Atlantic Council: Пакт Молотова-Ріббентропа може дещо пояснити про війну в Україні

Поділитися
Atlantic Council: Пакт Молотова-Ріббентропа може дещо пояснити про війну в Україні © Музей Голодомору
Жодні західні гарантії для Києва не зупинять Москву, якщо вони не будуть передбачати застосування військової сили.

Виступаючи на засіданні Ради безпеки 21 липня, Владімір Путін заявив, що «західні території Польщі - це подарунок Сталіна полякам». Він не сказав, що СРСР анексував східні території Польщі в рамках поділу країни з нацистською Німеччиною, як було погоджено в пакті Молотова-Ріббентропа.

Про це в статті для Atlantic Council пише політичний дослідник аналітичного центру RAND і капітан Армії США в резерві Енн Марі Дейлі, нагадуючи, що згаданим домовленостям між СРСР і Третім рейхом цього тижня виповнюється 84 роки.

Напередодні Другої світової війни Москва уклала пакт з державою, яку вона вважала найсильнішою в Європі, щоб розділити між собою менші народи.

«Сьогодні Росія переслідує подібні амбіції. Своїм вторгненням в Україну Кремль знову намагається розширити свої кордони силою і укласти угоду з великою державою за рахунок меншої країни, яку він прагне підкорити», - пояснює Дейлі.

Деякі нетерплячі західні лідери, які не розуміють труднощів, притаманних атаці на добре підготовлені оборонні позиції, стурбовані повільним прогресом українського контрнаступу. Це призвело до активізації дискусій про можливе врегулювання конфлікту шляхом переговорів серед політичних коментаторів і деяких офіційних осіб. Росія і надалі намагатиметься укласти зі США велику угоду про «європейську безпеку», яка ґрунтуватиметься на інтересах Москви і не враховуватиме інтереси постраждалих країн, зокрема України.

Таким чином, вкрай важливо, щоб американські політики і дипломати повністю залучали Київ до всіх мирних переговорів з Росією. Це також стосується будь-яких діалогів на так званому «треку 2» чи «треку 1,5». В іншому випадку Сполучені Штати зміцнюватимуть хибне переконання Москви, що, як це було у 1939 році з нацистською Німеччиною, вони можуть займатися територіальною торгівлею, змушуючи менші країни підкоритися і укладаючи угоди з більшими. Більше того, неповага Путіна до суверенітету малих країн демонструє, що лише гарантії безпеки, підкріплені військовою силою, можуть стримати майбутню російську агресію проти України.

«Зрештою, Україна і Росія повинні сісти за стіл переговорів, щоб домовитися про умови припинення бойових дій. Але якщо західні лідери хочуть, щоб ці переговори та їхні наслідки були успішними, їм варто пам'ятати про людські жертви пакту Молотова-Ріббентропа та реабілітацію Кремлем його логіки», - підкреслює Дейлі.

Сфери впливу

23 серпня 1939 року Німеччина і СРСР підписали документ, який став відомим як Пакт Молотова-Ріббентропа на честь радянського та німецького міністрів закордонних справ тих часів. Для світу це був нібито пакт про ненапад. Хоча багато хто підозрював, що країни також вели територіальні торги, лише на Нюрнберзькому процесі після Другої світової війни широка громадськість дізналася про секретні протоколи, які розмежовували радянські і німецькі «сфери взаємних інтересів у Східній Європі». За цими протоколами Польща була поділена між двома державами, а Фінляндія, країни Балтії і Бессарабія (яка була частиною Румунії і значною мірою збігається з територією сучасної Молдови) відійшли до Радянського Союзу. Приблизно через тиждень, 1 вересня 1939 року, Німеччина вторглася в Західну Польщу, а 17 вересня Радянський Союз окупував Східну Польщу. 22 вересня радянські і нацистські військові провели спільний парад у Брест-Литовську.

Суверенітет Польщі був лише першою частинкою доміно, яку зруйнував Пакт Молотова-Ріббентропа. Через два дні після параду з нацистами в Брест-Литовську СРСР зосередив свою увагу на країни Балтії та Фінляндію, примушуючи всі чотири країни підписати «договори про взаємодопомогу», які дозволили б Радянському Союзу базувати війська на їхній території. Балтійські країни болісно погодилися, тоді як відмова Фінляндії підписати договір призвела до Зимової війни 1939-1940 років.

Коли Фінляндія врешті-решт поступилася майже 10 відсотками своєї території на користь СРСР, щоб зберегти свій суверенітет, Кремль знову звернув увагу на країни Балтії. Поки тривала Зимова війна, Радянський Союз розмістив війська в малих балтійських державах. Він використовував присутність цих військ і морську блокаду для порушення приписів договорів про взаємодопомогу, які гарантували суверенітет країн Балтії, встановивши там маріонеткові уряди, що заявили про своє бажання приєднатися до СРСР. Після приєднання десятки тисяч балтійців були вбиті або депортовані, і вони не відновили свій суверенітет аж до розпаду Радянського Союзу.

Москва неодноразово вагалася, чи визнавати таємні протоколи пакту, і якщо так, то яким чином. Під час Холодної війни вона заперечувала їхнє існування. За часів гласності у 1989 році СРСР визнав пакт і дістав його з архівів. Зовсім недавно Путін назвав пакт необхідним злом. Кремль намагається реабілітувати його або зазначаючи, що поділ світу на сфери впливу був звичайною практикою того часу, або звинувачуючи Польщу, Естонію і Латвію у розв'язанні Другої світової війни. І тут варто знову подивитися на події сьогодення.

Уроки пакту для України

Своїми словами і діями Путін демонструє, що не вірить у суверенітет малих народів. Він вірить у торги між великими державами, і тому лише гарантії безпеки з боку великої держави і відмова від таких торгів можуть його стримати. Поки Україна не буде в НАТО, українці залишатимуться вразливими до нападів, незалежно від того, скільки разів московські лідери запевнятимуть, що поважатимуть український суверенітет.

Ніщо інше, окрім надійних гарантій безпеки для України, не стримуватиме Росію. Дейлі нагадує, що Будапештський меморандум надав Україні такі гарантії, але Росія все одно вторглася в 2014 році. США і їхні союзники збільшили економічну і військову допомогу Україні, яку вони почали надавати ще після вторгнення 2014 року. Але Росія все одно почала велику війну.

«Обіцянки надати військову і економічну допомогу Україні не стримували і не стримуватимуть майбутні російські вторгнення. Сподівання на те, що Росія капітулює, зіштовхнувшись з довгостроковими економічними зобов'язаннями США чи G7 перед Україною, ігнорує довгу історію здатності Росії терпіти біль і покарання заради перемоги. Більше того, вона вважає це однією зі своїх найбільших переваг перед Сполученими Штатами та їхніми демократичними союзниками і партнерами», - пояснює автор.

Щоб повністю стримати майбутні російські напади, Україна повинна отримати гарантії безпеки, підкріплені військовим механізмом примусу. В ідеалі це означає членство в НАТО. Враховуючи політичні труднощі, пов'язані з прийняттям України до НАТО, ймовірно, будуть потрібні тимчасові гарантії безпеки на двосторонній або багатосторонній основі.

Це можуть бути багатонаціональні миротворчі сили, морські сили безпеки, що супроводжуватимуть зернові судна в Чорному морі, або щось більш схоже на Сили безпеки з відбудови. Незалежно від того, якої саме форми вони набудуть, вкрай важливо, щоб будь-які гарантії були підкріплені надійним військовим механізмом примусу до виконання. Як показує історія, Москва не буде поважати нічого іншого.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі