Супутниковий зв'язок, яким користуються військові РФ, постраждав внаслідок кібератаки

Поділитися
Супутниковий зв'язок, яким користуються військові РФ, постраждав внаслідок кібератаки © Владімір Аносов/ РГ
Хто саме стоїть за атакою, поки що не відомо.

Система супутникового зв'язку, що обслуговує російських військових, була виведена з ладу в результаті кібератаки в кінці середи і залишалася практично неробочою в четвер, що нагадує атаку, якої зазнала аналогічна система в Україні в лютому 2022 року, пише The Washington Post.

"Дозор-Телепорт", оператор супутникової системи, переключив деяких користувачів на наземні мережі під час збою, за словами Джей Ді Ворка, професора кібернетики в американському Національному університеті оборони. Аналітик Дуг Медорі з компанії Kentik, яка займається моніторингом інтернет-трафіку, сказав, що одну мережу було взято під контроль материнською компанією "Дозора", "Амтел-Зв'язок", а три інші залишилися неробочими.

Компанія не опублікувала заяви про те, що сталося. Принаймні дві групи взяли на себе відповідальність за атаку, одна з яких назвала себе хактивістською організацією, а інша - частиною групи "Вагнера". Хакери стверджували, що відправили шкідливе програмне забезпечення на супутникові термінали.

З початку війни численні самопроголошені хактивісти атакували вебсайти та критично важливу інфраструктуру в Росії та Україні, але багато хто з них координує свої дії з військовими силами або прикриває їх, за словами джерел, знайомих з їхньою діяльністю.

Водночас зв'язок з “Вагнером” міг бути інсценований, щоб сприяти більшому розколу в Росії. 

Хоча Ворк сказав, що, за оцінками місцевих дослідників ринку, річний прибуток супутникового підрозділу компанії складає всього 10 мільйонів доларів, він обслуговує російських військових та інші федеральні служби. За словами Ворка, серед клієнтів компанії є російські солдати в Україні.

Наслідки відключення залежатимуть від його тривалості та від того, чи є у клієнтів інші засоби зв'язку, надійні та безпечні. Для багатьох супутниковий зв'язок є запасним варіантом, а військовим підрозділам, які постійно у русі, він може виявитися більш необхідним.

"Сумнівно, щоб це стало катастрофою, якщо тільки не виявиться, що є клієнти, для яких це єдиний варіант зв'язку", - сказав Брайан Уіден, директор Secure World Foundation, вашингтонського аналітичного центру, який займається космічними проблемами.

У минулому Україні вдавалося перехоплювати зв'язок російських солдатів, коли вони не користувалися супутниковими послугами.

Злами супутників відбуваються рідко, а розкриваються ще рідше. Атака на сервіс Viasat, яким користувалися українські військові та інші компанії у лютому 2022 року, вважається однією з найуспішніших атак хакерів під час війни. Сервіс Starlink компанії SpaceX став життєво важливою альтернативою всередині країни, і з того часу він витримав численні спроби злому.

Експерти приписують злом Viasat військовій розвідці Росії, ГРУ. Водночас найманці "Вагнера" могли досить тісно співпрацювати з ГРУ, щоб запозичити методи, використані в нинішній атаці. У такому разі їм було би простіше використати їх проти російського "Дозора".

"Існує безліч сценаріїв, в яких цей потенціал в умовах розгубленості та невизначеності після заколоту міг бути задіяний", - сказав Ворк.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі