Між намірами та їхньою реалізацією — часто дистанція величезного розміру. Коли 1998 року створювалася лізингова компанія «Украгромашінвест» (УАМІ), її завданням декларувалося «фінансування виробництва й закупівлі сільгосптехніки для передачі в лізинг, а також для торгівлі цією технікою і запасними частинами до неї». Поступово до статутного фонду холдингу передали пакети акцій майже чотирьох десятків підприємств сільгоспмашинобудування України.
1999 року після додаткової емісії акцій власником 49,9% компанії стає британська Interlink Overseas Corp Ltd. Утім, уже тоді експерти пов’язували її не з туманним Альбіоном, а зі структурами помітно ближчого Україні Андрія Деркача. З’явилися нові керівники — головою правління став Сергій Хорошайлов (нині — голова ДАК «Хліб України»), заступником голови — Олександр Колган.
Через якийсь час змінили й устав. Причому дуже своєрідно. У квітні 2002 року на зборах акціонерів правлінню УАМІ надали право розпоряджатися активами без узгодження з ФДМ, а також безперешкодно відчужувати держпакети акцій, внесені до статутного фонду компанії.
Крім того, заступнику голови правління надавалися такі самі повноваження, що і голові. Цікаво, що самі збори проводилися без участі ФДМ як представника держави. Його з успіхом замінило тодішнє Мінпромполітики.
На початку 2004 року в житті лізингової компанії виникла корпорація «Інтерпайп», яка викупила в Interlink 25% акцій, ставши другим після держави акціонером (50,1% володіє ФДМ). У дніпропетровців були досить серйозні проекти з розвитку бізнесу на Харківському тракторному та Херсонському комбайновому заводах, держпакети яких входили до статутного фонду УАМІ. Утім, у Харкові «Інтерпайп» не зміг утриматися, наштовхнувшись на потужний опір регіональних бізнес-груп, які вибудовували процес під себе (нині він контролює тільки комбайновий завод).
Згодом відносини між керівництвом УАМІ і «Інтерпайпом» загострилися, і незабаром розрив став неминучим.
«Інтерпайпу» довелося ініціювати зміну керівництва «Украгромашінвесту». У червні 2004 року були проведені збори акціонерів, що оголосили новим головою правління УАМІ Олександра Куликовича. ФДМ, який був присутній на зборах, підтримав цю кандидатуру.
Потім відбувся ряд судів: Колган оскаржував проведення зборів і оскаржує дотепер. У період міжвладдя він підписує низку вигідних контрактів на продаж акцій підприємств, що входили до корпорації, маловідомій канадській компанії Katredes.
Для УАМІ вона була явно пріоритетним партнером — можливо тому, що в Україні нею керувала Катерина Рогач, колишня дружина одного з членів спостережної ради компанії.
Чи мали сімейні почуття стосунок до контракту, невідомо, але за договором із Katredes акції 12 підприємств сільгоспмашинобудування УАМІ продав їй за трохи більше як 5 млн. грн. (1 млн. дол.). Суму було занижено в десятки разів. До проданих активів входили акції «Херсонських комбайнів», Харківського тракторного заводу й заводу «Фрегат».
Раптом виявилося, що в трьох із п’яти найбільших активів «Украгромашінвесту» Katredes одержав великий пакет. Причому в ВАТ «Херсонські комбайни» кількість акцій сягнула 61%.
Потім Katredes більшу частину цих акцій перепродав, і в кого вони нині — невідомо. Відомо інше: держава на цьому багато втратила.
Намагалися прояснити ситуацію. 2005 року через наявність проблем держпакет «Украгромашінвесту» було виключено з планів приватизації.
Наприкінці року документи за цією справою направили до Генпрокуратури. Та спустила матеріали до прокуратури Києва, а потім — до прокуратури Солом’янського району м. Києва (за місцем перебування ЛК «Украгромашінвест»). У результаті в січні 2006-го Солом’янська прокуратура видала постанову про відмову в порушенні кримінальної справи через відсутність складу злочину.
Такий чудовий результат улаштував не всіх. 30 січня 2006 року глава ФДМ Валентина Семенюк направила листа на адресу президента України з проханням втрутитися в ситуацію з ЛК «Украгромашінвест» і посприяти захисту інтересів держави, порушених під час незаконного відчуження керівництвом ЛК держпакетів акцій, внесених до її статутного фонду. Президент дав доручення прем’єру Єханурову та генпрокурору Медведьку розібратися і вжити відповідних заходів для забезпечення законності та захисту інтересів держави.
У перших числах лютого у ФДМ відбулося засідання робочої групи з питання «Украгромашінвесту» за участю силових відомств, яка встановила наявність очевидних ознак складу злочину в цій справі й протиправне відчуження пакетів акцій. Матеріали робочої групи було передано до Генпрокуратури.
16 лютого ФДМ звернувся до Генеральної прокуратури та Служби безпеки України з проханням перевірити діяльність голови правління Державної акціонерної компанії «Хліб України», колишнього голови правління лізингової компанії «Украгромашінвест» Сергія Хорошайлова.
Однак перспективи виявилися туманними. На прес-конференції 23 березня Валентина Семенюк заявила, що ФДМ сподівається повернути в держвласність ті пакети акцій зі статутного фонду УАМІ, які не були продані. Водночас, за її словами, 12 проданих пакетів акцій підприємств повернути державі вже практично неможливо.
З огляду на бойовий характер Валентини Петрівни, готової повернути державі усе на світі, ця позиція ФДМ виглядає досить дивно.
Утім, існують і більш оптимістичні оцінки. Так, юристи одного з акціонерів компанії заявили агентству «Інтерфакс-Україна», що акції повернути можна навіть зараз. Підстава? Акції «були відчужені незаконно, оскільки за фактом ми маємо перевищення повноважень особою, яка підписала угоду без проведення належної оцінки та затвердження спостережної ради ВАТ ЛК «УАМІ», до якої входять представники держави».
Сьогодні на друге коло пішли й у Генеральній прокуратурі. 29 березня там порушено кримінальну справу за фактом зловживання службовим становищем посадовими особами Міністерства промислової політики та лізингової компанії «Украгромашінвест». За інкримінованими статтями КК можна отримати від двох до п’яти років.
Цікаво, що спочатку, звітуючи про виконання доручення президента, Генпрокуратура письмово заявила, що досудове слідство буде проведено Генеральною прокуратурою України. Проте, наскільки відомо, у відсутність генпрокурора Медведька справу передали до прокуратури м. Києва. А вже остання супровідним листом спрямувала матеріали до прокуратури Солом’янського району. А оскільки нещодавно районні прокурори вважали, що все було зроблено дуже добре й цілком законно, справи як колишнього, так і нинішнього керівництва УАМІ не надто погані.
У квітні своє слово сказала Державна комісія з цінних паперів і фондового ринку. Вона призупинила на півроку обіг цінних паперів підприємств, пакети акцій яких входять до статутного фонду лізингової компанії «Украгромашінвест» «із метою недопущення їх відчуження». У принципі, все правильно. Проте формулювання «для недопущення їх подальшого відчуження» мовчки виводить попередні угоди за дужки.
Отже, продані при колишньому керівництві УАМІ акції можуть перепродувати хоч десять разів. Попереду ще не один місяць, а можливо, і не один рік повернення акцій у держвласність. І невідомо, чим закінчиться ця історія. Нині вона не вигідна ні галузі, ні державі, ні бізнесу.