Україна і її союзники прагнуть заручитися глобальною підтримкою українського мирного плану на переговорах, які пройдуть в Саудівській Аравії вже цими вихідними, але залишається під питанням, чи візьме в них участь Китай.
Українські та західні дипломати сподіваються, що на зустрічі в Джидді радників з національної безпеки та інших високопосадовців з близько 40 країн світу вдасться узгодити ключові принципи, які ляжуть в основу будь-якого мирного врегулювання, спрямованого на припинення війни Росії в Україні, пише Reuters.
Президент України Володимир Зеленський заявив у середу, що він сподівається, що ця ініціатива призведе до «мирного саміту» лідерів з усього світу цієї осені, щоб схвалити принципи, засновані на його власній формулі мирного врегулювання з 10 пунктів.
Українські, російські та міжнародні офіційні особи кажуть, що наразі немає перспективи прямих мирних переговорів між Україною та Росією, оскільки війна продовжує вирувати, а Київ прагне відвоювати територію шляхом контрнаступу.
Ані зустріч у Джидді, яка, як очікується, розпочнеться 4 серпня, а основні дискусії відбудуться 5-6 серпня, ані мирний саміт не передбачають участі Росії, кажуть офіційні особи.
Замість цього Україна прагне спочатку створити більшу коаліцію дипломатичної підтримки свого бачення миру за межами своєї основної групи західних прихильників, звернувшись до країн Глобального Півдня, таких як Індія, Бразилія, Південна Африка і Туреччина.
«Однією з головних цілей цього раунду переговорів буде остаточно зафіксувати спільне розуміння того, про що йдеться в 10 пунктах», – сказав головний дипломатичний радник Зеленського Ігор Жовква.
10 пунктів включають заклики до повного відновлення територіальної цілісності України, повного виведення російських військ, захисту поставок продовольства та енергоносіїв, ядерної безпеки та звільнення всіх ув'язнених.
Роль Китаю
Але західні чиновники визнають, що ця ініціатива може чинити лише обмежений тиск на Москву без Китаю, який підтримує тісні економічні та дипломатичні зв'язки з Росією і відкидає міжнародні заклики засудити вторгнення в Україну.
Третього серпня офіційні особи заявили, що поки неясно, чи візьмуть китайські чиновники участь у переговорах у Джидді – особисто чи за допомогою відеоконференції. Китай був запрошений на попередній раунд переговорів у Копенгагені наприкінці червня, але не взяв у них участі.
«Я вважаю, що дуже важливо, щоб не тільки Індія, Бразилія та інші ключові партнери брали участь, але й щоб Китай сидів за столом переговорів і дійсно говорив про мир», – сказав високопоставлений чиновник Європейської комісії на умовах анонімності.
Жовква сказав, що посол Китаю в Україні був присутній на зустрічах у Києві щодо мирної ініціативи, і що Україна працює над тим, щоб Китай взяв участь у конференції в Джидді.
«Запрошення лежить на столі», – сказав він.
Міністерство закордонних справ Китаю не дало прямої відповіді на запитання Reuters, чи візьме Китай участь у зустрічі.
«Китай готовий працювати разом з міжнародним співтовариством, щоб продовжувати відігравати конструктивну роль у заспокоєнні ситуації», – заявили у МЗС Китаю.
Зернова угода на переговорах
Намагаючись схилити на свій бік країни Глобального Півдня, західні чиновники заявляють, що будуть наголошувати на тому, що ціни на продовольство підскочили після того, як Росія вийшла з угоди про безпечний прохід українського зерна через Чорне море і здійснила серію повітряних ударів по українських портових об'єктах.
«Ми обов'язково заявимо про це голосно і чітко», – сказав представник Єврокомісії.
Саудівська Аравія публічно не коментувала переговори, що відбулися на вихідних, але українські та західні офіційні особи заявили, що рішення країни провести зустріч відображає бажання Ер-Ріяда відігравати провідну дипломатичну роль у зусиллях з врегулювання конфлікту.
Високопоставлений чиновник ЄС заявив, що Саудівська Аравія має доступ «до тих частин світу, куди класичним союзникам [України] не так легко дістатися».
Очікується, що американську сторону на переговорах представлятиме радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван.
Нагадаємо, що видання The Wall Street Journal третього серпня розповсюдило інформацію щодо можливої участі китайської делегації у зустрічі в Джидді. У матеріалі зазначають, що Пекін все більше зіштовхується з ризиками, викликаними війною в Україні. І хоч Китай все ще намагається зберегти нейтралітет та негласну підтримку Російської Федерації, останнім подразником став вихід РФ з «зернової угоди». Китай є покупцем українського зерна.
Індія офіційно повідомила, що братиме участь у переговорах у Джидді. «Наша участь узгоджується з нашою давньою позицією, що діалог і дипломатія – це шлях вперед», – наголосив речник МЗС Індії Аріндам Багчі.
Раніше в Офісі президента розкрили подробиці щодо майбутньої зустрічі у Саудівській Аравії та розповіли, що відбуватиметься після неї.