Економічний тероризм РФ

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Економічний тероризм РФ © depositphotos/GrinPhoto
Як це працює і як це припинити

Для того щоб продовжувати агресивну війну проти України в умовах економічної кризи, РФ вживає контрзаходів, які можна назвати економічним тероризмом. Об’єктом свого нового нападу Росія обрала зарубіжні фінансові ринки, їх і планує тримати в заручниках.

Якщо економіку РФ так званий антикризовий менеджмент знищує з аматорською шаленістю, то свої повністю маргіналізовані фондовий і біржовий ринки Росія тепер використовує як інструменти економічного тероризму проти цивілізованих країн і глобальних фінансових ринків. Не плутати з фінансуванням тероризму, хоча навряд чи хтось здивується, якщо виявиться, що його джерело — бюджет РФ, і це окрема історія. Важлива деталь: у Росії регулятором фондового ринку виступає центробанк — банк Росії.

Отож тепер, коли влада агресора оговталася і минув перший шок від санкцій, вони взялися за порятунок. Жодних чарівних рецептів, як і слід було сподіватися, ніхто не винайшов. Дива також не сталося. Але під руками опинилася створена раніше інфраструктура фондового ринку, його інструменти, зрештою, власна обтріпана валюта — рубль. При цьому цілком очевидно, що центробанк РФ має всю повноту інформації про чинники, які впливають на ціноутворення на фондовому ринку Росії.

Тепер, з моменту поновлення торгів на мосбіржі, можна з упевненістю говорити про злочини, які здійснює головний банкір РФ Е.Набіулліна разом зі зграєю спільників із центробанку РФ. І хоча вони називають це «заходами захисту фінансового ринку», але те, що відбувається, є елементом терористичної діяльності, яка ведеться з використанням фінансових інструментів.

Важлива відмінність: у цивілізованому світовому співтоваристві економічні санкції складаються з обмежень в обороті емітованих цивілізацією фінансових інструментів, заборони на використання своєї території та фінансової інфраструктури для ведення війни, в Росії ж через брак власної ліквідності йдеться про втручання в чужий фінансовий інструментарій. У вузькому кримінально-правовому значенні це називається «маніпулювання ринком». Так-так, саме так, причому й за законодавством РФ (стаття 185.3 КК), і, що важливо, за законодавством ЄС (acquis EU — директива 2014/57/ЄС і регламент 596 від 16 квітня 2014 року).

І тут слід виокремити два напрями, за якими відбувається злочинна діяльність:

  1. Маніпулювання ринком для створення вигаданої вартості активів, наявних у РФ. Цілі тут можуть бути різними. Створення й підтримка маргінальних фінансових структур на кшталт фондів, інвестбанків та інших віднині шарашкіних контор — усі тепер мильні бульбашки.
  2. Створення й підтримка вигаданої вартості фінансових інструментів іноземних емітентів із капіталом російського походження. Тих емітентів, папери яких перебувають у лістингу мосбіржі. Тут цілі більш ворожі щодо глобальних фінансових ринків, бо передбачають «імпорт» мильних бульбашок.

Причому з погляду маніпуляторів, які влаштували виставу, не має значення, зростає чи падає основний індекс мосбіржі. Мовляв, ціни ж ринкові, що вам не подобається? Наприклад, сьогодні на відкритті торгів основний індекс знизився на 1,92%. Однак це ніщо інше, як операція прикриття.

Чому це важливо й чому стало можливим

Попри заходи, вжиті світовим співтовариством, щоб ізолювати РФ від фінансових ринків, економіка агресора все ще пов’язана з ними різними інструментами. Папери зарубіжних емітентів із російським капіталом перебувають у лістингу мосбіржі, SWIFT, як і раніше, відключено не скрізь, поставка вуглеводнів не припинилася. Це дає можливість агресорові не тільки поповнювати скарбницю для ведення війни за рахунок розрахунків, але й контратакувати фінансові системи контрагентів, створюючи повністю фальсифіковане маніпулятивне уявлення про вартість активів і ціноутворення відносно фінансових інструментів. По суті, дозволяє створювати мильні бульбашки з похідних фінінструментів, породжуючи хаос у системі.

Як це відбувається

Маніпулювання ринком із метою штучного ціноутворення на фінансові інструменти іноземних емітентів відбувається доволі просто. Посадові особи центробанку РФ, навмисне й за попередньою змовою групою осіб, створюючи вигадану реальність, протидіють установленню ринкових цін на фінансові інструменти іноземних емітентів. «Банк Росії запровадив до 1 січня 2023 року мораторій на виключення зі списку біржі акцій іноземних емітентів, а також депозитарних розписок, які засвідчують права відносно таких акцій, допущених до організованих торгів за рішенням російської біржі відповідно до пункту 4 статті 51.1 федерального закону від 22.04.1996 №39-ФЗ «Про ринок цінних паперів» у випадку делістингу зазначених цінних паперів на іноземній біржі».

Папери тих, хто мав необережність (байдуже, як) включити свої інструменти в лістинг мосбіржі, потрапляють у руки «рідної» мосбіржі, ну а далі — справа техніки. Адже фондовий ринок Росії нині — це результат комплексу заходів, незаконних із погляду російського ж законодавства, зі штучного контролю над цінами фінансових інструментів (акцій і облігацій, що торгуються на російських біржових майданчиках).

Задум простий — це ніщо інше, як спроба поширити штучний контроль цін різних інструментів (по суті, створення ціни) на глобальні фінансові ринки. І тримати їх у заручниках. Так, виглядає вбого, але, знаючи неповороткість колегіальних органів ЄС, зараза може поширитися й на їхні фінансові ринки.

Слід нагадати органам ЄС, а також кожному незалежному регулятору, та от хоча б BaFin із Німеччини, який має прекрасну систему відстеження зловживань ринком, про існування директиви 2014/57/ЄС і регламенту 596 від 16 квітня 2014 року, що прямо забороняють маніпулювати фінансовими інструментами й установлюють рамки кримінальної відповідальності за такі злочини.

Можливо, правоохоронним органам європейських країн уже зараз варто розпочати розслідування. Адже злочинці повинні нести відповідальність, а Набіулліну, можливо, уже має чекати ордер на арешт? У ЄС, зрозуміло. І це ми наразі не говоримо про економічне пособництво у воєнних злочинах — це окрема історія.

Поки ж на сьогодні до майбутніх успіхів котирувань на мосбіржі готуються компанії з російським капіталом, які резидентствують в інших юрисдикціях. У них більші проблеми із ціноутворенням і підтвердженням капіталізації. Наприклад, як бути, якщо припинення торгів глобальними депозитарними розписками на Лондонській біржі спричиняє наступний делістинг? Що робити? А нічого — маніпулювати ціною. Де? У РФ.

Вигадана вартість російських активів загрожує поширитися на похідні фінансові інструменти — розписки та інші. Подальшим утворенням бульбашок на ринку. Ну що, ЄС, це ж навіть не про зброю, дійте!

Більше статей Олександра Кошового читайте за посиланням.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі