Безпека в інтернеті: чи можна користуватися Telegram, Viber та TikTok

Поділитися
Безпека в інтернеті: чи можна користуватися Telegram, Viber та TikTok © Pixabay
Роз'яснення дали у кіберполіції.

В Україні з'явилися нові види шахрайських схем, які пов'язані з кіберзлочинністю. Зокрема, шахраї пропонують українцям оформити «виплати», яких насправді не існує. Начальник відділу протидії злочинам у сфері комп'ютерних систем Департаменту кіберполіції Національної поліції Євгеній Дороганов розповів «Українському радіо», як не потрапити на гачок російських спецслужб у месенджерах та чи можна користуватися TikTok.

Чи безпечно користуватися Telegram

Дороганов зазначив, що у кожному месенджері, в тому числі в Telegram, є свої види шифрування.

«Найпоширеніший вид наскрізного шифрування – це end-to-end encryption. Тобто повідомлення від користувача A не затримується на сервері, а одразу потрапляє в зашифрованому вигляді до користувача B. І тільки на пристрої користувача B можна таке повідомлення розшифрувати. Це дійсно є один із ступенів захисту. Щодо Павла Дурова (творець месенджера Telegram  – ред.) , дійсно, ця особа є росіянином. Говорили, що у нього були якісь стосунки з Путіним або спецслужбами РФ. Зараз це на рівні десь чуток», – сказав він.

Але Дороганов радить користуватися іншими месенджерами.

«Їх, дякувати, є велика кількість, це Signal, це WhatsApp, це вже на крайній випадок Telegram. Але знову ж таки, треба враховувати те, що люди скоріш за все користуватимуться Telegram. Чому? Тому що майже всі новини зараз там. Я навіть сам часто бачу, що коли починаються ракетні обстріли, люди заходять у Telegram і моніторять новини. Тобто треба просто раціонально підходити до використання такого месенджера, знаючи, що потенційно він може контролюватися спецслужбами РФ. Мається на увазі не перекидати якісь чутливі дані, якщо є застереження відносно його користування, видаляти таку інформацію», – пояснив він.

Чи можна користуватися Viber

За словами Дороганова, Viber купила компанія Rakuten.

« У принципі, знову ж таки, фактів, які б підтверджували, що Viber краде з вашого пристрою інформацію або розкриває ваші дані, немає. Але знову ж таки, можна будувати якийсь ланцюжок логічний», – наголосив він.

Чи безпечно користуватися TikTok         

Дороганов підкреслив, що не користується TikTok та має громадянську позицію.

«Я не хочу підтримувати цю мережу, бо вона, наприклад, блокує деякі хвилі розповсюдження інформації, яка стосується прав людини, а пропагандистські відео, які культивують сучасну політичну систему в Китаї, навпаки, підживлює і поширює», – додав він.

Як загалом не потрапити на гачок російських спецслужб у месенджерах

Він зазначив, що російські спецслужби зазвичай використовують ті самі методи заволодіння інформацією, як звичайні кібершахраї або хакери.

«Бо це держава-шахрай. До речі, на арену вийшов останнім часом фішинг під виглядом різних Telegram-ботів. Буквально декілька тижнів тому Департамент кіберполіції проводив санкціоновані обшуки щодо організованої групи злочинців, які створили низку Telegram-каналів під виглядом ДТЕК. Пам'ятаєте, коли був блекаут, з'явилася велика кількість Telegram-каналів, в яких можна було перевірити своє підключення. Там нібито отримували якісь пріоритетні підключення тощо. І у таких каналів було близько 40 штук», – пояснив він.

Дороганов зазначив, що за допомогою цих каналів зловмисники заволоділи 15 тисячам акаунтів у Telegram.

«Це неймовірно, люди вважають, що через Telegram вони можуть попросити про позачергові якісь підключення. Це все ті ж прогалини в кібергігієні, про які я казав до цього», – резюмував він.

Раніше ми писали, що одним із популярних видів обману є телефонне шахрайство. Нагадаємо, як не стати жертвою телефонних шахраїв.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі