Адміністрація президента США Джо Байдена роздумує над реалізацією пакету поставок зброї Ізраїлю вартістю 18 мільярдів доларів, який включатиме десятки літаків F-15.
Про це пише Reuters із посиланням на неназвані джерела. Офіційний запит від Ізраїлю на продаж 25 винищувачів США отримали у січні 2023 ще до нападу бойовиків ХАМАС.
Минулого тижня міністр оборони Ізраїлю Йоав Галлант відвідав Вашингтон і просив про прискорення постачання літаків.
Як пише видання, Байден стикається з тиском з боку іноземних партнерів, правозахисних груп і деяких своїх колег-демократів у Конгресі, які вимагають поставити умови на постачання зброї для стримування наступу Ізраїлю у Секторі Гази.
Один американський чиновник заявив, що найраніше, коли літак буде доставлений - це 2029 рік, і то за умови, що офіційне повідомлення буде надіслано до Конгресу завтра, і що угода буде укладена негайно.
Ізраїль прагне посилити свій і без того грізний авіапарк бойових літаків не лише для продовження боротьби з ХАМАС, але й для відвернення будь-якої подальшої загрози з боку підтримуваного Тегераном ліванського збройного угруповання «Хезболла», а також з боку Ірану.
Голова Комітету у закордонних справах Палати представників Майкл Маккол дав «зелене світло» на продаж F-15 30 січня. Обговорення між адміністрацією і Конгресом щодо F-15 вже відбулося, проте деякі з чотирьох відомств, які повинні схвалити будь-яку передачу озброєнь, ще не зробили цього.
Американське законодавство вимагає, щоб Конгрес був повідомлений про великі угоди з продажу зброї за кордон, і дозволяє йому блокувати такі угоди через порушення прав людини або інші проблеми, хоча жодна така резолюція ще не була прийнята і не подолала президентське вето.
За словами джерел, ізраїльський пакет включає десятки літаків F-15, а також допоміжні послуги, навчання, технічне обслуговування та багаторічну підтримку підрядників протягом життєвого циклу літаків, який, як правило, може тривати до двох десятиліть.
Одне з джерел повідомило, що адміністрація Байдена висловила підтримку Ізраїлю в його проханні про постачання винищувачів.
Перші ластівки, що свідчать про зростаюче роздратування західної спільноти політикою ізраїльського уряду, вже збираються у зграю. Повідомлення про голодні смерті дітей у Секторі Гази й інформація про те, що ізраїльська армія перешкоджає постачанню гуманітарної допомоги, змусили навіть США погрожувати зупинити постачання зброї до Ізраїлю.
«У світі змінюється позиція щодо Ізраїлю. Хто й чому тисне на Нетаньягу?» ‒ про це розповідає експерт Центру близькосхідних досліджень AMES Ігор Семиволос.