної енергетики. Якщо два роки тому замовлень практично не було, то тепер департамент встановлює в середньому 4—5 систем на місяць.

Великомасштабний зелений туризм

Міжнародний екологічний табір наступного року планують організувати в Нідерландах, а ще через рік — у Боснії. Мета залишається незмінною — показати на власному прикладі, що людина здатна жити в гармонії з природою, виховувати загал бережливо ставитися до довкілля. А стосовно таких серйозних проблем, як вирубування та стихійні звалища, ми повинні навчитися розв’язувати їх самотужки — всередині своєї держави. А в ідеалі, звісно, не створювати.

Екотопія — щорічний проект міжнародної організації EYFA — European Youth for(est) Action. Нинішнього року табір організовано нею спільно з українськими громадськими організаціями. Автори ідеї та організатори Екотопії в Україні — співробітники інформаційного центру «Зелене досьє», котрі не раз були учасниками табору в інших країнах.

Нинішня Екотопія розмістилася на території недавно створеного національного парку «Гуцульщина», неподалік села Шешори Косівського району Івано-Франківської області. Це місце організатори обрали не випадково. Крім мальовничих карпатських галявин, гір, лісів і водограїв, цей регіон може пишається своїми ремеслами, традиціями та обрядами. Місцеві жителі — гуцули — дуже трепетно ставляться до культурної спадщини свого народу, тож змогли зберегти її до сьогоднішнього дня.

Організатори міжнародного табору вважають, що єдиною реальною альтернативою вирубуванням і продажу лісу може стати зелений туризм. Його процвітання допоможе економічному та соціальному розвиткові регіону. А Екотопія — це, по суті, один із великомасштабних проектів зеленого туризму в Карпатах.

Багато хто з учасників табору, від’їжджаючи, обіцяли неодмінно приїхати наступного року. А якщо ще й познайомитися з місцевими гостинними й відкритими людьми, то напевне захочеться повернутися. Вже нинішнього року було проведено експеримент у галузі зеленого туризму — екотопи жили не тільки в наметах на галявинах, дехто з них селився в сільських будинках. Місцевим жителям це надавало певну фінансову підтримку, а приїжджим — комфорт, знайомство з українською кухнею, традиціями тощо. Дивно, але ні в кого не виникло проблем із мовою — панувало цілковите взаєморозуміння.

Жителі Шешор із великою цікавістю спостерігали за табором, заходили в гості. Але, як влучно відзначили на ранковому колі в Екотопії, «місцеве населення в себе вдома, це Екотопія в гостях в Україні». Активісти почистили від сміття місцевий водоспад і сільські доріжки, чим, за словами місцевих жителів, неабияк їх посоромили. Основна мета акції полягала саме в вихованні почуття відповідальності.

А що в майбутньому?

Екотопія була хорошим приводом, аби провести в Шешорах і перший в Україні фестиваль етнічної музики. Адже учасники табору — за визначенням зацікавлена аудиторія.

Наскільки було можливо, організатори розповсюдили некомерційну рекламу в Києві, Львові, Івано-Франківську й в околицях місця події. У результаті близько 1,5 тис. слухачів відпочивали й тішилися музикою на свіжому повітрі в одному з найкрасивіших місць Карпат. Навколо гори, ліси, річки, водограї, а ще — сопілки, трембіти, дримби і, ясна річ, коломийки. «Тутешні мелодії породжено довкіллям. А нинішнє знищення лісів може призвести до фізичного й культурного виродження Карпат, — вважає директор «Зеленого досьє» Тамара Малькова. — Основна ідея фестивалю «Шешори-2003» — підтримати регіон із його традиціями, обрядами, музикою, природою, допомогти місцевому населенню зберегти їх. Сподіваюся, завдяки фестивалю тут активно розвиватиметься зелений туризм».

Уранці фестиваль відкривали трембіти та стародавні мелодії, а до вечора звучала вже цілком сучасна музика. Першого дня це був московський проект «DUBro» — суперсуміш електронної музики з живими барабанами. А другого — івано-франківська «Перкалаба», група, яку добре знають і люблять не тільки в Західній Україні, а й у Європі. Олег Гнатів, менеджер «Перкалаби», поділився своїми думками стосовно заходу, у якому брав участь: «Якщо фестиваль буде постійним, то, на мій погляд, це буде найкращий на сьогоднішній день фестиваль в Україні. Чому? А тому, що етнічна, корінна музика завжди жива й актуальна. В України дуже сильна етнічна культура й фестиваль допоможе їй проявитися».

Організатори планують зробити фестиваль етномузики щорічним. Шешори-2004 повинні дещо відрізнятися від нинішніх. Тепер у планах — не лише представити українські групи, а й познайомити нашу публіку з етнічною музикою різних народів світу: запросити музичні колективи з Британії, Японії і, певна річ, з усіх країн—учасниць Карпатської конвенції.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі