Цього тижня Пентагон офіційно наказав вивести всіх американських військовослужбовців з Нігеру, що стало ударом по зусиллях адміністрації президента США Джо Байдена у боротьбі з тероризмом і російським впливом у Західній Африці, повідомляє Politico.
У квітні США оголосили, що почнуть обговорювати плани "впорядкованого і відповідального виведення військ" після того, як хунта Нігеру заявила, що розриває угоду про військову співпрацю з Вашингтоном. Але американські офіційні особи продовжили переговори з військовою хунтою про умови виведення своїх сил і про те, чи є якась можливість, що частина американських солдатів залишиться в країні.
Надії на угоду затьмарилися цього тижня, коли Міністерство оборони США наказало приблизно тисячі американських військовослужбовців у Нігері покинути країну протягом наступних кількох місяців, за словами американського чиновника, який говорив на умовах анонімності.
Терміни ще можуть змінитися, попередив чиновник, і переговори досі тривають.
Війська будуть передислоковані в інші місця в регіоні, звідки вони все ще можуть проводити операції. Скорочення чисельності військ, яке ще може бути скасоване до повного завершення виведення, не поширюється на охорону посольств.
Цей крок перекреслює багаторічні зусилля по боротьбі з тероризмом в Сахелі. Нігер, зокрема побудована США база безпілотників в Агадесі, була стрижнем цієї стратегії, доки військові країни не захопили владу в результаті перевороту минулого літа.
Партнерство США з Нігером також було оплотом проти зростання впливу Росії в регіоні. Після перевороту в країну почали прибувати військові РФ, в тому числі колишні бойовики “Вагнера”. Від 60 до 100 російських військових вже кілька тижнів перебувають на одній авіабазі з американськими солдатами в столиці Ніамеї, на Базі 101.
Хоча офіційні особи США заявляють, що російські війська не становлять безпосередньої загрози для американського персоналу, чиновники стурбовані тим, що бойовики можуть вдатися до заходів, спрямованих на протидію солдатам США.
Американська делегація перебуває в Нігері, де веде переговори з хунтою про виведення військ. Помічник держсекретаря США у справах Африки Моллі Фі, а також високопоставлені представники Державного департаменту, Міністерства оборони, Африканського командування США, посольства США та інші беруть участь у постійних дискусіях у Нігері.
Після того, як у Буркіна-Фасо, Малі, Нігері відбулися військові перевороти, хунти, які захопили владу, згортають співробітництво зі США та Францією і зміцнюють відносини з Росією. Те, що відбувається в Африці, вже точно не поліпшує позиції України в країнах Глобального Півдня. Про те, чи вистачить у Заходу рішучості розв'язати проблему посилення позицій РФ на африканському континенті й що в цій ситуації має робити Київ, читайте в статті Володимира Кравченка “Навіщо Росія йде в Африку й чому це погано для України”.