ХІРУРГІЯ ДЛЯ ЯПОНСЬКИХ КОРПОРАЦІЙ

Поділитися
Коли Коджі Нісігакі два з половиною роки тому очолив компанію NEC, провідний японський виробник мік...

Коли Коджі Нісігакі два з половиною роки тому очолив компанію NEC, провідний японський виробник мікрочіпів і комп’ютерів був корпорацією з надмірно роздутими штатами і стрімко втрачав позиції на світовому ринку високих технологій. Аби виправити ситуацію, новому керівнику нічого не залишалося, як терміново вдатися до жорстких заходів. І таких надзвичайних, за японськими стандартами, заходів було вжито. Кількість робочих місць корпорації скоротили на 10% — 15 тис. чоловік опинилися на вулиці. Нісігакі модернізував систему управління на підприємствах NEC, позбувся деяких неприбуткових підприємств і навіть запровадив порядок прийняття рішень, який передбачав певну «прозорість», що для японських компаній є такою самою рідкістю, як і інформація про найбільших власників їхніх акцій.

Щасливий кінець? Ні, схоже, сюжет тільки починає розвиватися. Сьогодні президент NEC шукає нові шляхи для різкого зниження витрат корпорації й забезпечення ефективнішої економії коштів. Два роки тому він боровся з наслідками економічного спаду в Японії, а нині відчув крижаний подих світового спаду в царині інформаційних технологій (так званих ІТ). Уже нині склади заводів корпорації забиті мільйонами непроданих мікрочіпів. Президент NEC змушений був визнати: новий спад виявився надзвичайно серйозним, він змусив його команду негайно розпочати черговий етап реструктуризації компанії.

Такі проблеми непокоять у Японії не одного Нісігакі. Після того як посеред літа стало відомо про плани NEC розпочати масштабну кампанію з економії виробничих видатків, про власні «перебудовні» задуми оголосили ще два ІТ-гіганти— Toshiba й Fujitsu. За даними японської преси, незабаром до них приєднається ще одна відома корпорація — Hitachi. Так само, як і NEC, усі вони страждають від різкого зниження прибутків. І нічого не можуть зробити: світовий попит на їхню продукцію — вироби, призначені для інформаційно-технологічної сфери, — дедалі падає.

Слід зазначити, ці багатогалузеві велетні зазвичай легко переживали «чорні дні» окремих своїх галузей, компенсуючи непередбачені збитки за рахунок інших. Проте нині вони зазнають справжнього лиха: безпрецедентний спад охопив усі сфери їхньої діяльності. На світовому ринку виявилися незатребуваними не лише мікрочіпи й комп’ютери, а й стільникові телефони та телекомунікаційне устаткування. І NEC, і Toshiba, і Fujitsu, за оцінками експертів, закінчать поточний рік не тільки без прибутку, а й із серйозними збитками.

Тож не дивно, що всі ці корпорації готуються до серйозних внутрішніх реформ. Питання лише в тім, наскільки глибокими будуть ті перетворення. На перший погляд вони вражаючі — останній план Нісігакі передбачає зниження собівартості напівпровідникових виробів на 7%. Це означає, що до березня наступного року корпорація ліквідує у сфері виробництва мікрочіпів 4 тис. робочих місць, із них — 2,5 тис. у Японії, а також об’єднає кілька своїх заводів. До того ж Нісігакі пообіцяв найближчим часом представити план додаткових заходів, у якому — ще одна масштабна хвиля скорочення робочих місць і виробничих потужностей як у сфері виробництва мікрочіпів, так і в інших галузях. Наприкінці серпня стало відомо, що Fujitsu також збирається до початку наступної весни відправити на вулицю близько 16 з половиною тисяч своїх співробітників, причому третину з них звільнять на японських підприємствах. Водночас схожими проектами поділилося з громадськістю й керівництво Toshiba — протягом найближчих двох років ця корпорація скоротить 17 тис. робочих місць.

Що ж відбувається з високотехнологічними гігантами Японії? На думку аналітиків щотижневика Business Week, нинішня тактика їхнього виживання є помилковою. Усі вони намагаються скоротити витрати на виробництво замість того, щоб розпочати внутрішню перебудову. Нині ці динозаври, створені за схемою вертикального управління, виробляють усе, що завгодно: від жорстких комп’ютерних дисків до устаткування для підводних човнів. Для керівників корпорацій настав час запитати себе — на якому перспективному виробництві їм слід сконцентрувати свої зусилля, а від якого відмовитися раз і назавжди.

Справді, нині найзручніший час для такого глобального переосмислення. Ціни на мікросхеми комп’ютерної пам’яті за останній рік упали на 90%, і японські заводи, які випускають цю продукцію, працюють сьогодні лише з 70-відсотковим навантаженням. Водночас заробітна плата робітників, зайнятих у сфері ІТ у Японії, у середньому в 30 (!) разів вища, ніж у їхніх китайських колег. І це не єдина проблема. Аби витримати конкуренцію з аналогічними корейськими або тайванськими компаніями, японські високотехнологічні корпорації переносять виробництво до Китаю й інших країн Південно-Східної Азії. Проте вони знають, як уберегти робочі руки й у власній країні. У того самого Нісігакі досить простий план — він вважає, що Японія повинна залишити на своїй території лише виробництво найскладніших ІТ-виробів: класу «хай-енд». У цьому випадку структурна реформа, на його думку, матиме успіх. Що ж, можливо, оголошені скорочення робочих місць ознаменують початок цього болючого, але необхідного процесу.

Проте нинішня ситуація на світових ринках електроніки впливає не лише на найвідоміші японські корпорації, а й на економічну ситуацію в Країні вранішнього сонця загалом. Безробіття в Японії сьогодні рекордно високе — десь на 5 відсотків вище, ніж у США, які також останнім часом не можуть похвалитися успіхами у сфері економіки. Зрозуміло, NEC, Fujitsu, і Toshiba, скоротивши на власних підприємствах тисячі робочих місць, тільки піділлють олії у вогонь. Звичайно, більшість заводів цих корпорацій, звільняючи робітників, використовуватимуть принцип ретельного відбору, а тим, кому не пощастить, нададуть соціальні гарантії (грошові компенсації, статус тимчасово звільнених). Проте ліквідація робочих місць усе одно призведе до скорочення ринку вакансій у країні.

Якщо високотехнологічні гіганти електроніки рятуватимуть себе за рахунок звільнення тисяч робітників і ліквідації збиткових підприємств, інвестори та кредитори корпорацій, які працюють в інших сферах економіки, захочуть поліпшити власні справи таким самим чином. Експерти припускають, що на Японію чекає ланцюгова реакція перетворень, яка може зачепити абсолютно всі галузі. Давно вже потребують кардинальних заходів для скорочення виробничих витрат, приміром, банківська сфера, роздрібна торгівля й будівництво. Якщо вони наслідуватимуть приклад виробників електроніки й також оголосять про масові звільнення, японська система загальної зайнятості населення, що вже працює з перебоями, розвалиться остаточно.

Нині Нісігакі користуватиметься особливою увагою. У сфері ІТ ще ніхто не докладав таких зусиль, аби підготувати власну корпорацію до входження в нове століття. Нісігакі був першим, хто знайшов спільну мову зі своїм японським конкурентом Hitachi, створивши з ним спільне підприємство з виробництва елементів пам’яті для продукції ширвжитку. Цього літа він уклав альянс ще з одним своїм конкурентом — корпорацією Matsushita Electric Industrial (більш знаною у світі під ім’ям Panasonic). Відтепер вони разом випускатимуть мобільні телефони нового покоління, які дозволяють абонентам підтримувати не лише радіо-, а й відеозв’язок. Такий крок дозволить NEC вивільнити ресурси для розробки устаткування класу «хай-енд», тобто втілити в життя головну ідею свого нинішнього керівника. Замість штампування звичайних мікрочіпів електронної пам’яті корпорація розроблятиме мікросхеми для стільникового зв’язку, а також автомобільних та ігрових комп’ютерів. NEC також збирається запропонувати революційні технологічні новинки для систем оптичного збереження інформації, мобільних телефонів і мережевих пристроїв.

Усе це видається дуже привабливим, та спостерігачі не поспішають впадати в ейфорію...

Якщо перспективи NEC лише туманні, то в Fujitsu і Toshiba попереду взагалі не видно просвітку. Так, президент першої сподівається перетворити власне дітище на світового провайдера комп’ютерних програм і послуг. Але цей план має одну серйозну ваду: Fujitsu останнім часом уклала колосальні інвестиції у власні європейські й американські підприємства, проте не досягла значного успіху, завойовуючи ринки Старого і Нового світу. Крім того, корпорація не планує згортати роботу на жодному зі своїх головних напрямів — вона як і раніше виготовлятиме й персональні комп’ютери, і системи зв’язку, і мікросхеми, а також надаватиме різноманітні послуги у сфері ІТ.

Стосовно президента Toshiba, що обійняв цю посаду лише рік тому, то він також оголосив про масове скорочення робочих місць і ліквідацію збиткових виробництв. Як прибічник жорстких і радикальних заходів він, проте, поки що не визначився, що в майбутньому стане головною рушійною силою розвитку корпорації, доля якої сьогодні залежить від реалізації ноутбуків і мікросхем, які не мають збуту на ринку.

Очевидно, одним скороченням витрат японські титани від електроніки не обмежаться: всі вони змушені будуть перебудуватися з верху до низу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі