Азіатський вектор Altimo

Поділитися
Плани експансії російського телекомунікаційного холдингу Altimo у Південну та Південно-Східну Азію набувають реальних обрисів...

Плани експансії російського телекомунікаційного холдингу Altimo у Південну та Південно-Східну Азію набувають реальних обрисів. Після нещодавньої купівлі камбоджійського мобільного оператора Sotelco компанія взяла участь у російсько-індонезійському бізнес-форумі, проведеному 6 вересня в Джакарті у присутності президентів Росії та Індонезії. На форумі представники Altimo підтвердили серйозність намірів масштабного освоєння телекомунікаційного ринку Індонезії. Прорив на азіатських ринках, що розвиваються, може дозволити росіянам ввійти до кола провідних інвесторів у світові телекомунікації. В Україні, нагадаємо, Altimo є акціонером провідного оператора мобільного зв’язку «Київстар».

Перші кроки

Altimo, безпосередньо або непрямо присутня на ринках мобільного зв’язку вже 12 країн, має намір серйозно розширити цю географію. Найпривабливішими для холдингу є країни з великою кількістю населення, низьким рівнем проникнення мобільного зв’язку, високим рівнем ВВП і низьким рівнем конкуренції. Це передусім стосується країн Південної, Центральної і Південно-Східної Азії.

Серйозність намірів росіян підтверджує той факт, що в березні цього року Altimo узяла кредит на суму 1,5 млрд. дол. у Deutsche Bank для купівлі стільникових активів саме в цьому регіоні. Компанія почала декларувати свій інтерес до азіатських ринків наприкінці минулого року і вже відкрила свої офіси в Ханої (В’єтнам) і Джакарті (Індонезія). А вже в серпні зробила перший крок на шляху освоєння регіону, купивши 90% акцій камбоджійської компанії Sotelco. За даними російського холдингу, ця компанія володіє повним спектром ліцензій на мобільний зв’язок стандарту GSM 900/1800, Internet і VoIP.

Директор Altimo з питань розвитку в країнах Південно-Східної Азії Дмитро Возіанов тоді заявив, що придбання стане важливим кроком на шляху реалізації амбітних планів щодо створення нового великого гравця на швидко зростаючих ринках регіону. «Рівень проникнення мобільного зв’язку в Камбоджі становить трохи більше 10%. Тим часом країна має багаті природні ресурси, включаючи шельфову нафту, темпи зростання її економіки перевищують 7% на рік. Ми вважаємо, що в ринку мобільного зв’язку Камбоджі є великий потенціал зростання», — зазначає він.

Значно масштабнішим обіцяє бути входження компанії на ринок Індонезії, потенціал якого на порядок вищий від камбоджійського. Інвестиції в нього також плануються в набагато більшому обсязі. В економіку цієї країни Altimo має намір вкласти близько 2 млрд. дол. Цей намір і підтвердив президент «Альфа-Банку» Петро Авен на російсько-індонезійському бізнес-форумі. Форум проходив у рамках офіційного візиту до цієї країни президента Росії Володимира Путіна і був підготовлений ТПП Росії й Індонезії за сприяння Altimo.

За словами старшого віце-президента компанії Altimo Кирила Бабаєва, саме індонезійський ринок може стати міцною основою для освоєння компанією регіону Південно-Східної Азії. Компанія розглядає як варіант інвестування існуючих активів, так і варіант створення оператора з «нуля». У будь-якому разі, їй знадобиться потужний місцевий партнер, пошуком якого росіяни зараз і займаються.

Altimo старанно аналізує можливості й інвестиційну привабливість ринку цієї країни, а також веде переговори з кількома зацікавленими сторонами та групами. Виходячи з досвіду освоєння турецького ринку, для прийняття певного рішення може знадобитися від одного до двох років. «Нам треба буде два роки, щоб повністю дослідити ринок там, перш ніж ми вирішили інвестувати в Turkcell», — каже Кирило Бабаєв.

Нові обрії

Пояснюючи високу інвестиційну привабливість Азіатського регіону, керівництво компанії заявляє, що саме тут відсоток проникнення мобільного зв’язку — один із найнижчих у світі. Хоча динаміка економічних процесів свідчить про те, що в найближчі роки попит на мобільний зв’язок у регіоні стрімко зростатиме. Багато інвесторів визначають ці ринки як найбільш прибуткові і привабливі з погляду вкладень в активи компаній мобільного зв’язку.

Висока щільність населення, його мале охоплення мобільною телефонною мережею в поєднанні з високими темпами економічного зростання — ось той комплекс дуже сприятливих умов для розвитку ринку зв’язку. Окрім Камбоджі, Індонезії та Індії, дуже привабливим для інвесторів є і ринок В’єтнаму. Водночас Філіппіни та Малайзія становлять зараз менший інтерес, тому що проникнення тут уже становить близько 60%.

Відповідно до індексу розвитку мобільного зв’язку Altimo, розробленого групою професорів Лондонсь­кої бізнес-школи, Російської економічної школи і Кембриджського університету, яким оцінюються інвестиційні можливості галузі мобільного зв’язку на різних міжнародних ринках, Індонезія входить до п’ятірки найпривабливіших країн.

Індекс Altimo базується на сукупному аналізі таких основних чинників для діяльності мобільних операторів, як розмір ринку, середній рівень EBITDA (прибуток компанії до вирахування витрат) операторів на ринку, реальний і прогнозований рівень витрат на мобільний зв’язок на душу населення (ARPC), темпи зростання мобільного проникнення, капітальні витрати операторів (CAPEX), ВВП країни на душу населення (GDP/capita). На сьогодні в Індонезії рівень проникнення мобільного зв’язку дорівнює всього 30%. Для порівняння: у США цей показник становить 134%, у Франції й Англії — 100%. «Це значить, що ринок Індонезії має дуже серйозний потенціал. Це саме те, що ми шукаємо. Ми вийдемо на нього і допоможемо індонезійській мобільній індустрії рости швидше», — стверджує Кирило Бабаєв.

Резюмуючи, можна сказати, що вихід росіян на цей ринок у числі перших серйозних інвесторів можна вважати великою удачею. Є всі підстави припускати, що робота в країнах Південно-Східної Азії виведе Altimo в число світових лідерів серед компаній, що займаються мобільним зв’язком.

Глобальні амбіції

Altimo уже не раз заявляла про свої далекосяжні плани щодо міжнародного ринку інвестицій у телекомунікаційну галузь. Зокрема, про намір розширювати масштаби діяльності на ринках країн Євразії, що розвиваються. Для координації міжнародних проектів холдингу нещодавно було відкрито штаб-квартиру компанії в Лондоні.

Керівництво компанії стверджує, що в її планах — стати інвестором №1 у світовому телекомунікаційному секторі. Помічене в останні роки бурхливе зростання котирувань акцій російських «Вымпелкома», Golden Telecom і Turkcell привело до того, що ринкова вартість активів Altimo, починаючи з 2005 року, збільшилася втричі і нині становить 21 млрд. дол. Цікаво, що мільярдними активами Altimo управляє професійна команда менеджерів у кількості менш як 20 осіб. Їхня діяльність зосереджена в трьох напрямах: спостереження за діяльністю активів, пошук нових інвестицій і ринків, а також розвиток стратегічного партнерства.

Для налагодження взаєморозуміння Altimo сформувала Міжна­род­ну спостережну раду, до складу якої ввійшли провідні політики та бізнесмени, серед яких, наприклад, колишній міністр закордонних справ Великобританії Дуглас Херд і один із засновників найбільшого у світі оператора мобільного зв’язку Vodafone — Джуліан Хорн-Сміт.

Світова галузь мобільного зв’язку перебуває в процесі глобальної консолідації, і російський холдинг має намір брати в ньому активну участь. Для чого ведеться активний пошук стратегічного партнера. «Ми контактуємо практично з усіма найбільшими європейськими операторами. Наші активи, вартість яких зросла за рік майже удвічі, безумовно, привабливі для будь-якого оператора в Європі, де зростання на 2% за рік вважається успішним. І я гадаю, що протягом найближчого року ми досягнемо значного прогресу в цьому напрямі», — прогнозує Кирило Бабаєв.

Довідка

Холдинг Altimo створено 2005 року для управління телекомунікаційними активами російської «Альфа-Груп». Йому належать частки в чотирьох із шести українських мобільних операторів: 43,5% акцій ЗАТ «Київстар», 29,3% акцій Golden Telecom Inc., який володіє українським дочірнім ТОВ «Голден Телеком», 42,4% голосуючих акцій ВАТ «Вымпелком», котрий володіє українським ЗАТ «УРС» (торгова марка «Beeline Україна»), і 13,2% акцій Turkcell, що володіє контрольним пакетом ЗАТ «Астеліт» (торгова марка life:).

У Росії Altimo належать також 25,1% акцій «Мегафону», а в Киргизстані — 51% «Скай Мобайл».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі