Альфа-монополія?

Поділитися
Антимонопольний комітет України знову міцно взявся за мобільний ринок. Упродовж серпня комітетни...

Антимонопольний комітет України знову міцно взявся за мобільний ринок. Упродовж серпня комітетники мають намір переглянути рішення попереднього керівництва про об’єднання найбільших українських операторів мобільного зв’язку країни — українсько-норвезького «Київстару» і російського «Вимпелкому» (ТМ Beeline). Проблема справді назріла. Голова АМКУ Олексій Костусєв узагалі відверто здивований тим, що попереднє керівництво комітету видало дозвіл на таку операцію. «Не розумію, як дали дозвіл на таке злиття. Очевидно, що це посилення монополії, — у руках однієї компанії опиняється величезний частотний ресурс, і вона одержує перевагу», — зазначає він.

Взагалі складно зрозуміти, за яких обставинах і чому комітет дозволив основним акціонерам «Київстару» і «Вимпелкому» — норвезькій Telenor і Altimo (управляє телекомунікаційними активами «Альфа-груп») об’єднати свої активи в єдину компанію VimpelCom Ltd. Адже в результаті на ринку мобільних послуг України посилюється монополія, що в остаточному підсумку може позначитися на якості та вартості послуг мобільного зв’язку.

За підрахунками експертів, «Київстар» і «Українські радіосистеми» спільно використовують 58% частот у діапазоні 900 МГц і більш як 50% — у діапазоні 1800 МГц. Більш того, нова компанія автоматично одержувала майже 44% абонентів GSM-зв’язку. Якщо ж приплюсувати частку «Альфа-груп» у компанії «Астеліт» (ТМ life:)), думка про сильну монополізацію ринку ще більше посилюється.

Схаменувшись наступного дня після того, як Telenor і Altimo уклали угоду, АМКУ приймає рішення призупинити свій дозвіл на злиття операторів мобільного зв’язку.

По суті, після цього угода Telenor і Altimo стає нелегітимною. Проте Altimo відразу заявила, що злиття двох активів було завершено 21 квітня, і рішення АМКУ не матиме жодних правових наслідків. Підкреслено зневажливе ставлення до рішення антимонопольного відомства межує з викликом. «Альфа», звичайно, уміє вирішувати питання, однак і в антимонопольників є важелі впливу.

Цікава ситуація складається у зв’язку із заявою українсько-турецької компанії «Астеліт» Антимонопольному комітету — у ній наводилися факти, які свідчили про загрозу монополізації ринку у разі об’єднання ключових мобільних операторів. Власне, вони й послужили підставою для рішення переглянути злиття «Київстару» і «Вимпелкому».

Проте, за словами Костусєва, на початку липня «Астеліт» відкликав заяву, тому що «у них питань уже немає, і жодних претензій у них ні до чого немає».

Різку зміну настрою ряд експертів пояснюють наслідком тиску «Альфа-груп», яка використовує свій вплив у раді директорів Turkcell (вона володіє чималим пакетом компанії). Тим паче що саме нині із посади пішов виконавчий директор «Астеліту» Танс Єен, який очолював компанію з грудня 2006 року і витягнув фактично її в першу трійку операторів України. Причому, як вважають, піти йому допомогли. Далася взнаки і направлена до Антимонопольного комітету заява.

Низка аналітиків вважають, що нині «Альфа-груп» одержала оперативний контроль над «Астелітом». За розрахунками, замість заявлених 13,22% вона може впливати на 55% акціонерів компанії. Якщо це так, то «альфівці» фактично поставили під контроль майже дві третини абонентів GSM-зв’язку в Україні.

Експерти сходяться на думці, що в такому разі розвиток «Астеліту» буде гальмуватися на користь «Київстару». Побічно це підтверджується тим, що в самій компанії «Астеліт» різко скорочено фінансування і відбувається згортання планів з її розвитку.

Більш того, уже два місяці не призначається новий генеральний директор, поки що там — виконувач обов’язків. Такі дії за фактом грають на руку іншим операторам.

Отже, «Альфа-груп» налаштована рішуче. У розв’язанні подібних проблем вона вже накопичила величезний досвід, і про нього, мабуть, знають в Антимонопольному комітеті, та й норвежці з Telenor пішли на об’єднання зовсім не від хорошого життя. П’ятирічне норвезько-російське протистояння за український мобільний ринок, яке вирізнялося найбільш драматичними моментами, експерти уже назвали одним із найяскравіших корпоративних конфліктів в історії Росії та України, що запам’ятався. У результаті скандинавів таки дістали, вони не витримали п’ятирічного блокування роботи «Київстару» і потоків розглядів у судах різних рівнів.

Нині група знову дуже хоче, щоб було прийнято «правильне рішення». Відповідно, активізується діяльність на всіх напрямах: корпоративному, інформаційному. Природно, напоготові й головний козир «Альфа-груп» — судові розгляди.

Схоже, без втручання в ситуацію Антимонопольного комітету, Національної комісії з регулювання зв’язку, Кабінету міністрів і Верховної Ради явно не обійтися.

Поки що АМКУ налаштований однозначно. «Є заява «Астеліта» чи заяви немає, ми доведемо цю роботу до кінця», — переконує голова комітету. Зрозуміло одне — комітет добре поінформований про діяльність «Альфа-груп» і не має наміру повторювати свої попередні помилки. Цього разу групі доведеться докласти чимало зусиль, щоб переконати антимонопольників повторно схвалити злиття операторів.

Зрозуміло, що причиною такої позиції комітету є бажання уникнути зростання тарифів на мобільний зв’язок. Адже тенденції вже позначилися. З 1 липня «Київстар» підвищив вартість дзвінків у ряді тарифних планів передоплачених послуг, а з 9 липня зросла вартість дзвінків у роумінгу на 50%. Експерти вважають, що це — реакція на послаблення позицій «Астеліту» з відходом колишнього керівництва.

Поки що Антимонопольний комітет у рамках розслідування про об’єднання «Київстару» і «Вимпелкому» запросив у компаній Altimo, «Київстар», «Вимпел-Комунікації» та Telenor дані про їхні частки на українському ринку мобільного зв’язку і відносини контролю з іншими компаніями.

За словами члена комітету Верховної Ради з питань транспорту і зв’язку Юрія Мороко, комітет нині активно працює з адміністрацією зв’язку для відстеження ситуації на ринку.

Уже восени можливе прийняття законопроекту, який перешкоджав би концентрації частотного ресурсу одним гравцем ринку. Водночас депутат Мороко зазначив, що нині залишається дочекатися рішення Антимонопольного комітету, тому що АМКУ «має найсильніші і найпотужніші важелі впливу на учасників ринку».

На думку члена комітету Верховної Ради з питань транспорту і зв’язку, у разі скасування АМКУ рішення про об’єднання «Київстару» і «Вимпелкому» для «Альфа-груп» було б ірраціональним конфліктувати з комітетом. Він додав, що позиції комітету досить сильні й ніякий іноземний інвестор не вважав би логічним опиратися рішенню антимонопольних органів.

Якого ж рішення слід очікувати від АМКУ? Експерти схиляються до думки, що комітет винесе рішення про продаж частини частот або активів, що належать «Альфа-груп», або ж оштрафує компанію.

Прецеденти вже є. Так, перед злиттям «Альфа-груп» за рішенням суду Нью-Йорка мала знизити свою частку в турецькому операторі Turkcell із 13,2 до 4,99%. Що їй і довелося зробити. Правда, згодом вона відкупила акції назад.

Подібні «фінти» не виключені й у нас.

Ну, а поки що мільйони українців — споживачів послуг стоять перед перспективами змін на ринку мобільного зв’язку. Чи буде його монополізовано із усіма можливими наслідками, або ж конкуренція все-таки збережеться?

Поки що зрозуміло одне: перспектива монополізації ринку не влаштовує державу, а перспектива зростання цін на послуги — споживачів. Чи буде таких бажань досить, або ж монополісти знайдуть більш вагомі аргументи — покаже час.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі