Дефіцит електроенергії буде навіть влітку: до чого готуватися українцям

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Дефіцит електроенергії буде навіть влітку: до чого готуватися українцям © newsru.co.i
Під час війни, з самого початку 2022 року, підготовка енергосистеми до інших умов роботи мала б бути принципово іншою.

Після нового масованого обстрілу енергетики в березні міністр енергетики Герман Галущенко попередив усіх: треба купувати генератори. З цією думкою міністра погоджується енергетик, управлінець і економіст Микола Тесля у статті «Країна невивчених енергетичних уроків» на сайті ZN.UA. Він розповідає про те, що може врятувати ситуацію наступної зими, якщо ми згаяли час з 2022 року.

Два роки війни урядовці готувалися до опалювальних сезонів «як завжди», використовуючи зменшення споживання через окупацію. В уряді не зважали на те, боргова криза, через яку в генерації немає грошей ні на ремонти, ні на розвиток, тільки поглиблюється. В Кабміні не подумали про створення інвестиційних умов, щоб побудувати децентралізовану генерацію.

Офіс президента та його штаб з управління енергетикою планували збільшити державний контроль замість того, щоб реагувати на загрози.

Тепер питання: як виходити з ситуації? Наскільки великі потрібні генератори і скільки до них пального? Втрати генерації значно більші, ніж після сезону 2022–2023 років. Розбили стільки, що і в спекотний серпень матимемо дефіцит генерації, навіть з урахуванням 1,7 ГВт імпорту, який нам відкрився завдяки синхронізації з ENTSO-E.

Чи можемо ми сподіватися, що от, нарешті, ця ситуація чогось навчить людей, які відповідальні за енергетику? Підтверджень цьому наразі немає. Останні рішення говорять лише про спроби відтягнути час розплати.

Найлогічнішим варіантом відновлення системи є розподілена генерація, яка будуватиметься поруч із громадами, працюватиме на паливі, яке є в регіоні (біомаса, газ, тверде паливо). Проєкти для таких станцій ще треба продумати, але на них можуть давати кошти європейські банки, в тому числі в рамках Ukraine Facility, якщо дозволити інвестувати приватному капіталу. Таким чином громади створюватимуть проєкти, прийнятні в ЄС, та зможуть забезпечити живлення критичної інфраструктури на роки наперед.

Раніше ми писали проте, що споживачам електроенергії слід готуватися до складної зими з обмеженнями постачання. Міністерство енергетики України закликає споживачів ощадливо споживати електроенергію з огляду на значні втрати генеруючих потужностей після обстрілів російських військ.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі