Інфляція в єврозоні в березні рекордними темпами знизилася до 6,9 % через різке зниження цін на енергоносії порівняно з тим же місяцем минулого року. Такими є опубліковані сьогодні європейськими статистичними агентствами дані, пише Financial Times.
Економісти очікують, що ціни на енергоносії продовжуватимуть падати з року в рік, як це було після пандемії у 2020 році. Річна інфляція впала у 18 країнах з 20, що входять до зони єдиної валюти. Єдиними країнами, де інфляція не знизилася, були Словенія, де вона зросла, і Мальта, де вона залишилась стабільною.
Базова інфляція, яка виключає витрати на енергоносії та продукти харчування, у березні досягла нового максимуму в 5,7% порівняно із 5,6% у попередньому місяці.
Водночас, економісти попереджають про прискорення темпів підвищення цін на продукти харчування та послуги.
Ціни на продукти продукти харчування вже зросли з 15% до 15,4%. Інфляція в сфері послуг зросла з 4,8% до 5%. Аналітики вважають, що високий базовий показник призведе до подальшого збільшення вартості запозичень Європейським центральним банком, який орієнтується на інфляцію в 2%.
Європейський Центробанк (ЄЦБ) підвищує процентні ставки найшвидше за всю історію: на 3,5 % з минулого літа. Офіційні особи ЄЦБ повідомили, що, ймовірно, на наступному засіданні в травні продовжать підвищувати ставки, якщо банківська криза не посилиться.
В Україні інфляція знижується другий місяць поспіль, зокрема у лютому показник знизився з 26,0% до 24,9% у річному вимірі.
Згідно з прогнозом Європейського центрального банку, у 2023 році інфляція продовжить зростання – на 6,3%. В ЄЦБ вважають, що вона повернеться до цільових значень не раніше 2025 року.