Японія останніми тижнями активізувала контакти із людьми, наближеними до кандидата в президенти США Дональда Трампа, у якого останнім часом зріс рівень підтримки, із закликом не укладати будь-яку угоду з Китаєм, яка може перекреслити роки колективних зусиль, спрямованих на приборкання. Пекіна, і поставити під удар крихкий мир у регіоні, пише Reuters.
Ця інформаційно-пропагандистська робота, детально описана в інтерв'ю з шістьма японськими посадовцями, значна частина якої раніше не публікувалася, відбувається в той час, коли прем'єр-міністр Фуміо Кісіда готується до квітневого державного візиту до США на запрошення президента Джо Байдена.
За словами трьох японських дипломатів, Японія відрядила високопоставленого представника правлячої партії для зустрічі з Трампом, а також взаємодіяла з аналітичними центрами та колишніми американськими чиновниками, пов'язаними з Трампом.
Токіо, яке є найближчим союзником Вашингтона в Азії, найбільше хвилює те, що якщо Трамп повернеться до влади, він може прагнути до якоїсь угоди про торгівлю чи безпеку між двома найбільшими економіками світу, що може підірвати нещодавні зусилля країн Великої сімки протистояти Китаю.
Водночас Трамп, який у 2019 році уклав торговельну угоду з Пекіном, термін дії якої згодом закінчився, на разі не згадував про жодну потенційну угоду з Китаєм під час своєї президентської кампанії.
Японські офіційні особи заявили, що не мають конкретних відомостей про плани Трампа, але аргументували свою стурбованість його публічними коментарями та діями під час президентського терміну 2017-2021 років, під час яких він уникав певної багатосторонньої співпраці, захищав свої стосунки з авторитарними лідерами, такими як Сі Цзіньпін у Китаї. і безуспішно намагався укласти ядерну угоду з північнокорейським лідером Кім Чен Ином.
Двоє чиновників міністерства закордонних справ Японії заявили, що побоюються, що Трамп може бути готовий послабити підтримку США сусіднього Тайваню в пошуках угоди з Китаєм. Вони сказали, що такий крок може підбадьорити Пекін, який претендує на Тайвань і не виключає захоплення острова силою.
Помічник Трампа сказав Reuters, що останнім часом між Трампом і японськими офіційними особами не було зустрічей.
Відповідаючи на запитання в інтерв’ю Fox News у липні 2023 року, чи повинні США допомагати захищати Тайвань, якщо це означає початок війни з Китаєм, Трамп сказав: «Якщо я відповім на це питання, це поставить мене в дуже погану переговорну позицію. З огляду на це, Тайвань забрав весь наш бізнес з виробництва чіпів. Раніше ми виробляли наші власні чіпи. Тепер вони виробляються на Тайвані».
За словами шести японських чиновників, Токіо також стурбований тим, що Трамп може знову вдарити по Японії протекціоністськими торговими заходами, такими як тарифи на сталь, і відродити вимоги до неї платити більше за розміщення американських військ у країні.
Двоє офіційних осіб заявили, що інформаційно-роз’яснювальна робота Японії є частиною превентивного підходу, щоб зрозуміти, чи ймовірно, що ці проблеми знову виникнуть, і донести позицію Токіо. Цього тижня Трамп заявив, що в разі обрання він заблокує заплановане придбання японською компанією Nippon Steel японської компанії U.S. Steel вартістю 14,9 мільярда доларів.
У своїй заяві міністерство закордонних справ Японії заявило, що «з великим інтересом спостерігає за президентськими виборами в США», відзначивши при цьому двопартійну прихильність США до американо-японського альянсу.
2024 рік буде для США роком високої турбулентності та численних ризиків. Для України вкрай важливо пройти його з найменшими втратами, з огляду на вирішальне значення американської допомоги для нашої боротьби проти російської агресії. Очевидно, що ключове значення матиме результат президентських виборів. Свій прогноз розвитку американської передвиборчої ситуації дає експосол України в США Олег Шамшур у матеріалах «Протистояння політичних динозаврів – 2024: Чи зможе Байден перемогти Трампа?» та «Чи розвалить Техас США і чого очікувати від Трампа».