Реінкарнація пластикового стаканчика

Поділитися
День у день у наше життя входить дедалі більше нових будматеріалів. Наприклад, якщо ще 10 років тому...

День у день у наше життя входить дедалі більше нових будматеріалів. Наприклад, якщо ще 10 років тому чимало будівельників із недовірою ставилися до гіпсокартону, вважаючи, що рівняти стіни найкраще старим дідівським методом — із допомогою вапняно-цементної суміші, полутера і сокола, то тепер мало яке будівництво чи ремонт обходяться без зручних у роботі і прийнятних за ціною гіпсокартонних плит. Звичайні і вологостійкі, імпортні та вітчизняні, для облаштування жител і офісів — вони значно полегшили працю будівельників і ремонтників.

Дуже схожим чином у промислове і цивільне будівництво впроваджується відомий ще з 1941 року матеріал — екструдований пінополістирол, або XPS. Певний час його монопольно використовували американські військові на виготовлення плавзасобів для берегової охорони США, згодом екструдований пінополістирол став доступним і цивільним. Виготовлений із полістиролу загального призначення, найяскравішими представниками виробів із якого є пластикові стаканчики й тарілочки, XPS може використовуватися в багатьох сферах нашого життя.

Однак скажемо кілька слів про принципові відмінності між звичайним пінопластом і екструдованим пінополістиролом. Маючи спільного батька — полістирол загального призначення, — перший виробляється методом багатократного пропарювання водяною парою вихідної сировини, поміщеної у форму. Внаслідок нагрівання гранули полістиролу збільшуються в об’ємі і спресовуються між собою, хоча структура залишається неоднорідною. Ось тому дітвора так любить кришити пінопласт — невимушений рух руки, і на землю сиплються маленькі легкі кульки…

Натомість XPS виробляється методом змішування сировини при високих температурі й тиску із введенням спінюючого агента і подальшим витискуванням із екструдера. Внаслідок усього цього утворюється однорідна маса з нерозривними міжмолекулярними зв’язками. У ролі спінюючого агента спершу використовувалися фреони, тепер же їм на зміну дедалі частіше приходять дружні до довкілля безфреонові суміші на основі двоокису вуглецю (СО2). Матеріал має закриточарункову структуру, мінімально проникну для тепла, рідин та газів, і він на порядок міцніший за свого брата-пінопласта.

Тому не дивно, що новий матеріал так уподобали будівельники. Адже, порівнюючи товщину різних матеріалів із однаковим опором теплопередачі, ми отримуємо таку картину: 20-міліметрова плита XPS зберігає тепло так само, як 30 мм пінопласту,
38 мм мінеральної вати,
250 мм дерев’яного бруса,
270 мм порожнистого бетону чи 370 мм цегляної кладки.

Зараз на світовому ринку екструдованого пінополістиролу сформувався тріумвірат найбільших виробників — компаній Dow Chemical, Ursa і BASF AG. У росіян продукцію випускають півтора десятка підприємств, серед яких правлять бал «Піноплекс», «Теплекс», «Стироплекс», «Експол» і «Екстрол». Торік обсяг російського ринку зріс на 75% і досяг 1 млн. 200 тис. м3 XPS на рік.

В Україні ж рулить компанія «Собрание групп», яка налагодила виробництво екструдованого пінополістиролу під маркою Sobraisol у Києві, Дніпропетровську та Донецьку. Причому за обсягом випущеної продукції вона може конкурувати з будь-яким із п’ятірки російських лідерів — 200 тис. м3 на рік. І це не межа, оскільки в найближчих планах компанії — забезпечити собраізолом споживачів не лише Центру та Сходу України, а й Заходу, організувавши виробництво XPS у Львові. Оскільки ж усі вище перелічені мегаполіси будуть безпосередньо задіяні у проведенні Євро-2012, на продукцію компанії очікується великий попит.

— Понад половину території держави (частина Західної, Північна, Центральна і Східна Україна) розміщені в 1-й кліматичній зоні, яка характеризується помірно-континентальним кліматом і можливими перепадами температури від
–30 oС взимку до виснажливих +40 влітку. Тому до житлових і громадських споруд у цій зоні висуваються підвищені вимоги щодо опору теплопередачі, — пояснив гендиректор компанії «Собрание групп» Геннадій Прощенко. — Внутрішня або зовнішня обшивка будинків собраізолом, виконання тепло- та гідроізоляції підвалів і дахів XPS веде до істотної економії тепла — до 80%. З огляду ж на невпинне зростання ціни на енергоносії, можна прогнозувати істотну економію коштів у масштабах усієї держави.

Причому український ринок екструдованого пінополістиролу перебуває на самому початку свого зростання. Якщо у Швеції, що зимовими температурами схожа на Україну, насиченість теплоізолюючими матеріалами (мінеральна і скляна вати, пінополіуретан, корок тощо) перебуває на рівні 600 м2 на тисячу жителів, то в Україні цей показник у десятки разів нижчий, — підкреслив Г.Прощенко.

Що цікаво, першими позитивний ефект від використання XPS помітили звичайні жеки, які утеплювали торцеві стіни житлових будинків. Якщо 20 років тому панельні хрущовки обростали півметрової товщини цегляною кладкою, що більше скидалася на фортечні контрфорси й перетворювала вікна на бійниці, — то тепер на стіни кріпляться легкі й зручні у використанні 30-міліметрові панелі екструдованого пінополістиролу і або обшиваються сучасними фасадними матеріалами типу пластикового сайдингу, або покриваються банальною штукатуркою.

Окрім того, стійкий до циклічних замерзань та розмерзань XPS, маючи низький коефіцієнт водопоглинання і велику міцність на стискання, є майже універсальним матеріалом, що може бути використаний у безлічі сфер нашого життя. Експлуатовані (інверсійні) дахи будинків, покриті собраізолом або аналогічним йому матеріалом, можуть бути основою для облаштування на них садів та газонів або автопаркувань.

Покладений в основу злітно-посадкової смуги, автобана чи залізниці, екструдований пінополістирол перешкоджає промерзанню грунту, здуттю і розтріскуванню їх полотна, тим самим знижуючи витрати на експлуатацію та підтримку в робочому стані.

Як теплоізоляційний матеріал XPS використовується при облаштуванні льодових ковзанок та хокейних майданчиків, у виробництві холодильників, морозильних установок і великих рефрижераторів. А низька капілярність дає можливість виготовляти з нього навіть рятувальні жилети і круги, дошки для серфінгу та понтони.

Думка спеціаліста

Олександр МАРТИНЮК, провідний менеджер відділу комплектації ТОВ «МЖК-Будсервіс»

— Попри те, що екструдований пінополістирол просто ріжеться ножем і не кришиться, має низьку щільність та високу міцність, а крім того, кріпиться до будь-якої поверхні саморізами, дюбелями, клеями на бітумній, гіпсовій чи цементній основі, — з ним не все так однозначно. Провідні світові й українські виробники XPS активно впроваджують нові технології і домоглися того, що матеріал має 1-шу групу горючості, тобто не підтримує горіння. Однак продукція деяких турецьких і російських заводів (ізокам і техноплекс), представлена на вітчизняному ринку, все ще має групу горючості Г4. А отже, вона потенційно вогненебезпечна, як, приміром, висушене дерево.

Крім того, екструдованим пінополістиролом небажано утеплювати будинки зсередини, оскільки цей матеріал має низьку паропровідність. Він потребує точної підгонки при кріпленні його на фасади. Непоодинокі випадки, коли недбайливі будівельники або низькокваліфіковані ремонтники, котрі уявлення не мають про нюанси роботи з собраізолом, вкладають його з великими зазорами між плитами. Це призводить до виникнення «містків холоду» і переносу точки роси всередину помешкання, що загрожує утворенням грибка і цвілі на стінах. Однак, точно дотримуючись технології роботи з матеріалом, усього цього вдасться уникнути, як вдалося тій-таки Польщі, де обсяги ринку екструдованого пінополістиролу вже перевищили 8 млн. м3 на рік.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі